Storczyki ogrodowe
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie polskie storczyki ogrodowe są pod ścisłą ochroną. Ich sadzonki są trudne do zdobycia. Jednak, gdy uda nam się je kupić na pewno będą cieszyć oko w naszym ogrodzie.
REKLAMA
Uprawa storczyków
Storczyki ogrodowe najlepiej rosną na glebach wilgotnych bogatych w wapń. Dobrze żyją w połączeniu z grzybami glebowymi, dlatego przed posadzeniem kwiatów, warto wszczepić w glebę ich niewielką ilość. Przy sadzeniu storczyków używamy niewielkiej ilość ziemi, w której sadzonka wcześniej rosła, dzięki temu storczyk szybciej przystosuje się do nowego miejsca. Storczyki najlepiej rosną na stanowiskach cienistych i osłoniętych od wiatru. Kwiaty sadzi się wczesną wiosną.
Zobacz także: Róże – pielęgnacja wiosną
Podlewanie
Storczyki ogrodowe podlewamy przez cały okres kwitnienia. Ziemia, na której rosną storczyki powinna być stale wilgotna.
Nawożenie
Storczyki ogrodowe nie powinny być nawożone – grzybnia, na której rozwija się storczyk tego nie potrzebuje. Do storczyków ogrodowych nie należy również stosować, żadnych innych środków chemicznych, które mogą osłabić grzybnię i tym samym przyczynić się do obumarcia rośliny. Środki tego typu nie powinny być także rozpylane w najbliższym otoczeniu rośliny.
Zobacz także: Mieczyki (Gladiola) – najbardziej popularne i lubiane kwiaty w ogrodzie
Kwitnienie
Storczyki kwitną od maja do początku lipca.
Zobacz także: Azalia ogrodowa (Rhododendron)
Po przekwitnięciu
Storczyki po przekwitnięciu gubią kwiaty. Ich liście zasychają a kwiat przechodzi w stan spoczynku do czasu kolejnego kwitnienia.
Zimowanie
W październiku należy okryć storczyki dużą ilością liści i gałęziami drzew iglastych. Ochroni to roślinę przed niskimi temperaturami w czasie zimy.
Rozmnażanie storczyków
Najłatwiejszym i najbardziej skutecznym sposobem rozmnażania storczyków jest podział kłączy i odrostów lub bulw korzeniowych. Rozmnażanie storczyków ogrodowych z nasion – najczęściej nie przynosi efektów.
Najładniejsze odmiany storczyków ogrodowych
W Polsce najczęściej występują takie odmiany jak:
- Obuwik pospolity – ma on duże kwiaty o ciemnych odcieniach fioletu i bordowego. Jest to jedna z najtrudniejszych odmian storczyków uprawianych w ogrodach.
- Kruszczyk błotny – ma zielone, różowe i żółte drobne kwiaty rosnące w dużych kwiatostanach
- Bletilla pasiasta – najczęściej spotykana odmiana storczyka. Ma duże, różowe kwiaty. Pod ziemią tworzy duże połączone ze sobą kłącza.
- Plejona – ma delikatne, duże kwiaty w żółtym, różowym i czerwonym kolorze.
Uprawa i pielęgnacja storczyków ogrodowych nie jest łatwa. Dlatego osoby decydujące się na uprawę tych kwiatów powinny uzbroić się w dużą cierpliwość. W zamian roślina wyda duże i różnokolorowe kwiaty, które upiększą każdy ogród.
Zobacz także: Surfinie – najpopularniejsze kwiaty balkonowe
REKLAMA
REKLAMA