REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zioła prowansalskie

Justyna Hek
Zioła prowansalskie. Fot. Fotolia
Zioła prowansalskie. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zioła prowansalskie to mieszanka ziół, w skład której wchodzą: Rozmaryn, Bazylia, Lebiodka pospolita, Szałwia, Majeranek, Mięta pieprzowa i Cząber ogrodowy. Wszystkie zioła potrzebne do stworzenia popularnej mieszanki możemy wyhodować w swoim ogrodzie. Podpowiadamy jak uprawiać zioła prowansalskie.

Uprawa Rozmarynu

REKLAMA

Najlepszym stanowiskiem do uprawy Rozmarynu jest stanowisko ciepłe, słoneczne i niewystawione na bezpośrednie działanie wiatru. Rozmaryn nie ma specjalnych wymagań glebowych, jednak dobrze rośnie na glebach suchych i ubogich w składniki odżywcze. Ważne, aby podłoże zawierało dość dużo wapnia, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju Rozmarynu. Roślinę należy regularnie nawozić nawozem organicznym w okresie wegetacji – od wiosny do końca lata. Ważne aby nie dopuścić do przesuszenia korzeni Rozmarynu, gdyż wówczas cała roślina uschnie.

Zobacz także: Zioła na kaszel

Uprawa Bazylii

Zobacz także: Zioła na ból głowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bazylia lubi miejsca nasłonecznione, ale nie należy jej wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Słońce może powodować przebarwienia liści Bazylii. W uprawie tej rośliny istotna jest gleba – najlepsza będzie żyzna, spulchniona i kwaśna. Pamiętajmy aby regularnie, dość obficie podlewać Bazylię do podstawki. Jeśli na liściach Bazylii pojawiły się plamy, to znak, że zioło stoi w miejscu o zbyt dużej wilgotności powietrza.

Uprawa Lebiodki pospolitej – Oregano

Lebiodka pospolita to zioło na stanowisko słoneczne, nienarażone na bezpośrednie działanie wiatru. Roślina ta preferuje gleby suche i lekko zasadowe. Ze względu na to, że Lebiodka wolno rośnie, wymaga regularnego pielenia aby nie zagłuszyły jej inne rośliny. Jeśli chcemy żeby Lebiodka wykształcała więcej liści, powinniśmy obrywać tworzące się kwiatostany. Najlepszym momentem na przesadzenie Lebiodki do gruntu jest połowa maja – wówczas będziemy mieli pewność, że roślina nie przemarznie.

Cząber ogrodowy – uprawa

Cząber, tak jak Lebiodka najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i bezwietrznym. Gleba dla Cząbra powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna, a także zawierająca dużą ilość wapnia. Pamiętajmy o podlewaniu rośliny, zwłaszcza podczas dłuższych okresów suszy. Warto również regularnie spulchniać podłoże i odchwaszczać Cząber. Ważne – Cząber jest rośliną, która nie lubi przesadzania, dlatego wybierzmy dla niego miejsce na stałe.

Uprawa Szałwii

Szałwia dobrze się czuje w miejscach słonecznych i ciepłych, o żyznej, zasadowej, spulchnionej i wilgotnej glebie. Pamiętajmy, że po okresie kwitnienia Szałwię należy dość mocno przyciąć – roślina dzięki temu będzie lepiej rosła. Jeśli chcemy rozmnożyć Szałwię, możemy wykorzystać zarówno sadzonki, jak i rozmnożyć ją poprzez wysiew nasion.

Uprawa Majeranku

Majeranek to zioło, które najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Glebą odpowiednią do uprawy Majeranku jest gleba przepuszczalna, lekka z dodatkiem próchnicy i wapnia. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu tej rośliny, gdyż Majeranek źle sobie radzi na suchym podłożu.

Uprawa Mięty pieprzowej

Zobacz także: Zioła dla niemowląt

Najlepszą glebą do uprawy Mięty pieprzowej jest gleba próchnicza, przepuszczalna, wilgotna, o znacznej zawartości wapnia. Mięta to roślina o stosunkowo dużym zapotrzebowaniu na substancje odżywcze –  wymaga regularnego nawożenia. Podstawą w pielęgnacji Mięty jest opielanie. Pamiętajmy, że Mięta pieprzowa nie powinna być zagłuszona przez rośliny rosnące w pobliżu. Zioło zbieramy na początku okresu kwitnienia – wtedy, gdy pojawią się pierwsze kwiaty.

Zobacz także: Zioła dla diabetyków

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA