Zioła na cholesterol – Czosnek, Kozieradka i Mięta
REKLAMA
REKLAMA
Czosnek pospolity – właściwości lecznicze
REKLAMA
Czosnek pospolity ze względu na substancje w nim zawarte wpływa na obniżenie cholesterolu i poziomu cukru we krwi. Dodatkowo przeciwdziała tendencji do zakrzepicy, a także ma właściwości przeciwzapalne. Poza tym Czosnek pospolity wspomaga trawienie i oczyszcza cały przewód pokarmowy, dlatego jest polecany ludziom na dietach oraz tym, którzy mają problem z otyłością.
Zobacz także: Kminek zwyczajny, Mięta pieprzowa, Melisa lekarska – zioła na lepsze trawienie
Czosnek pospolity – uprawa
Czosnek pospolity to roślina na stanowisko słoneczne. Najodpowiedniejszą glebą do uprawy Czosnku jest gleba gliniasto-piaszczysta, najlepiej przewiewna i zasilona dodatkowo nawozem organicznym. Czosnek źle znosi okresy suszy, dlatego ważne, aby pamiętać o regularnym podlewaniu.
Zobacz także: Najlepsze zioła na otyłość
Kozieradka pospolita – właściwości lecznicze
Napary z nasion Kozieradki pospolitej wykorzystywane są do obniżania poziomu cholesterolu, a także poziomu cukru we krwi. Dodatkowo, Kozieradki używa się w leczeniu stanów zapalnych skóry. Roślina ma właściwości przeciwzapalne, rozkurczowe, żółciopędne, moczopędne, przeciwalergiczne, wzmacniające i mlekopędne.
Kozieradka pospolita – uprawa
Kozieradka pospolita to roślina na stanowisko słoneczne i niewystawione na działanie wiatru. Najlepszą glebą do uprawy Kozieradki jest gleba żyzna, o znacznej zawartości wapnia. Rozmnażanie rośliny przeprowadzamy poprzez wysiew nasion bezpośrednio do gruntu. Odpowiednim momentem na wysiew będzie połowa kwietnia. Kozieradka nie wymaga specjalnej pielęgnacji, wystarczy regularne usuwanie chwastów i wzruszanie gleby w pobliżu rośliny.
Mięta pieprzowa – właściwości lecznicze
Menthol zawarty w Mięcie pieprzowej może wpłynąć na obniżenie cholesterolu poprzez zmniejszenie czynności enzymów wątrobowych. Poza tym napary z Mięty pieprzowej są wykorzystywane w leczeniu migren, nerwobóli, nerwowych drgawek, bezsenności. Miętę stosuje się również do inhalacji i do płukania jamy ustnej. Dodatkowo roślina rozrzedza śluz zalegający w górnych drogach oddechowych, tym samym ułatwiając jego odksztuszanie. Miętę zaleca się także przy problemach z układem pokarmowym, ponieważ łagodzi wzdęcia, nudności, zgagi i zaparcia.
Mięta pieprzowa – uprawa
Zobacz także: Fasola, Perz i Dzikie Indygo – zioła dla diabetyków
Najlepszym podłożem do uprawy Mięty pieprzowej jest podłoże próchnicze, przepuszczalne, wilgotne, zawierające dość dużą ilość wapnia. Należy pamiętać, że Mięta to roślina o znacznym zapotrzebowaniu na substancje odżywcze. Z tego względu wymaga regularnego nawożenia nawozami organicznymi, a także mineralnymi. Ważne aby kontrolować ilość stosowanego nawozu, gdyż Mięta pieprzowa źle znosi przenawożenie – wówczas słabiej rośnie. Istotne jest również opielanie. Liście rośliny zbieramy tuż po rozpoczęciu okresu kwitnienia, gdy tylko pojawią się pierwsze kwiaty. Wówczas roślina zawiera największą ilość olejków eterycznych, które mają właściwości lecznicze.
Zobacz także: Krwawnik, Poziomka, Szałwia – zioła na otyłość
REKLAMA
REKLAMA