Jak stworzyć łąkę typu preria?
REKLAMA
REKLAMA
Trawy ozdobne
REKLAMA
Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis x acutiflora)
Trzcinnik jest dekoracyjny ze względu na beżowe wiechy o długości do 30 cm. Tworzy gęste kępy. Dobrze rośnie na stosunkowo ubogich glebach i słonecznych stanowiskach. Osiąga wysokość do 150 cm.
Śmiałek darniowy (Deschampsia caespitosa)
Śmiałek tworzy gęste kuliste kępy o średnicy do 50 cm. Kwitnie od czerwca do października. Jest mało wymagający co do gleby. Najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku. Rozmnaża się przez nasiona.
Zobacz także: Oświetlenie ogrodu
Owsica wiecznie zielona (Helictotrichon sempervirens)
Trawa zimozielona. Tworzy kępy dorastające do 60 cm. Jej cechą charakterystyczną są ostre srebrnoniebieskie liście. Rozmnaża się przez podział. Wymaga jasnego stanowiska i lekkiej próchnicznej gleby.
Miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus)
Trawa silnie rozrastająca się przez podziemne kłącza. Osiąga wysokość do 150 cm. Dekoracyjna ze względu na wiechowate kwiatostany i przebarwianie liści jesienią. Wymaga słonecznego stanowiska i lekkiego podłoża.
Byliny
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)
Lubi nasłonecznione stanowiska i lekko próchniczną glebę. Rozrasta się silnie za pomocą podziemnych kłączy. Osiąga wysokość do 80 cm. Kwitnie biało od lipca do października. Roślina wykorzystywana w ziołolecznictwie, kosmetyce i jako przyprawa.
Zobacz także: W czym tkwi istota projektowania ogrodów?
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)
Osiąga wysokość do 80 cm. Wytwarza duże purpurowe kwiaty. Preferuje dość żyzną glebę i słoneczne stanowisko. Mrozoodporna. Rozmnaża się przez podział i z nasion. Roślina stosowana w ziołolecznictwie. Kwitnie latem.
Nawłoć pospolita (Solidago virgaurea)
Kwitnie drobnymi żółtymi kwiatami od lipca do września. Osiąga wysokość do jednego metra. Odpowiednie będzie umiarkowanie nasłonecznione stanowisko i uboga w składniki odżywcze gleba.
Tekst na podstawie książki: Ogrodnictwo dla bystrzyków. Autor: Sue Fisher
REKLAMA
REKLAMA