REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Planowanie idealnego ogrodu

Justyna Hek
Ogród. Fot. Fotolia
Ogród. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Idealny ogród to marzenie każdego z nas. Gdy budujemy własny dom możemy od razu zacząć myśleć o funkcjonalnym podzieleniu ogrodu. W zależności od tego, o jakim ogrodzie marzymy, zastanówmy się gdzie umieścić różne komponenty. Altany, oczka wodne, rabaty kwiatowe, ogródki warzywne, tarasy, miejsce do zabaw z dziećmi, kompostowniki czy alejki to podstawowe elementy, które prawdopodobnie znajdą się w naszym ogrodzie. Podpowiadamy jak zaplanować idealny ogród.

REKLAMA

Taras

Gdy planujemy stworzenie tarasu wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli potrzebujemy niewielkiego tarasu tylko po to, aby wypić poranną kawę w ogrodzie, możemy się zdecydować na wyłożenie go kostką brukową. Jeśli jednak marzymy o wielkim tarasie, na którym będziemy przyjmować gości, wybierzmy do jego budowy na przykład drewno. Najważniejsze jest to, gdzie go stworzymy. Wybierzmy przede wszystkim miejsce ciepłe i słoneczne, najlepiej osłonięte od wiatru. Taras wcale nie musi przylegać do domu, równie  dobrze może się znajdować tuż przy jednej ze ścian ogrodu.

Zobacz także: Wyznaczanie ścieżek i granic w ogrodzie

Domki na narzędzia, kosze, kompostowniki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy planujemy ogród najpierw zastanawiamy się nad trawnikiem, rabatami, tarasem czy oczkiem wodnym z reguły zapominając o praktycznych elementach, które trzeba będzie w nim umieścić. Miejsce na przechowywanie narzędzi, kompostownik, kosze na śmieci, sznur do suszenia bielizny – to elementy niezbędne, jednak często pomijane przy tworzeniu planów. Gdy będziemy się zastanawiać nad domkami na narzędzia ogrodowe, pamiętajmy, że wybór jest bardzo duży. Począwszy od małych domków aż po duże budynki, na przykład drewniane, w których schowamy także drewno na opał. Jeśli zaś chcemy postawić w naszym ogrodzie niewielki domek i dodatkowo potrzebujemy miejsca na przechowywanie drewna, możemy kupić przeznaczoną do tego wiatę. Jeśli chodzi o kosze i kompostowniki, powinniśmy dla nich znaleźć miejsce na uboczu. Postawiona w pobliżu krata ogrodowa lub wiklinowy płotek sprawią, że nie będzie ich widać z daleka.

Zobacz także: Planowanie ogrodu, który nie będzie wymagał dużo pracy

Sznur na bieliznę, altana, alejki

W ogrodzie niewątpliwie istotnym elementem funkcjonalnym jest sznur do suszenia prania. Aby uniknąć stawiania stałych konstrukcji kupmy składaną suszarkę obrotową, którą wystarczy wbić w ziemię. W razie potrzeby możemy ją łatwo wymontować. Pomyślmy również o dodatkowej przestrzeni mieszkalnej takiej jak altana przydatna szczególnie latem, a także pokój zabaw dla dzieci. W ten sposób zagospodarujemy ogród i otrzymamy kolejne miejsce do wypoczynku. Istotne jest abyśmy mieli łatwy dostęp do tych wszystkich miejsc bez względu na warunki pogodowe. Właśnie dlatego powinniśmy jak najlepiej rozplanować rozkład alejek i ścieżek. Nie zapominajmy także o podlewaniu – stwórzmy kilka deszczowni, które pozwolą nam w ekologiczny sposób dostarczać wodę do ogrodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

REKLAMA

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA