Zioła prowansalskie
REKLAMA
REKLAMA
Uprawa Rozmarynu
REKLAMA
Najlepszym stanowiskiem do uprawy Rozmarynu jest stanowisko ciepłe, słoneczne i niewystawione na bezpośrednie działanie wiatru. Rozmaryn nie ma specjalnych wymagań glebowych, jednak dobrze rośnie na glebach suchych i ubogich w składniki odżywcze. Ważne, aby podłoże zawierało dość dużo wapnia, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju Rozmarynu. Roślinę należy regularnie nawozić nawozem organicznym w okresie wegetacji – od wiosny do końca lata. Ważne aby nie dopuścić do przesuszenia korzeni Rozmarynu, gdyż wówczas cała roślina uschnie.
Zobacz także: Zioła na kaszel
Uprawa Bazylii
Zobacz także: Zioła na ból głowy
Bazylia lubi miejsca nasłonecznione, ale nie należy jej wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Słońce może powodować przebarwienia liści Bazylii. W uprawie tej rośliny istotna jest gleba – najlepsza będzie żyzna, spulchniona i kwaśna. Pamiętajmy aby regularnie, dość obficie podlewać Bazylię do podstawki. Jeśli na liściach Bazylii pojawiły się plamy, to znak, że zioło stoi w miejscu o zbyt dużej wilgotności powietrza.
Uprawa Lebiodki pospolitej – Oregano
Lebiodka pospolita to zioło na stanowisko słoneczne, nienarażone na bezpośrednie działanie wiatru. Roślina ta preferuje gleby suche i lekko zasadowe. Ze względu na to, że Lebiodka wolno rośnie, wymaga regularnego pielenia aby nie zagłuszyły jej inne rośliny. Jeśli chcemy żeby Lebiodka wykształcała więcej liści, powinniśmy obrywać tworzące się kwiatostany. Najlepszym momentem na przesadzenie Lebiodki do gruntu jest połowa maja – wówczas będziemy mieli pewność, że roślina nie przemarznie.
Cząber ogrodowy – uprawa
Cząber, tak jak Lebiodka najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i bezwietrznym. Gleba dla Cząbra powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna, a także zawierająca dużą ilość wapnia. Pamiętajmy o podlewaniu rośliny, zwłaszcza podczas dłuższych okresów suszy. Warto również regularnie spulchniać podłoże i odchwaszczać Cząber. Ważne – Cząber jest rośliną, która nie lubi przesadzania, dlatego wybierzmy dla niego miejsce na stałe.
Uprawa Szałwii
Szałwia dobrze się czuje w miejscach słonecznych i ciepłych, o żyznej, zasadowej, spulchnionej i wilgotnej glebie. Pamiętajmy, że po okresie kwitnienia Szałwię należy dość mocno przyciąć – roślina dzięki temu będzie lepiej rosła. Jeśli chcemy rozmnożyć Szałwię, możemy wykorzystać zarówno sadzonki, jak i rozmnożyć ją poprzez wysiew nasion.
Uprawa Majeranku
Majeranek to zioło, które najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Glebą odpowiednią do uprawy Majeranku jest gleba przepuszczalna, lekka z dodatkiem próchnicy i wapnia. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu tej rośliny, gdyż Majeranek źle sobie radzi na suchym podłożu.
Uprawa Mięty pieprzowej
Zobacz także: Zioła dla niemowląt
Najlepszą glebą do uprawy Mięty pieprzowej jest gleba próchnicza, przepuszczalna, wilgotna, o znacznej zawartości wapnia. Mięta to roślina o stosunkowo dużym zapotrzebowaniu na substancje odżywcze – wymaga regularnego nawożenia. Podstawą w pielęgnacji Mięty jest opielanie. Pamiętajmy, że Mięta pieprzowa nie powinna być zagłuszona przez rośliny rosnące w pobliżu. Zioło zbieramy na początku okresu kwitnienia – wtedy, gdy pojawią się pierwsze kwiaty.
Zobacz także: Zioła dla diabetyków
REKLAMA
REKLAMA