REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ogród na górce

Joanna Sokołowska
Skarpy, tarasy, skalniaki to jedne z możliwości zagospodarowania ogrodu z wzniesieniami. Fot. Fotolia
Skarpy, tarasy, skalniaki to jedne z możliwości zagospodarowania ogrodu z wzniesieniami. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niepowtarzalny ogród? Nic trudnego jeśli tylko dobrze wykorzystamy zróżnicowanie terenu, na którym mieści się nasz kawałek zieleni. Skarpy, tarasy, skalniaki to jedne z możliwości zagospodarowania ogrodu z wzniesieniami.

Chociażby nieznaczne wzniesienie może być w ciekawym miejscem do zagospodarowania. Rośliny zasadzone na zboczu są bardzo dobrze widoczne i oświetlone. Nie muszą rywalizować o światło słoneczne, gdyż ich ułożenie wobec siebie jest kaskadowe. To z kolei wpływa na wygląd kwiatów czyniąc je równomiernie wybarwionymi.

REKLAMA

Miejsce może i trudne, ale z możliwościami

REKLAMA

Skarpy powodują, że cały układ naszego ogrodu staje się bardziej dynamiczny, jednak ich uprawa jest utrudniona ze względu na erozję, której ulegają ze względu na czynniki atmosferyczne. Takich problemów nie ma tylko na zboczach naturalnie porośniętych dziką roślinnością. Gdy oczyszczamy i przekopujemy takie zbocze podczas tworzenia ogrodu sprawiamy, że woda, która spływa zboczem po deszczu tworzy koleiny wypłukując tym samym składniki mineralne. Ten proces intensyfikuje mróz – woda zamarzając zwiększa swoją objętość i rozrywa strukturę gleby, zaś gdy rozmarza, ścieka po zboczu zabierając luźne cząstki gleby. Im mamy bardziej strome wzniesienie tym intensywniejsze jest to zjawisko.
Stoki można związać roślinami wieloletnimi z naciskiem na takie, które tworzą zwarte systemy korzeniowe i rozrastają rozłogowo, pod warunkiem, że sam stok ma mniej niż 30° spadku i zwartą strukturę.

Aby zabezpieczyć bardziej strome skarpy należy zastosować dodatkowe wzmocnienia, na przykład z siatki z tworzywa sztucznego o dużych oczkach albo takie z włókniny ogrodowej. Po ich ułożeniu wysiewa się na siatce trawę lub sadzi rośliny - we włóknach robimy nacięcia na krzyż i tam wsadzamy sadzonki.

Zobacz także: Prace w ogrodzie w październiku i listopadzie

Co dwa tarasy to nie jeden

Gdy zdecydujemy się na ścięcie skarpy i podparcie jej murkiem możemy uzyskać kolejną płaską powierzchnię powstałą po skróceniu stoku. Taki zabieg umożliwi nam stworzenie kilku tarasów wznoszących się jeden nad drugim. Jeżeli będą miały wystarczająco duże rozmiary, każdy może stanowić osobny ogród obsadzony inną roślinnością. Murek dodatkowo będzie rodzajem skalniaka jeżeli posadzimy między kamieniami odpowiednie rośliny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co posadzić na skarpie?

Od ukształtowania terenu zależy jakie rośliny możemy posadzić w danym miejscu. W ogrodzie miejsca nasłonecznione przeplatają się z zaciemnionymi. Tam, gdzie mamy zagłębiny będzie bardziej wilgotno, zaś wyżej położone na skarpie partie są bardziej nastawione na wiatr i brak wilgoci. Wszystkie te aspekty musimy wziąć pod uwagę podczas wyboru roślin. Jeżeli dobrze je ulokujemy będą bujnie i zdrowo rosnąć.
Miejsca najbardziej nasłonecznione są idealne dla roślin, które zniosą okresy suszy. Gdy jednak najbardziej liczy się dla nas to, jak dane rośliny wyglądają obok siebie, możemy pomyśleć o zainstalowaniu systemu nawadniającego – chociażby linii kroplującej. Zanim zabierzemy się za sadzenie roślin, musimy przekopać ziemię mniej więcej na głębokość szpadla. Warto też rozłożyć 3–5 cm warstwę kompostu i wymieszać z przekopaną ziemią.

Zobacz także: Jakie rośliny posadzić na ogrodowej skarpie?

Mała skarpa dużo radości

Gdy teren, na którym mieści się działka jest tylko nieznacznie pofałdowany, można go splantować. Wówczas spadki nie przekroczą 5%, co sprawi, że otrzymamy zwyczajny trawnik lub miejsce na rabaty. Gdy jednak zależy nam na urozmaiceniu, możemy się pokusić o zwiększenie różnic wysokości. 

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA