Byliny – gdzie je sadzić?
REKLAMA
REKLAMA
Jakie rośliny wybrać do pełnego cienia?
W miejscach, do których światło słoneczne dociera bardzo rzadko lub wcale najlepiej posadzić gatunki roślin, które rosną w takich warunkach w naturze. Właściwy dobór roślin może oszczędzić nam kłopotów w przyszłości i odmieni na stałe zacienione, smutne dotąd fragmenty ogrodu.
REKLAMA
W pełnym cieniu, pod drzewami sprawdzą się rośliny o ciekawym ulistnieniu lub kwitnące np. podagrycznik pospolity 'Variegatum', dąbrówka rozłogowa w odmianach, zawilec japoński, kopytnik pospolity, parzydło leśne, konwalia majowa, funkia w licznych odmianach, gajowiec żółty i jasnota plamista w odmianach, tojeść rozesłana, miodunka pstra.
Zobacz także: Dlaczego glicynia nie kwitnie?
Co posadzić w półcieniu?
W miejscach, w których światło gości dłużej, choćby przez kilka godzin dziennie możemy także założyć rabaty z bylin, które zniosą takie warunki.
Mogą to być np. tawułka chińska i tawułka Arendsa w odmianach o efektownych kwiatach, fiołek wonny, tiarella, rodgersja pierzasta, tojeść rozesłana 'Aurea', języczka, funkia w odmianach o barwnych liściach, serduszka wspaniała oraz serduszka okazała, bergenia sercowata, pluskwica groniasta, paprocie, języczka, przywrotnik ostroklapowy, ułudka wiosenna, żurawka drobnokwiatowa w licznych odmianach o barwnych liściach.
Zobacz także: Kiedy sadzić rośliny z gołym korzeniem?
Jak pielęgnować byliny?
Byliny wymagają regularnego odchwaszczania i usuwania przekwitłych kwiatów lub skracania pędów dla lepszego rozkrzewiania się roślin. Byliny zasilamy dolistnie lub nawozami rozpuszczalnymi od wiosny do końca sierpnia. Jesienią lub wiosną przycinamy nad ziemia zaschniętą część nadziemną roślin. Podziemną część najbardziej wrażliwych na mroź roślin można przysypać warstwą torfu lub kory.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.