Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)
REKLAMA
REKLAMA
Za najpopularniejsze odmiany Kasztanowca uznaje się Kasztanowca białego i czerwonego. Duże, dłoniaste liście Kasztanowca, a także okazałe białe, żółte lub czerwone kwiaty o stożkowatym kształcie sprawiają, że drzewo wygląda bardzo charakterystycznie, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Dodatkowo owoce, które powstają z kolorowych kwiatów są wraz z żołędziami najbardziej znanymi owocami drzew nieowocowych.
REKLAMA
Zobacz także: Wiśnia ozdobna piłkowana (Prunus serrulata)
Stanowisko
Zobacz także: Trzmielina japońska (Euonymus japonicus)
Kasztanowiec zwyczajny to roślina na stanowisko słoneczne, choć poradzi sobie także w półcieniu. Najlepszym podłożem do uprawy Kasztanowca będzie podłoże żyzne, przepuszczalne, świeże, głębokie i dość wilgotne. Ważne jest również to, aby gleba zawierała znaczną ilość wapnia. Kasztanowiec świetnie sprawdza się wtedy, gdy chcemy stworzyć w swoim ogrodzie zacienioną przestrzeń – jego rozłożysta korona powoduje, że drzewo zasłania innym, niższym roślinom dostęp do światła słonecznego. Kasztanowiec może osiągać nawet 25 m wysokości, ale rośnie i rozrasta się powoli.
Podlewanie
Kasztanowiec zwyczajny wymaga sporadycznego podlewania, na przykład w trakcie bardzo suchego lata.
Przesadzanie
Kasztanowiec zwyczajny jest dużych rozmiarów drzewem, dlatego powinniśmy od razu wybrać dla niego odpowiednie miejsce. Roślina nie wymaga przesadzania.
Nawożenie
Kasztanowiec zwyczajny nie potrzebuje dodatkowego nawożenia.
Rozmnażanie
Większość z odmian Kasztanowca możemy rozmnażać poprzez wysiew nasion. Pamiętajmy jednak, że nasiona należy wysiewać tuż po zbiorze, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo wykiełkowania – nasiona Kasztanowca mają niewielką siłę kiełkowania. Drzewo to rozmnażamy także poprzez szczepienie, które wykonujemy na podkładkach pobranych z Kasztanowca białego. W ten sposób rozmnażamy zarówno gatunki Kasztanowca białego, jak i czerwonego.
Pielęgnacja
Zobacz także: Ostrokrzew (Ilex)
Kasztanowiec zwyczajny jest rośliną mrozoodporną, dlatego będzie dobrze rósł w naszym klimacie. Poza tym, uznaje się go za drzewo wyjątkowo łatwe w uprawie. Pamiętajmy jednak, że niedojrzałe owoce Kasztanowca są trujące, z tego względu roślina nie nadaje się do hodowli w ogrodach, w których bawią się dzieci.
Zobacz także: Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)
REKLAMA
REKLAMA