REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zioła na cholesterol – Czosnek, Kozieradka i Mięta

Justyna Hek
Czosnek.
Czosnek.

REKLAMA

REKLAMA

Najlepsze zioła na obniżenie cholesterolu to Czosnek pospolity, Kozieradka pospolita i Mięta pieprzowa. Aby zmniejszyć nieco produkcję cholesterolu, warto uzupełnić swoją dietę naparami z ziół – jest to doskonałe uzupełnienie kuracji lekami. Podpowiadamy jak wyhodować Czosnek pospolity, Kozieradkę pospolitą i Miętę pieprzową w swoim ogrodzie.

Czosnek pospolity – właściwości lecznicze

REKLAMA

Czosnek pospolity ze względu na substancje w nim zawarte wpływa na obniżenie cholesterolu i  poziomu cukru we krwi. Dodatkowo przeciwdziała tendencji do zakrzepicy, a także ma właściwości przeciwzapalne. Poza tym Czosnek pospolity wspomaga trawienie i oczyszcza cały przewód pokarmowy, dlatego jest polecany ludziom na dietach oraz tym, którzy mają problem z otyłością.

Zobacz także: Kminek zwyczajny, Mięta pieprzowa, Melisa lekarska – zioła na lepsze trawienie

Czosnek pospolity – uprawa

Czosnek pospolity to roślina na stanowisko słoneczne. Najodpowiedniejszą glebą do uprawy Czosnku jest gleba gliniasto-piaszczysta, najlepiej przewiewna i zasilona dodatkowo nawozem organicznym. Czosnek źle znosi okresy suszy, dlatego ważne, aby pamiętać o regularnym podlewaniu.

Zobacz także: Najlepsze zioła na otyłość

Kozieradka pospolita – właściwości lecznicze

Napary z nasion Kozieradki pospolitej wykorzystywane są do obniżania poziomu cholesterolu, a także poziomu cukru we krwi. Dodatkowo, Kozieradki używa się w leczeniu stanów zapalnych skóry. Roślina ma właściwości przeciwzapalne, rozkurczowe, żółciopędne, moczopędne, przeciwalergiczne, wzmacniające i mlekopędne.

Kozieradka pospolita – uprawa

Kozieradka pospolita to roślina na stanowisko słoneczne i niewystawione na działanie wiatru. Najlepszą glebą do uprawy Kozieradki jest gleba żyzna, o znacznej zawartości wapnia. Rozmnażanie rośliny przeprowadzamy poprzez wysiew nasion bezpośrednio do gruntu. Odpowiednim momentem na wysiew będzie połowa kwietnia. Kozieradka nie wymaga specjalnej pielęgnacji, wystarczy regularne usuwanie chwastów i wzruszanie gleby w pobliżu rośliny.

Mięta pieprzowa – właściwości lecznicze

Menthol zawarty w Mięcie pieprzowej może wpłynąć na obniżenie cholesterolu poprzez zmniejszenie czynności enzymów wątrobowych. Poza tym napary z Mięty pieprzowej są wykorzystywane w leczeniu migren, nerwobóli, nerwowych drgawek, bezsenności. Miętę stosuje się również do inhalacji i do płukania jamy ustnej. Dodatkowo roślina rozrzedza śluz zalegający w górnych drogach oddechowych, tym samym ułatwiając jego odksztuszanie. Miętę zaleca  się także przy problemach z układem pokarmowym, ponieważ łagodzi wzdęcia, nudności, zgagi i zaparcia.

Mięta pieprzowa – uprawa

Zobacz także: Fasola, Perz i Dzikie Indygo – zioła dla diabetyków

Najlepszym podłożem do uprawy Mięty pieprzowej jest podłoże próchnicze, przepuszczalne, wilgotne, zawierające dość dużą ilość wapnia. Należy pamiętać, że Mięta to roślina o znacznym zapotrzebowaniu na substancje odżywcze. Z tego względu wymaga regularnego nawożenia nawozami organicznymi, a także mineralnymi. Ważne aby kontrolować ilość stosowanego nawozu, gdyż Mięta pieprzowa źle znosi przenawożenie – wówczas słabiej rośnie. Istotne jest również opielanie. Liście rośliny zbieramy tuż po rozpoczęciu okresu kwitnienia, gdy tylko pojawią się pierwsze kwiaty. Wówczas roślina zawiera największą ilość olejków eterycznych, które mają właściwości lecznicze.

Zobacz także: Krwawnik, Poziomka, Szałwia – zioła na otyłość

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    REKLAMA

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    REKLAMA

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    REKLAMA