Do kiedy można przycinać krzewy w ogrodzie?
REKLAMA
REKLAMA
Ogólną zasadą dotyczącą cięcia krzewów liściastych jest ich podział na kwitnące wiosną i na kwitnące nieco później – latem. Sprawdźmy kiedy dany krzew zakwita. Łatwiej będzie nam wtedy tak dobrać porę cięcia aby nie pozbawić rośliny pąków kwiatowych lub nie osłabiać krzewu.
REKLAMA
Zobacz także: Jak przycinać krzewy ozdobne
Kiedy przycinać krzewy ogrodowe?
REKLAMA
Krzewy kwitnące wiosną to między innymi: forsycja pośrednia, pigwowce, migdałki trójklapowe, porzeczka krwista, wrzośce. Gatunki te i ich odmiany najlepiej przyciąć po kwitnieniu, czyli późną wiosną lub latem. Pozwoli to zagęścić krzew i pobudzi do zawiązania nowych pąków na następny sezon.
Krzewy kwitnące latem przytnijmy wczesną wiosną. Dzięki temu wytworzą większa ilość pędów i zagęszczą się. Z reguły są to krzewy zakwitające na tegorocznych pędach (wytworzonych od wiosny). Są to między innymi: tawuła japońska w odmianach, budleja dawida, hortensje krzewiaste, pięciornik krzewiasty, dereń biały, róże.
Krzewy iglaste tniemy ostatni raz kiedy kończą one przyrost. Przypada to mniej więcej na połowę lub koniec sierpnia. Przycinanie ich w późniejszym okresie może pobudzić je do wytwarzania świeżych przyrostów, które mogą nie zdążyć zdrewnieć przed zimą i przemarznąć.
Zobacz także: Które drzewa i krzewy można przycinać zimą?
Jakich krzewów nie należy przycinać?
REKLAMA
Pamiętajmy, że niektóre rośliny kwitnące zarówno latem, jak i wczesną wiosną nie potrzebują cięcia lub źle je znoszą. Są to np. azalie, kaliny, ketmie syryjskie, magnolie, oczary omszone, perukowce podolskie, różaneczniki, sumaki octowce, złotokapy. W razie konieczności wystarczy po zimie (w marcu) przyciąć im jedynie suche lub chore pędy.
Liściaste krzewy zimozielone (np. ostrokrzewy, bukszpany) najbezpieczniej przycinać (jeśli to konieczne) ostatni raz w środku lata. Jest to okres kiedy kończą przyrost roczny i jednocześnie jest wystarczająco dużo czasu aby krzewy zdążyły się przygotować do zimy.
REKLAMA
REKLAMA