Zioła na kaszel
REKLAMA
REKLAMA
Podbiał pospolity – właściwości lecznicze
REKLAMA
Liść Podbiału od dawna stosowany jest jako lekarstwo na kaszel. Napar z Podbiału pospolitego wpływa łagodząco na stany zapalne górnych dróg oddechowych, wspomaga wykrztuszanie wydzieliny i działa przeciwskurczowo. Dodatkowo Podbiał wspomaga leczenie astmy, trudno gojących się ran, a także zapaleń skórnych.
Zobacz także: Jak dbać o domowy ziołowy ogródek?
Podbiał pospolity – uprawa
Najlepszym stanowiskiem dla Podbiału pospolitego jest stanowisko jasne i słoneczne. Roślina ta będzie się dobrze rozwijała na glebie bardzo wilgotnej i gliniastej. Podbiał rozmnażamy przez podział lub poprzez wysianie nasion wprost do podłoża.
Zobacz także: Gdzie możesz zastosować zioła ze swojego ogródka?
Tymianek właściwy – właściwości lecznicze
Napar z Tymianku wykorzystywany jest do rozrzedzania wydzieliny powstającej w gardle. Dodatkowo działa wykrztuśnie i rozkurczowo. Poza tym Tymianek działa bakteriobójczo i grzybobójczo ze względu na dużą zawartość tymolu. Tymianek to również jedna z najpopularniejszych przypraw wykorzystywanych w kuchni francuskiej. Tę roślinę dodajemy do potraw mięsnych, ryb i sosów.
Tymianek właściwy – uprawa
Najlepszą glebą do uprawy Tymianku jest gleba lekka, piaszczysta, z dużą zawartością wapnia. Tymianek właściwy sadzimy na stanowiskach słonecznych i zbieramy raz lub dwa razy w sezonie. Roślinę rozmnażamy przez podział – wegetatywnie lub przez wysiew nasion.
Prawoślaz lekarski – właściwości lecznicze
Prawoślaz lekarski jest najskuteczniejszy w postaci syropu. Może być stosowany przy stanach zapalnych gardła i krtani, a także przy uporczywym kaszlu. Syrop z Prawoślazu lekarskiego działa wykrztuśnie i łagodząco, pomaga również na chrypkę. Dodatkowo Prawoślaz pomaga przy owrzodzeniach żołądka i dwunastnicy – łagodzi objawy choroby.
Prawoślaz lekarski – uprawa
Zobacz także: Sadzenie i hodowanie ziół – kompendium
Podłoże do hodowli Prawoślazu lekarskiego powinno być lekkie lub umiarkowane, o dość dużej wilgotności. Roślinę możemy rozmnażać poprzez nasiona wysiewane wprost do gruntu na początku kwietnia. Pamiętajmy, aby zostawić dość dużą przestrzeń pomiędzy kolejnymi nasionami – Prawoślaz potrzebuje znacznej przestrzeni. Liście i korzenie tego zioła wykorzystywane są w lecznictwie. Zbioru zarówno liści, jak i korzeni dokonujemy po dwóch latach hodowli. Korzenie należy wykopać jesienią albo na początku wiosny, zaś liście zrywa się na przełomie czerwca i lipca.
Zobacz także: Jak uprawiać bazylię?
REKLAMA
REKLAMA