REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pielęgnować wrzosy w doniczkach?

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów

REKLAMA

Kolorowe wrzosy kupione jesienią często nie przetrzymują zimy. Najczęściej zamierają z powodu przemarznięcia lub niewłaściwej pielęgnacji. Jeśli chcemy przezimować wrzos na parapecie lub balkonie musimy zapewnić mu właściwą pielęgnację i ochronę przed mrozem.

REKLAMA

Czego potrzebuje wrzos?

Wrzos w pojemniku nie jest prosty do utrzymania. Przede wszystkim należy zapewnić roślinie odpowiednie podłoże. Rośliny wrzosowate wymagają ziemi kwaśnej, torfowej (dostępne są specjalne podłoża w sprzedaży). Po drugie należy uważać, aby nie podlewać roślin zbyt obficie. Lubią one raczej przepuszczalne i suche podłoże. Podlewamy ostrożnie – kiedy wyraźnie przeschnie ziemia w pojemniku.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne, żeby doniczka nie stała na podstawce z wodą, gdyż może to doprowadzić do gnicia korzeni, a to oznacza zamieranie rośliny. Wrzosowate często chorują na choroby grzybowe (fytoftoroza, rizoktonioza, zamieranie pędów, szara pleśń). Często spowodowane jest to właśnie nadmiarem wilgoci. Warto więc profilaktycznie podlać lub opryskać rośliny kilka razy – poczynając od wiosny do końca lata – preparatami grzybobójczymi (np. Bravo, Aliette lub Previcur). 

Zobacz także: Do kiedy można przycinać krzewy w ogrodzie?

Jeśli wrzos kupiony był w bardzo małej doniczce warto przed zimą przesadzić go w nieco większą, z większą ilością podłoża. Pomoże to młodej roślinie lepiej przetrzymać zimę. Możemy zrobić to jeszcze późną jesienią. Nie należy też ścinać wrzosów po przekwitnięciu. Ścinamy je dopiero wiosną – usuwając jedynie przekwitłe kwiatostany. Przycięcie roślin przed zimą z pewnością osłabi je i narazi na przemarznięcie. Jesienią nawozimy tylko nawozami tzw. jesiennymi (bez zawartości azotu). Wzmocnią one rośliny na okres zimy.

Zobacz także: Które drzewa i krzewy można przycinać zimą?


Zabezpieczenie przed mrozem

Wrzosy najczęściej sprzedawane są w niewielkich doniczkach plastikowych o cienkich ściankach. Na okres zimy trzeba koniecznie zapewnić roślinom ochronę przed mrozem. Oprócz przesadzenia jesienią w większą doniczkę z odpowiednim podłożem możemy w różny sposób osłonić doniczkę przed mrozem. Można ustawić doniczkę na kawałku styropianu i owinąć dookoła agrowłókniną, tkaniną jutową lub folią bąbelkową. Dobrym sposobem jest też włożenie doniczki z rośliną do innej, większej i wypełnienie przestrzeni pomiędzy doniczkami korą, trocinami lub gazetami. W razie silnych mrozów można okryć (np. agrowłókniną) także nadziemną część rośliny. Powierzchnię ziemi, w której rośnie wrzos warto wyściółkować gruba warstwą drobno mielonej kory. Pamiętajmy o kontrolowaniu wilgotności ziemi szczególnie na przedwiośniu, kiedy słońce mocniej świeci i może doprowadzić do przesuszenia rośliny.

Zobacz także: Trawy ozdobne w donicach na balkonie i na tarasie

Zobacz także: Jak przycinać Wrzosy i Wrzośce?

Zobacz także: Wrzos czy wrzosiec – jak je odróżnić?

Zobacz także: Najpopularniejsze odmiany wrzosów ogrodowych

Zobacz także: Kompozycje z wrzosami – inspiracje

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA