REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rośliny odstraszające komary

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
jz
Komary to koszmar wielu ogrodników. Jest jednak kilka gatunków roślin, które skutecznie pomogą nam w walce z komarami.
Komary to koszmar wielu ogrodników. Jest jednak kilka gatunków roślin, które skutecznie pomogą nam w walce z komarami.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sposobów na walkę z komarami jest wiele. Mamy środki chemiczne przeciwko komarom, specjalne świece, olejki, pochodnie. Jednak jak ochronić ogród wokół domu przed komarami? Jednym z rozwiązań jest posadzenie roślin odstraszających komary. Zobacz, jakich roślin nie lubią komary.

Komary to koszmar wielu ogrodników. Jest jednak kilka gatunków roślin, które skutecznie pomogą nam w walce z komarami.

REKLAMA

Zobacz także: Ciekawostki na temat komarów, zobacz ile wiesz na ich temat?

Bazylia

Jest wiele odmian bazylii, jednak wszystkie mają jedną cechę – intensywny zapach, który odstrasza komary. Bazylia posadzona w ogrodzie jest bardzo pożyteczna. Nie dość, że będzie odstraszać od nas natrętne komary, to będziemy mogli także używać jej w kuchni podczas przyrządzania potraw. Bazylię można również posadzić w doniczce i ustawić ją na parapecie. Bazylia to nie drogie i pożyteczne rozwiązanie przeciwko komarom. Roślina rośnie bardzo szybko, a jej sadzonka kosztuje ok.  2 zł.

Zobacz także: Jak uprawiać bazylię?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mirt

Mirt to bardzo dekoracyjna, zielona roślina o małych, skórzastych liściach i drobnych, białych kwiatach. Czasami pojawiają się na niej niewielkie jadalne jagody. Mirt wydziela charakterystyczny zapach, który odstrasza komary. Jeżeli chcemy posadzić tę roślinę w ogrodzie, powinniśmy wybrać miejsce słoneczne i przewiewne. Z racji tego, że mirt może osiągnąć nawet 2 m wysokości, warto posadzić go w miejscu, które umożliwi mu swobodny wzrost.

Kocimiętka

Kocimiętka to niewielka bylina osiągająca od 35 do 40 cm wysokości. Kwitnąca od lipca do września roślina skutecznie odstrasza natrętne komary. Kocimiętka polecana jest głównie osobom, które nie posiadają kotów, ponieważ zwierzęta te lubią ją podgryzać. Zapach kocimiętki, choć uwielbiany przez koty, odstrasza komary.

Zobacz także: Jak chronić się przed ugryzieniami komarów?

Sumia

Sumia zwana też Catalpalą to drzewko o dużych liściach i białych kwiatach kwitnących na przełomie lipca i sierpnia.  Sumia, choć rośnie dość wolno, może osiągnąć nawet kilka metrów wysokości. Sadząc ją, należy wybrać miejsce słoneczne. Catalpa wydziela zapach , który odstrasza komary i jest w niewielkim stopniu wyczuwalny także dla człowieka. Sumie powinno się sadzić tylko w tych ogrodach, w których mamy dużą ilość wolnej przestrzeni, np. w pobliżu alejek.

Plectranthus zwana komarzycą

Komarzyca to roślina pnąca o dwukolorowych liściach z białymi brzegami. Można ją posadzić w ogrodzie oraz w doniczkach. Świetnie sprawdza się zwłaszcza w doniczkach wiszących, a także tych ustawionych na podwyższeniu takim jak: ogrodzenie, płot czy murek. Liście komarzycy zawierają specjalne olejki aromatyczne odstraszające komary.

Zobacz także: Jak chronić się przed komarami – poradnik

Powyższe rośliny tylko odstraszają komary. Istnieje natomiast grupa roślin, które zwabiają komary i je zabijają.

Rosiczka

Rosiczka to bardzo znana roślina owadożerna. Kwiaty tej drapieżnej rośliny mogą przybierać różne kształt oraz wielkość. Rosiczka wydzielając specjalne substancje, wabi owady, które siadają na kwiatku, a następnie zostają unieruchomione poprzez specjalnie wydzielaną w tym celu ciecz. Następnie kwiat się zamyka, a owad zostaje strawiony przy pomocy kwasu mrówkowego i wchłonięty w postaci białka.
Rosiczkę najlepiej posadzić w doniczce i ustawić na oknie.

Aristolochia

Aristolochia to pnąca roślina o bardzo dużych, ozdobnych kwiatach. Kielichowate kwiaty w kolorach od bordowego poprzez żółty po pręgowane, wabią do swego środka owady, po czym zamykają im drogę ucieczki. Złapany owad zapyla roślinę i zostaje strawiony. Aristolochię spokojnie możemy posadzić w ogrodzie.

Zobacz także: Jak uprawiać rośliny owadożerne?

 Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA