REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Surfinie – najpopularniejsze kwiaty balkonowe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Surfinia. Fot. Fotolia
Surfinia. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Surfinie to kwiaty należące do grupy odmian petunii ogrodowej. Te rośliny są jednymi z najpopularniejszych kwiatów uprawianych w donicach na tarasach i balkonach. Surfinie zachwycają intensywnym, słodkim zapachem, dekoracyjnością kwiatów oraz różnorodnością barw.

Miejsce do sadzenia – uprawa

Surfinie najlepiej rosną na lekko kwaśnej, próchniczej i średnio wilgotnej glebie. Nie należy ich sadzić na glebie zasadowej i o zbyt dużej kwasowości.  Można kupić ich gotowe sadzonki i łatwo przesadzić do doniczek, skrzynek balkonowych itp. Kiedy decydujemy się na nasiona, należy je sadzić w doniczkach na początku stycznia i przechowywać w mieszkaniu. Surfinie należy wystawiać na zewnątrz w drugiej połowie maja. Dobrze rosną w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru i deszczu oraz nasłonecznionych.  Dobrym pomysłem przy sadzeniu są pojemniki z otworami odpływowymi, dzięki którym woda może swobodnie odpływać i nie powodować gnicia korzeni.

REKLAMA

Zobacz także: Zwisające kwiaty balkonowe

Podlewanie

Surfinie należy podlewać systematycznie, tak, aby podłoże nie było  ani za wilgotne ani zbyt suche. Najlepiej podlewać je raz dziennie a w upalne dni zalecane jest dwukrotne podlewanie. Surfinie bardzo łatwą tracą wodę i pokrywają się brązowymi plamami.

Nawożenie

Surfinie powinno się regularnie i dość mocno nawozić. Najlepiej co 7–10 dni podlewać je wodnym roztworem nawozów wieloskładnikowych mających w składzie dużo żelaza.  W sklepach ogrodniczych są również dostępne specjalne nawozy do Surfinii. Odpowiednie nawożenie zapewni szybki wzrost i ładny wygląd kwiatostanu.

Okres kwitnienia

Surfinie kwitną od maja do jesieni. Po pierwszych przymrozkach tracą kwiaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Usuwanie przekwitniętych kwiatów

Najlepiej usuwać przekwitnięte kwiaty codziennie. Pobudza to roślinę do zawiązywania nowych kwiatów i poprawia estetykę wyglądu.

Zobacz także: Piwonie – róże bez kolców

Zabezpieczanie na zimę

Podczas zimy surfinie należy przechowywać w pomieszczeniach chroniących przed zimnem.  Powinniśmy również zwrócić uwagę na dostęp świtała słonecznego do miejsca przechowywania, ponieważ w zacienionym miejscu mogą uschnąć.

Choroby i szkodniki

Nadmierne nawadnianie lub wystawienie rośliny na długotrwałe opady może przyczynić się do rozwinięcia grzybów pasożytniczych. Objawy to: brunatnienie pędów, gorszy rozwój oraz więdnięcie roślin. Chore pędy należy usuwać a roślinę opryskiwać środkami grzybobójczymi.

Zastosowanie

Surfinie są kwiatami przeznaczonymi do sadzenia w doniczkach. Na rynku dostępne są przeróżnego rodzaju pojemniki, skrzynki, podwieszane doniczki itp. Można je również sadzić w beczkach lub w ozdobnych studniach.

Ciekawostki

Surfinie pojawiły się w Europie dopiero w latach 90-tych XX wieku. Wyhodowane zostały przez Japończyków przy pomocy technik inżynierii genetycznej.

Zobacz także: Mieczyki (Gladiola) – najbardziej popularne i lubiane kwiaty w ogrodzie

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA