REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przekształcić trawnik w łąkę kwietną?

Wydawnictwo HELION SA/Septem.pl
Pierwszym krokiem do założenia łąki kwietnej jest zaniedbanie dotychczasowego trawnika.
Pierwszym krokiem do założenia łąki kwietnej jest zaniedbanie dotychczasowego trawnika.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Łąka kwietna – jak ją zrobić? Jeśli mamy do dyspozycji zaniedbany obszar obficie porośnięty chwastami to jesteśmy w szczęśliwej sytuacji. Gorzej jeśli posiadamy zadbany trawnik i postanowiliśmy przekształcić go w łąkę kwietną. Czeka nas bowiem sporo pracy nad wyjałowieniem gleby. Możemy być jednak pewni, że efekt wynagrodzi nam starania a pielęgnacja łąki kwietnej jest niczym w porównaniu do cotygodniowego koszenia trawy.

Zaniedbanie trawnika

REKLAMA

Pierwszym krokiem do założenia łąki kwietnej jest zaniedbanie dotychczasowego trawnika. Należy zaprzestać jego nawożenia i regularnego koszenia. Nadal jednak trzeba pamiętać o zgrabieniu pokostu gdyż rozkładające się źdźbła oddałyby substancje odżywcze do gleby. Jeśli podłoże dotychczas nie było w nie obfite rok powinien wystarczyć do tego by rośliny łąkowe poradziły sobie na nowym miejscu.

Szybki efekt

Jeśli zależy nam na natychmiastowych efektach możemy też zupełnie zerwać darń z siedmiocentymetrową warstwą gleby. Gdy posiadamy duży teren najwygodniej będzie wynająć specjalnie do tego przeznaczoną maszynę. Zdjętą darń najlepiej ułożyć w stosy trawiastą warstwą na dół a po przegniciu używać jako nawóz organiczny.

Zobacz także: Jak założyć łąkę kwietną?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obniżenie żyzności

W celu obniżenia żyzności gleby na wybranym terenie możemy zasadzić warzywa, które silnie i równomiernie pobierają z podłoża różne substancje odżywcze. Do takich roślin należą np. ziemniaki i kapusta. Nie poleca się fasoli i grochu gdyż podwyższają poziom azotu.

Odchwaszczanie

Jeśli zamierzamy uprawiać rośliny, które przez większość ogrodników uważane są za chwasty musimy przyjrzeć się tym dotychczasowym, które uprzykrzały nam życie. Zakładanie łąki to właśnie dobry moment na polubienia wroga. Może się okazać, że te rośliny staną się motywem przewodnim naszego ogrodu. Jeśli jednak z trawy wyrastają rośliny, których nadal definitywnie nie chcemy oglądać, powinniśmy zająć się ich eliminacją. Problematyczne są zwłaszcza wieloletnie rośliny rozrastające się przez podziemne kłącza. W takim wypadku należy zastosować środek chwastobójczy  o działaniu układowym a po kilku tygodniach zebrać obumarłe rośliny i lekko przekopać ziemię oczyszczając ją z korzeni.

Zobacz także: Jak praktycznie komponować rośliny w ogrodzie?

Wysiew

Po powyższych zabiegach dobrze jest odczekać kilka tygodni i dać wyrosnąć resztkom chwastów. Można je wtedy wygodnie usunąć. Nasiona wysiewamy bezpośrednio na wyrównaną glebę. Nie przysypujemy ich gdyż do wykiełkowania potrzebują słońca. By nie wymył ich deszcz warto przeprowadzić wałowanie. Sianie najlepiej przeprowadzić późnym latem lub wczesną jesienią.

Tekst na podstawie książki: Ogrodnictwo dla bystrzyków. Autor: Sue Fisher

Pielęgnacja łąki kwietnej jest niczym w porównaniu do cotygodniowego koszenia trawy.
helion
Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA