REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przesadzanie starszych krzewów

Joanna Sokołowska
Przesadzanie starych krzewów, jeśli znamy ich wymagania, nie należy do trudnych czynności Fot. Fotolia
Przesadzanie starych krzewów, jeśli znamy ich wymagania, nie należy do trudnych czynności Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przesadzanie starych krzewów, jeśli znamy ich wymagania, nie należy do trudnych czynności. Większość krzewów, nawet tych starszych, nie wymaga wcześniej szczególnych przygotowań, ale tylko pod warunkiem, że nie są zbyt rozrośnięte.

Tawuły, pigwowce, głogi – te rośliny dobrze zniosą przeprowadzkę w inne miejsce i szybko dostosują się do nowych warunków. Stare krzewy przesadzamy w październiku, wtedy gdy opadną im liście, zaś młodsze i nieduże możemy przenieść także wiosną – jeżeli jeszcze nie ruszyły soki. Krzewy iglaste i zimozielone liściaste przesadzamy we wrześniu. Takie rośliny nie zapadają w sen zimowy, lecz cały rok rosną, zimą jednak ten proces zachodzi wolniej. Jeżeli zdecydujemy się na przesadzanie zbyt późno i nie zdążymy przed nadchodzącymi mrozami, możemy je po prostu uśmiercić.
Krzewy przenosimy wraz z bryłą starej ziemi. Najpierw należy jednak dokładnie przygotować nowe miejsce – musi to być dół dwa razy większy niż bryła korzeniowa. Wydobytą ziemię należy wymieszać z dobrze rozłożonym kompostem lub innym podłożem bogatym w próchnicę. Taka mieszanka przyda nam się do wyłożenia dna i boków dołu.Dopiero po przygotowaniu miejsca do przesadzenia możemy odkopać krzew poza obrys korony, usuwając tym samym przestarzałe korzenie bez uszkadzania młodych. Jeżeli krzew jest rozłożysty, możemy dla ułatwienia obwiązać go sznurkiem. Widłami delikatnie należy usunąć darń i część ziemi znajdującej się wokół krzewu. Szpadlem podcinamy korzenie, które znajdują się głębiej i obwiązujemy je płótnem podłożonym wcześniej pod bryłę. Tak przygotowany stary krzew jest gotowy do przeniesienia. Jeżeli czeka go na przykład jazda samochodem pamiętajmy, aby dopilnować, by nie doszło do jej przesuszenia. W tym celu możemy owinąć korzenie folią lub wilgotną tkaniną.

REKLAMA

Zobacz także:  Jak odmłodzić starsze krzewy?

Ponowne sadzenie krzewu

Na dno dołu wysypujemy warstwę urodzajnej ziemi i wkładamy krzew wraz z bryłą ziemi przy korzeniach. Oczywiście wcześniej zdejmujemy z bryły folię lub materiał zapobiegający przesuszeniu podczas podróży. Dół zasypujemy urodzajną glebą i uklepujemy w taki sposób, by powstała miska – wtedy możemy obficie podlać krzew.
W nowym miejscu bardzo ważny jest pierwszy miesiąc. Korzenie nie są jeszcze wtedy przyrośnięte do nowego podłoża, należy je więc regularnie podlewać. Dobrym pomysłem będzie wyśćiółkowanie ziemi wokół nich, na przykład zmieloną korą – wówczas woda nie będzie tak szybko wyparowywać z podłoża.

Niektóre z krzewów nie przepadają za przycinaniem, tego zabiegu nie lubi: azalia, kalina, warzywnik, rokitnik, sumak octowy, perukowiec podolski, złotokap.

REKLAMA

Jeżeli krzew, który ma zostać przesadzony jest bardzo rozrośnięty, należy go odpowiednio przygotować do przenosin. Wczesną wiosną, zanim krzew wypuści liście, szpadlem obkopujemy go w miejscu, na który pada rzut korony. Dzięki temu przetniemy starsze korzenie i zmusimy roślinę do wypuszczenia nowych bliżej pnia. Taki krzew jesienią będzie gotowy do przesadzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie wszystkie krzewy należy przesadzać. Niektóre z nich źle znoszą zmianę miejsca – ich korzenie są wrażliwe na mechaniczne uszkodzenia: magnolie, budleje, oczary, igri i lilaki to niektóre z nich. Ostanie trzy są szczególnie narażone na przesuszenia. Jeżeli mimo wszystko, będziemy chcieli przesadzić takie rośliny, wszystkie ich pędy należy skrócić o ⅔ długości, a następnie regularnie podlewać.

Zobacz także:  Krzewy liściaste do ogrodu - zielone całą zimę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA