Zioła na ból głowy

REKLAMA
REKLAMA
Kozłek lekarski – właściwości lecznicze
REKLAMA
Kozłek lekarski nazywany jest także Walerianą. Surowcem leczniczym Kozłka lekarskiego są kłącza i korzenie. Kozłek nadaje się do leczenia nerwicowych bólów głowy ze względu na swoje właściwości uspokajające. Poza tym roślina obniża ciśnienie, wspomaga koncentrację, zapobiega bezsenności, a także likwiduje napięcia mięśniowe w obrębie ramion i szyi. Napary z Kozłka możemy stosować przy astmie, kolkach lub zespole nadwrażliwego jelita.
Zobacz także: Jak uprawiać bazylię?
Kozłek lekarski – uprawa
Zobacz także: Jak uprawiać miętę?
Najlepszą glebą dla Kozłka jest gleba umiarkowanie próchnicza, obojętna i wilgotna. Bardzo dobrze na jakość Kozłka lekarskiego wpływa wapnowanie podłoża – roślina wytwarza wówczas więcej olejków eterycznych. Jeśli chodzi o nawożenie, powinniśmy stosować nawozy organiczne np. obornik. Podstawą pielęgnacji Kozłka lekarskiego jest regularne usuwanie pędów kwiatostanowych, zwalczanie chwastów i spulchnianie gleby pomiędzy roślinami. Pamiętajmy także o szkodnikach atakujących Kozłka – są to mszyce, skoczki ziemniaczane i larwy miniarek. Jeśli tylko zauważymy którekolwiek z nich, powinniśmy użyć środków owadobójczych.
Melisa lekarska – właściwości lecznicze
Melisa lekarska jest doceniana ze względu na swoje właściwości lecznicze – leczy migreny i wpływa na osłabienie bólów głowy wynikających z ciągłego stresu. Melisa pomaga także osobom cierpiącym na zawroty głowy i szumy w uszach. Poza tym możemy ją wykorzystać do łagodzenia objawów napięcia przedmiesiączkowego, uspokojenia nudności, kolek. Melisa wpływa dodatnio na problemy trawienne wywołane nerwowym trybem życia.
Melisa lekarska – uprawa
Zobacz także: Zastosowanie ziół z ogródka domowego
Melisa lekarska to roślina na stanowisko ciepłe i niewystawione na działanie wiatru. Glebą odpowiednią do uprawy Melisy jest gleba żyzna, umiarkowanie wilgotna, z dość dużą zawartością wapnia. Pamiętajmy o przycinaniu tej rośliny – przycinamy regularnie nawet 10–15 cm fragmenty pędów. Jeśli chcemy rozmnażać Melisę lekarską z nasion, należy to zrobić w połowie marca. Wówczas wysiewamy nasiona do inspektu, zaś w połowie maja przesadzamy sadzonki do gruntu. Odpowiednim momentem na zebranie liści Melisy jest ten, w którym roślina zaczyna kwitnienie.
Zobacz także: Jak dbać o domowy ziołowy ogródek?
REKLAMA
REKLAMA