REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Surfinie – najpopularniejsze kwiaty balkonowe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Surfinia. Fot. Fotolia
Surfinia. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Surfinie to kwiaty należące do grupy odmian petunii ogrodowej. Te rośliny są jednymi z najpopularniejszych kwiatów uprawianych w donicach na tarasach i balkonach. Surfinie zachwycają intensywnym, słodkim zapachem, dekoracyjnością kwiatów oraz różnorodnością barw.

Miejsce do sadzenia – uprawa

Surfinie najlepiej rosną na lekko kwaśnej, próchniczej i średnio wilgotnej glebie. Nie należy ich sadzić na glebie zasadowej i o zbyt dużej kwasowości.  Można kupić ich gotowe sadzonki i łatwo przesadzić do doniczek, skrzynek balkonowych itp. Kiedy decydujemy się na nasiona, należy je sadzić w doniczkach na początku stycznia i przechowywać w mieszkaniu. Surfinie należy wystawiać na zewnątrz w drugiej połowie maja. Dobrze rosną w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru i deszczu oraz nasłonecznionych.  Dobrym pomysłem przy sadzeniu są pojemniki z otworami odpływowymi, dzięki którym woda może swobodnie odpływać i nie powodować gnicia korzeni.

REKLAMA

Zobacz także: Zwisające kwiaty balkonowe

Podlewanie

Surfinie należy podlewać systematycznie, tak, aby podłoże nie było  ani za wilgotne ani zbyt suche. Najlepiej podlewać je raz dziennie a w upalne dni zalecane jest dwukrotne podlewanie. Surfinie bardzo łatwą tracą wodę i pokrywają się brązowymi plamami.

Nawożenie

Surfinie powinno się regularnie i dość mocno nawozić. Najlepiej co 7–10 dni podlewać je wodnym roztworem nawozów wieloskładnikowych mających w składzie dużo żelaza.  W sklepach ogrodniczych są również dostępne specjalne nawozy do Surfinii. Odpowiednie nawożenie zapewni szybki wzrost i ładny wygląd kwiatostanu.

Okres kwitnienia

Surfinie kwitną od maja do jesieni. Po pierwszych przymrozkach tracą kwiaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Usuwanie przekwitniętych kwiatów

Najlepiej usuwać przekwitnięte kwiaty codziennie. Pobudza to roślinę do zawiązywania nowych kwiatów i poprawia estetykę wyglądu.

Zobacz także: Piwonie – róże bez kolców

Zabezpieczanie na zimę

Podczas zimy surfinie należy przechowywać w pomieszczeniach chroniących przed zimnem.  Powinniśmy również zwrócić uwagę na dostęp świtała słonecznego do miejsca przechowywania, ponieważ w zacienionym miejscu mogą uschnąć.

Choroby i szkodniki

Nadmierne nawadnianie lub wystawienie rośliny na długotrwałe opady może przyczynić się do rozwinięcia grzybów pasożytniczych. Objawy to: brunatnienie pędów, gorszy rozwój oraz więdnięcie roślin. Chore pędy należy usuwać a roślinę opryskiwać środkami grzybobójczymi.

Zastosowanie

Surfinie są kwiatami przeznaczonymi do sadzenia w doniczkach. Na rynku dostępne są przeróżnego rodzaju pojemniki, skrzynki, podwieszane doniczki itp. Można je również sadzić w beczkach lub w ozdobnych studniach.

Ciekawostki

Surfinie pojawiły się w Europie dopiero w latach 90-tych XX wieku. Wyhodowane zostały przez Japończyków przy pomocy technik inżynierii genetycznej.

Zobacz także: Mieczyki (Gladiola) – najbardziej popularne i lubiane kwiaty w ogrodzie

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

REKLAMA