REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak stworzyć dziką łąkę?

Wydawnictwo HELION SA/Septem.pl
Dzika łąka jest ukłonem w kierunku lokalnej flory.
Dzika łąka jest ukłonem w kierunku lokalnej flory.

REKLAMA

REKLAMA

Dzika łąka jest ukłonem w kierunku lokalnej flory. Dzika łąka to doskonały wybór dla tych, którzy tęsknią za kwiecistymi obszarami. Motyle i pszczoły chętniej będą odwiedzały rośliny, dzięki którym żywią się i rozmnażają od pokoleń. Dzika łąka ponadto nie wymaga zbyt wielu prac pielęgnacyjnych.

Nasiona

REKLAMA

Nasiona do obsiania dzikiej łąki można skomponować samemu w odpowiednim czasie zbierając je z  wybranych przez nas roślin lub kupując je i mieszając. Najwygodniej jednak kupić gotową mieszankę, która będzie odpowiednio skomponowana. W jej skład wchodzą najczęściej nasiona maku, chabra, wyki, złocienia i rumianu polnego.

Pielęgnacja

Łąk wręcz nie należy nawozić. Mogłoby to spowodować rozrost trawy i zmniejszyć kwitnienie. Łąki należy kosić by samosiejki krzewów i drzew nie zagłuszyły kwiatów. Należy pamiętać by kosić dopiero po przekwitnięciu i zawiązaniu nasion. W przeciwnym razie utrudnimy roślinom wyrośnięcie za rok. Pokost zbieramy następnego dnia by pozwolić aby jak największa liczba nasion opadła na podłoże. Kosić wystarczy raz, dwa razy do roku. Zamiast koszenia łąkę można ugnieść jeżdżąc po niej samochodem lub tocząc ciężką drewnianą belkę. Alternatywą jest też wypuszczenie na łąkę zwierząt roślinożernych.

Zobacz także: Jak założyć łąkę kwietną?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Estetyka

Nad dziką łąką powinniśmy mimo wszystko panować. Jeśli jakiś gatunek rośliny rozrasta się nadmiernie zagłuszając inne, powinniśmy go od czasu do czasu przerzedzić. Dobrze jest też siać w kępach kompozycje roślin tworząc swoiste rabaty. By łąka nie stwarzała wrażenia zaniedbanego poletka, do którego nie dotarliśmy z kosiarką, możemy między rabatami stworzyć przystrzyżone, trawiaste alejki. Stworzą one efektowny kontrast uporządkowanego z wybujałym, niskiego z wysokim i wniosą pewien rodzaj harmonii do naszej dzikiej łąki.

Zobacz także: Alternatywa dla trawnika

Korzyści

Jak można zauważyć dzika łąka nie wymaga zbyt wielu zabiegów. Cieszy oczy przez długi czas  kwitnąc w różnych kolorach. Łąki kwietnej nie nawozimy ani nie pryskamy środkami ochrony roślin. Tworzymy mały ekosystem. Nasz ogród może stać się siedliskiem dla motyli, chrząszczy i innych owadów. Niedocenianą często korzyścią jest możliwość kulinarnego zastosowania naszych roślin. Możemy przy pomocy starych zielników odkrywać ich właściwości i smaki tworząc wyrafinowaną sałatkę z podagrycznika czy placki z pokrzyw, których pozazdrościłby nam każdy smakosz.

Tekst na podstawie książki: Ogrodnictwo dla bystrzyków. Autor: Sue Fisher

Dzika łąka nie wymaga zbyt wielu prac pielęgnacyjnych
helion
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny mieszkań 2025: Dla singla, pary, rodziny. Będzie drożej, taniej, czy bez większych zmian? [prognoza]

Ceny mieszkań w Polsce od lat stale i konsekwentnie rosną, ale ten wzrost ten nie jest równomierny. Wpływa na niego wiele czynników – niektóre z nich przewidzieć łatwo, inne trudniej. Od kilku miesięcy rynek nieruchomości cechuje stabilizacja. Czy tak będzie także w 2025 roku? Z jakimi wydatkami muszą liczyć się single, pary, a także większe rodziny, planujący zakup nowego „M” w najbliżej przyszłości i co ostatecznie może wpłynąć na te stawki? Sprawdziliśmy.

Świąteczne promocje u deweloperów. Można liczyć na duże rabaty i atrakcyjne bonusy przy zakupie mieszkania

Świąteczne promocje u deweloperów. Jakie bonusy przygotowali deweloperzy dla swoich klientów? Czy kupując mieszkanie na koniec roku można liczyć na duży rabat? Duża podaż mieszkań to szansa na atrakcyjny zakup. 

Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

REKLAMA

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA