REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wrzos w ogrodzie

Joanna Sokołowska
Wrzos. Fot. Fotolia
Wrzos. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wrzos w ogrodzie jest jednym z najpiękniejszych widoków jaki może zafundować nam jesień. Warto go podziwiać we własnym ogrodzie.

Wrzosy to niskie, zimozielone krzewinki o kwiatach jasnofioletowych, białych lub w różnych odcieniach różu. Rośliny te są bardzo łatwe do uprawy, szybko rosną i idealnie nadają się do zagospodarowania dużej powierzchni. Wrzosy kwitną długo i w dużych ilościach, między sierpniem a końcem września – w tych miesiącach niewiele jest w ogrodzie roślin, które mogą tak cieszyć nasze oko. Wrzos jest atrakcyjny także wtedy, gdy nie kwitnie – jego liście przybierają ciemnozielony, seledynowy, żółty lub pomarańczowy kolor.

REKLAMA

Zobacz także:  Co trzeba wiedzieć o ogrodzie zimowym?

W jakiej ziemi sadzić wrzos?

Wrzosy rosną w słonecznych miejscach w przepuszczalnej, mało urodzajnej glebie (pH 3,5–5,0). Preferują suche miejsca, w których zimą i jesienią nie będzie gromadzić się woda. W wilgotnej glebie ich korzenie zaczynają gnić. Wrzos będzie słabo wzrastał także wtedy, gdy posadzimy go w zwykłej, ogrodowej ziemi.
Tam gdzie chcemy posadzić wrzosowisko należy zdjąć około 15 cm ziemi i rozłożyć w tym miejscu kwaśny torf. Rabatę trzeba też przekopać na głębokość szpadla. Zamiast torfu możemy użyć specjalnego podłoża przeznaczonego dla wrzosów, dostępnego w sklepach ogrodniczych. Rośliny są zwykle uprawiane i sprzedawane w pojemnikach. Możemy je sadzić cały sezon, lecz najlepszym okresem do tego jest wrzesień, kwitną wówczas najbardziej okazale. Wrzosy sadzimy w odstępach 20–30 cm. Najlepiej czują się w dużych grupach i na większych przestrzeniach. Po posadzeniu krzewinek, rabatę należy wyściółkować kilkucentymetrową warstwą kory. Dzięki temu zapobiegniemy zbyt szybkiemu wysychaniu gleby. Powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ wrzosy mają bardzo płytki system korzeniowy i woda, którą gromadzą, pochodzi tylko z jednej warstwy podłoża.

Zobacz także:  Wrzosy w doniczce

Bez przesady z pielęgnacją

Wrzosy nie przepadają za zbyt dużą wilgocią, ale nie możemy o nich zapmnieć podczas upalnych, suchych dni. Lepiej podlewać je wtedy częściej, ale małą ilością wody.Wiosną musimy zasilić krzewinki wieloskładnikowym nawozem mineralnym, jednak w tym przypadku także należy zachować umiar. Wrzos nie przepada bowiem za nadmiernym odżywianiem, dlatego zalecane jest zastosowanie najniższej dawki podanej na opakowaniu. Najlepszy nawóz dla wrzosu to taki, który będzie wnikał w glebę powoli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Żywopłot na suchej glebie – jakie iglaki wybrać?

REKLAMA


Krzewinki należy co roku przycinać, dzięki czemu wrzos kwitnie intensywniej, a ich kępy ładnie się formują.
Zima nie jest niebezpieczna dla tych roślin, warto jednak okryć je podczas pierwszych przymrozków. Najlepiej w tym celu użyć sosnowych gałęzi – jeśli zdecydujemy się na okrycie roślin liśćmi, narazimy wrzos na gnicie z powodu braku dostępu powietrza.

Wrzosy są mile widziane w towarzystwie drzew i krzewów iglastych. Wsród nich możemy posadzić rośliny, które podobnie jak one, lubują się w kwaśnej glebie i słońcu. Azalia, brukentalia ostrolistna, dabecja kantabryjska, golteria rozesłana, kalmia wąskolistna, wrzosiec krwisty – wszystkie te kwiaty będą się atrakcyjnie prezentowały w towarzystwie wrzosów.

Zobacz także: Szybko rosnące drzewa iglaste

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA