Jak przekształcić trawnik w łąkę kwietną?
REKLAMA
REKLAMA
Zaniedbanie trawnika
REKLAMA
Pierwszym krokiem do założenia łąki kwietnej jest zaniedbanie dotychczasowego trawnika. Należy zaprzestać jego nawożenia i regularnego koszenia. Nadal jednak trzeba pamiętać o zgrabieniu pokostu gdyż rozkładające się źdźbła oddałyby substancje odżywcze do gleby. Jeśli podłoże dotychczas nie było w nie obfite rok powinien wystarczyć do tego by rośliny łąkowe poradziły sobie na nowym miejscu.
Szybki efekt
Jeśli zależy nam na natychmiastowych efektach możemy też zupełnie zerwać darń z siedmiocentymetrową warstwą gleby. Gdy posiadamy duży teren najwygodniej będzie wynająć specjalnie do tego przeznaczoną maszynę. Zdjętą darń najlepiej ułożyć w stosy trawiastą warstwą na dół a po przegniciu używać jako nawóz organiczny.
Zobacz także: Jak założyć łąkę kwietną?
Obniżenie żyzności
W celu obniżenia żyzności gleby na wybranym terenie możemy zasadzić warzywa, które silnie i równomiernie pobierają z podłoża różne substancje odżywcze. Do takich roślin należą np. ziemniaki i kapusta. Nie poleca się fasoli i grochu gdyż podwyższają poziom azotu.
Odchwaszczanie
Jeśli zamierzamy uprawiać rośliny, które przez większość ogrodników uważane są za chwasty musimy przyjrzeć się tym dotychczasowym, które uprzykrzały nam życie. Zakładanie łąki to właśnie dobry moment na polubienia wroga. Może się okazać, że te rośliny staną się motywem przewodnim naszego ogrodu. Jeśli jednak z trawy wyrastają rośliny, których nadal definitywnie nie chcemy oglądać, powinniśmy zająć się ich eliminacją. Problematyczne są zwłaszcza wieloletnie rośliny rozrastające się przez podziemne kłącza. W takim wypadku należy zastosować środek chwastobójczy o działaniu układowym a po kilku tygodniach zebrać obumarłe rośliny i lekko przekopać ziemię oczyszczając ją z korzeni.
Zobacz także: Jak praktycznie komponować rośliny w ogrodzie?
Wysiew
Po powyższych zabiegach dobrze jest odczekać kilka tygodni i dać wyrosnąć resztkom chwastów. Można je wtedy wygodnie usunąć. Nasiona wysiewamy bezpośrednio na wyrównaną glebę. Nie przysypujemy ich gdyż do wykiełkowania potrzebują słońca. By nie wymył ich deszcz warto przeprowadzić wałowanie. Sianie najlepiej przeprowadzić późnym latem lub wczesną jesienią.
Tekst na podstawie książki: Ogrodnictwo dla bystrzyków. Autor: Sue Fisher
REKLAMA
REKLAMA