Jak pielęgnować wrzosy w doniczkach?
REKLAMA
REKLAMA
Czego potrzebuje wrzos?
Wrzos w pojemniku nie jest prosty do utrzymania. Przede wszystkim należy zapewnić roślinie odpowiednie podłoże. Rośliny wrzosowate wymagają ziemi kwaśnej, torfowej (dostępne są specjalne podłoża w sprzedaży). Po drugie należy uważać, aby nie podlewać roślin zbyt obficie. Lubią one raczej przepuszczalne i suche podłoże. Podlewamy ostrożnie – kiedy wyraźnie przeschnie ziemia w pojemniku.
Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF
Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu
Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku
Ważne, żeby doniczka nie stała na podstawce z wodą, gdyż może to doprowadzić do gnicia korzeni, a to oznacza zamieranie rośliny. Wrzosowate często chorują na choroby grzybowe (fytoftoroza, rizoktonioza, zamieranie pędów, szara pleśń). Często spowodowane jest to właśnie nadmiarem wilgoci. Warto więc profilaktycznie podlać lub opryskać rośliny kilka razy – poczynając od wiosny do końca lata – preparatami grzybobójczymi (np. Bravo, Aliette lub Previcur).
Zobacz także: Do kiedy można przycinać krzewy w ogrodzie?
Jeśli wrzos kupiony był w bardzo małej doniczce warto przed zimą przesadzić go w nieco większą, z większą ilością podłoża. Pomoże to młodej roślinie lepiej przetrzymać zimę. Możemy zrobić to jeszcze późną jesienią. Nie należy też ścinać wrzosów po przekwitnięciu. Ścinamy je dopiero wiosną – usuwając jedynie przekwitłe kwiatostany. Przycięcie roślin przed zimą z pewnością osłabi je i narazi na przemarznięcie. Jesienią nawozimy tylko nawozami tzw. jesiennymi (bez zawartości azotu). Wzmocnią one rośliny na okres zimy.
Zobacz także: Które drzewa i krzewy można przycinać zimą?
Zabezpieczenie przed mrozem
Wrzosy najczęściej sprzedawane są w niewielkich doniczkach plastikowych o cienkich ściankach. Na okres zimy trzeba koniecznie zapewnić roślinom ochronę przed mrozem. Oprócz przesadzenia jesienią w większą doniczkę z odpowiednim podłożem możemy w różny sposób osłonić doniczkę przed mrozem. Można ustawić doniczkę na kawałku styropianu i owinąć dookoła agrowłókniną, tkaniną jutową lub folią bąbelkową. Dobrym sposobem jest też włożenie doniczki z rośliną do innej, większej i wypełnienie przestrzeni pomiędzy doniczkami korą, trocinami lub gazetami. W razie silnych mrozów można okryć (np. agrowłókniną) także nadziemną część rośliny. Powierzchnię ziemi, w której rośnie wrzos warto wyściółkować gruba warstwą drobno mielonej kory. Pamiętajmy o kontrolowaniu wilgotności ziemi szczególnie na przedwiośniu, kiedy słońce mocniej świeci i może doprowadzić do przesuszenia rośliny.
Zobacz także: Trawy ozdobne w donicach na balkonie i na tarasie
Zobacz także: Jak przycinać Wrzosy i Wrzośce?
Zobacz także: Wrzos czy wrzosiec – jak je odróżnić?
Zobacz także: Najpopularniejsze odmiany wrzosów ogrodowych
Zobacz także: Kompozycje z wrzosami – inspiracje
REKLAMA
REKLAMA