REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przesadzanie starszych krzewów

Joanna Sokołowska
Przesadzanie starych krzewów, jeśli znamy ich wymagania, nie należy do trudnych czynności Fot. Fotolia
Przesadzanie starych krzewów, jeśli znamy ich wymagania, nie należy do trudnych czynności Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przesadzanie starych krzewów, jeśli znamy ich wymagania, nie należy do trudnych czynności. Większość krzewów, nawet tych starszych, nie wymaga wcześniej szczególnych przygotowań, ale tylko pod warunkiem, że nie są zbyt rozrośnięte.

Tawuły, pigwowce, głogi – te rośliny dobrze zniosą przeprowadzkę w inne miejsce i szybko dostosują się do nowych warunków. Stare krzewy przesadzamy w październiku, wtedy gdy opadną im liście, zaś młodsze i nieduże możemy przenieść także wiosną – jeżeli jeszcze nie ruszyły soki. Krzewy iglaste i zimozielone liściaste przesadzamy we wrześniu. Takie rośliny nie zapadają w sen zimowy, lecz cały rok rosną, zimą jednak ten proces zachodzi wolniej. Jeżeli zdecydujemy się na przesadzanie zbyt późno i nie zdążymy przed nadchodzącymi mrozami, możemy je po prostu uśmiercić.
Krzewy przenosimy wraz z bryłą starej ziemi. Najpierw należy jednak dokładnie przygotować nowe miejsce – musi to być dół dwa razy większy niż bryła korzeniowa. Wydobytą ziemię należy wymieszać z dobrze rozłożonym kompostem lub innym podłożem bogatym w próchnicę. Taka mieszanka przyda nam się do wyłożenia dna i boków dołu.Dopiero po przygotowaniu miejsca do przesadzenia możemy odkopać krzew poza obrys korony, usuwając tym samym przestarzałe korzenie bez uszkadzania młodych. Jeżeli krzew jest rozłożysty, możemy dla ułatwienia obwiązać go sznurkiem. Widłami delikatnie należy usunąć darń i część ziemi znajdującej się wokół krzewu. Szpadlem podcinamy korzenie, które znajdują się głębiej i obwiązujemy je płótnem podłożonym wcześniej pod bryłę. Tak przygotowany stary krzew jest gotowy do przeniesienia. Jeżeli czeka go na przykład jazda samochodem pamiętajmy, aby dopilnować, by nie doszło do jej przesuszenia. W tym celu możemy owinąć korzenie folią lub wilgotną tkaniną.

REKLAMA

Zobacz także:  Jak odmłodzić starsze krzewy?

Ponowne sadzenie krzewu

Na dno dołu wysypujemy warstwę urodzajnej ziemi i wkładamy krzew wraz z bryłą ziemi przy korzeniach. Oczywiście wcześniej zdejmujemy z bryły folię lub materiał zapobiegający przesuszeniu podczas podróży. Dół zasypujemy urodzajną glebą i uklepujemy w taki sposób, by powstała miska – wtedy możemy obficie podlać krzew.
W nowym miejscu bardzo ważny jest pierwszy miesiąc. Korzenie nie są jeszcze wtedy przyrośnięte do nowego podłoża, należy je więc regularnie podlewać. Dobrym pomysłem będzie wyśćiółkowanie ziemi wokół nich, na przykład zmieloną korą – wówczas woda nie będzie tak szybko wyparowywać z podłoża.

Niektóre z krzewów nie przepadają za przycinaniem, tego zabiegu nie lubi: azalia, kalina, warzywnik, rokitnik, sumak octowy, perukowiec podolski, złotokap.

REKLAMA

Jeżeli krzew, który ma zostać przesadzony jest bardzo rozrośnięty, należy go odpowiednio przygotować do przenosin. Wczesną wiosną, zanim krzew wypuści liście, szpadlem obkopujemy go w miejscu, na który pada rzut korony. Dzięki temu przetniemy starsze korzenie i zmusimy roślinę do wypuszczenia nowych bliżej pnia. Taki krzew jesienią będzie gotowy do przesadzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie wszystkie krzewy należy przesadzać. Niektóre z nich źle znoszą zmianę miejsca – ich korzenie są wrażliwe na mechaniczne uszkodzenia: magnolie, budleje, oczary, igri i lilaki to niektóre z nich. Ostanie trzy są szczególnie narażone na przesuszenia. Jeżeli mimo wszystko, będziemy chcieli przesadzić takie rośliny, wszystkie ich pędy należy skrócić o ⅔ długości, a następnie regularnie podlewać.

Zobacz także:  Krzewy liściaste do ogrodu - zielone całą zimę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA