REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Surfinie – najpopularniejsze kwiaty balkonowe

Surfinia. Fot. Fotolia
Surfinia. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Surfinie to kwiaty należące do grupy odmian petunii ogrodowej. Te rośliny są jednymi z najpopularniejszych kwiatów uprawianych w donicach na tarasach i balkonach. Surfinie zachwycają intensywnym, słodkim zapachem, dekoracyjnością kwiatów oraz różnorodnością barw.

Miejsce do sadzenia – uprawa

Surfinie najlepiej rosną na lekko kwaśnej, próchniczej i średnio wilgotnej glebie. Nie należy ich sadzić na glebie zasadowej i o zbyt dużej kwasowości.  Można kupić ich gotowe sadzonki i łatwo przesadzić do doniczek, skrzynek balkonowych itp. Kiedy decydujemy się na nasiona, należy je sadzić w doniczkach na początku stycznia i przechowywać w mieszkaniu. Surfinie należy wystawiać na zewnątrz w drugiej połowie maja. Dobrze rosną w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru i deszczu oraz nasłonecznionych.  Dobrym pomysłem przy sadzeniu są pojemniki z otworami odpływowymi, dzięki którym woda może swobodnie odpływać i nie powodować gnicia korzeni.

REKLAMA

Zobacz także: Zwisające kwiaty balkonowe

Podlewanie

Surfinie należy podlewać systematycznie, tak, aby podłoże nie było  ani za wilgotne ani zbyt suche. Najlepiej podlewać je raz dziennie a w upalne dni zalecane jest dwukrotne podlewanie. Surfinie bardzo łatwą tracą wodę i pokrywają się brązowymi plamami.

Nawożenie

Surfinie powinno się regularnie i dość mocno nawozić. Najlepiej co 7–10 dni podlewać je wodnym roztworem nawozów wieloskładnikowych mających w składzie dużo żelaza.  W sklepach ogrodniczych są również dostępne specjalne nawozy do Surfinii. Odpowiednie nawożenie zapewni szybki wzrost i ładny wygląd kwiatostanu.

Okres kwitnienia

Surfinie kwitną od maja do jesieni. Po pierwszych przymrozkach tracą kwiaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Usuwanie przekwitniętych kwiatów

Najlepiej usuwać przekwitnięte kwiaty codziennie. Pobudza to roślinę do zawiązywania nowych kwiatów i poprawia estetykę wyglądu.

Zobacz także: Piwonie – róże bez kolców

Zabezpieczanie na zimę

Podczas zimy surfinie należy przechowywać w pomieszczeniach chroniących przed zimnem.  Powinniśmy również zwrócić uwagę na dostęp świtała słonecznego do miejsca przechowywania, ponieważ w zacienionym miejscu mogą uschnąć.

Choroby i szkodniki

Nadmierne nawadnianie lub wystawienie rośliny na długotrwałe opady może przyczynić się do rozwinięcia grzybów pasożytniczych. Objawy to: brunatnienie pędów, gorszy rozwój oraz więdnięcie roślin. Chore pędy należy usuwać a roślinę opryskiwać środkami grzybobójczymi.

Zastosowanie

Surfinie są kwiatami przeznaczonymi do sadzenia w doniczkach. Na rynku dostępne są przeróżnego rodzaju pojemniki, skrzynki, podwieszane doniczki itp. Można je również sadzić w beczkach lub w ozdobnych studniach.

Ciekawostki

Surfinie pojawiły się w Europie dopiero w latach 90-tych XX wieku. Wyhodowane zostały przez Japończyków przy pomocy technik inżynierii genetycznej.

Zobacz także: Mieczyki (Gladiola) – najbardziej popularne i lubiane kwiaty w ogrodzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA