REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rośliny odstraszające komary

jz
Komary to koszmar wielu ogrodników. Jest jednak kilka gatunków roślin, które skutecznie pomogą nam w walce z komarami.
Komary to koszmar wielu ogrodników. Jest jednak kilka gatunków roślin, które skutecznie pomogą nam w walce z komarami.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sposobów na walkę z komarami jest wiele. Mamy środki chemiczne przeciwko komarom, specjalne świece, olejki, pochodnie. Jednak jak ochronić ogród wokół domu przed komarami? Jednym z rozwiązań jest posadzenie roślin odstraszających komary. Zobacz, jakich roślin nie lubią komary.

Komary to koszmar wielu ogrodników. Jest jednak kilka gatunków roślin, które skutecznie pomogą nam w walce z komarami.

REKLAMA

Zobacz także: Ciekawostki na temat komarów, zobacz ile wiesz na ich temat?

Bazylia

Jest wiele odmian bazylii, jednak wszystkie mają jedną cechę – intensywny zapach, który odstrasza komary. Bazylia posadzona w ogrodzie jest bardzo pożyteczna. Nie dość, że będzie odstraszać od nas natrętne komary, to będziemy mogli także używać jej w kuchni podczas przyrządzania potraw. Bazylię można również posadzić w doniczce i ustawić ją na parapecie. Bazylia to nie drogie i pożyteczne rozwiązanie przeciwko komarom. Roślina rośnie bardzo szybko, a jej sadzonka kosztuje ok.  2 zł.

Zobacz także: Jak uprawiać bazylię?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mirt

Mirt to bardzo dekoracyjna, zielona roślina o małych, skórzastych liściach i drobnych, białych kwiatach. Czasami pojawiają się na niej niewielkie jadalne jagody. Mirt wydziela charakterystyczny zapach, który odstrasza komary. Jeżeli chcemy posadzić tę roślinę w ogrodzie, powinniśmy wybrać miejsce słoneczne i przewiewne. Z racji tego, że mirt może osiągnąć nawet 2 m wysokości, warto posadzić go w miejscu, które umożliwi mu swobodny wzrost.

Kocimiętka

Kocimiętka to niewielka bylina osiągająca od 35 do 40 cm wysokości. Kwitnąca od lipca do września roślina skutecznie odstrasza natrętne komary. Kocimiętka polecana jest głównie osobom, które nie posiadają kotów, ponieważ zwierzęta te lubią ją podgryzać. Zapach kocimiętki, choć uwielbiany przez koty, odstrasza komary.

Zobacz także: Jak chronić się przed ugryzieniami komarów?

Sumia

Sumia zwana też Catalpalą to drzewko o dużych liściach i białych kwiatach kwitnących na przełomie lipca i sierpnia.  Sumia, choć rośnie dość wolno, może osiągnąć nawet kilka metrów wysokości. Sadząc ją, należy wybrać miejsce słoneczne. Catalpa wydziela zapach , który odstrasza komary i jest w niewielkim stopniu wyczuwalny także dla człowieka. Sumie powinno się sadzić tylko w tych ogrodach, w których mamy dużą ilość wolnej przestrzeni, np. w pobliżu alejek.

Plectranthus zwana komarzycą

Komarzyca to roślina pnąca o dwukolorowych liściach z białymi brzegami. Można ją posadzić w ogrodzie oraz w doniczkach. Świetnie sprawdza się zwłaszcza w doniczkach wiszących, a także tych ustawionych na podwyższeniu takim jak: ogrodzenie, płot czy murek. Liście komarzycy zawierają specjalne olejki aromatyczne odstraszające komary.

Zobacz także: Jak chronić się przed komarami – poradnik

Powyższe rośliny tylko odstraszają komary. Istnieje natomiast grupa roślin, które zwabiają komary i je zabijają.

Rosiczka

Rosiczka to bardzo znana roślina owadożerna. Kwiaty tej drapieżnej rośliny mogą przybierać różne kształt oraz wielkość. Rosiczka wydzielając specjalne substancje, wabi owady, które siadają na kwiatku, a następnie zostają unieruchomione poprzez specjalnie wydzielaną w tym celu ciecz. Następnie kwiat się zamyka, a owad zostaje strawiony przy pomocy kwasu mrówkowego i wchłonięty w postaci białka.
Rosiczkę najlepiej posadzić w doniczce i ustawić na oknie.

Aristolochia

Aristolochia to pnąca roślina o bardzo dużych, ozdobnych kwiatach. Kielichowate kwiaty w kolorach od bordowego poprzez żółty po pręgowane, wabią do swego środka owady, po czym zamykają im drogę ucieczki. Złapany owad zapyla roślinę i zostaje strawiony. Aristolochię spokojnie możemy posadzić w ogrodzie.

Zobacz także: Jak uprawiać rośliny owadożerne?

 Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

REKLAMA

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA