Zioła wspomagające pracę nerek – Fasola zwyczajna, Akacja i czarna Porzeczka
REKLAMA
REKLAMA
Fasola zwyczajna – właściwości lecznicze
REKLAMA
Fasola zwyczajna, ze względu na zawartość substancji odżywczych, zmniejsza obrzęki spowodowane problemami z pracą nerek, a także te związane z układem krążenia. Poza tym wyciąg ze strąków Fasoli zwyczajnej zawiera substancje, które obniżają poziom cukru we krwi. Fasola wspomaga również leczenie reumatyzmu.
Fasola zwyczajna – uprawa
Fasola zwyczajna jest rośliną na stanowisko jasne i ciepłe. Najlepszą glebą do uprawy Fasoli będzie gleba lekka, próchnicza, o średniej wilgotności. Przed posadzeniem Fasoli warto uzupełnić podłoże nawozami organicznymi – kompostem i obornikiem. Taki zabieg zapewni lepszy wzrost rośliny. Istotne, aby Fasola od kiełkowania do kwitnienia miała stale dostęp do wody – tylko wówczas prawidłowo się rozwinie.
Zobacz także: Kminek zwyczajny, Mięta pieprzowa, Melisa lekarska – zioła na lepsze trawienie
Akacja (Robinia akacjowa) – właściwości lecznicze
Akację (Robinię akacjową) stosuje się przy leczeniu kamicy nerkowej, zapalenia nerek i skurczów dróg żółciowych. Poza tym herbaty z Akacji mają właściwości rozkurczowe, moczopędne, uspokajające, a także pobudzające produkcje żółci. Napar z kwiatów Akacji wykorzystujemy jako środek zmniejszający podwyższoną gorączkę.
Akacja (Robinia akacjowa) – uprawa
Akacja nazywana również Robinią akacjową to roślina na stanowisko jasne i słoneczne. Akacja nie ma określonych wymagań glebowych, dlatego rośnie na większości popularnych gleb. Drzewo wytwarza korzeń palowy, którym pobiera wodę z głębszych warstw podłoża, dlatego nie wymaga regularnego podlewania. Jeśli chcemy rozmnożyć Akację, możemy to zrobić zarówno poprzez nasiona, jak i poprzez płytko położone korzenie boczne. Do celów leczniczych zbieramy kwiaty Akacji. Należy to zrobić tuż po rozpoczęciu okresu kwitnienia. Pamiętajmy jednak, że tylko kwiaty Akacji nadają się do spożycia.
Zobacz także: Mięta pieprzowa i Lipa – zioła na przeziębienie
Czarna Porzeczka – właściwości lecznicze
Czarna Porzeczka może być wykorzystywana przy leczeniu chorób układu moczowego i przewodu moczowego. Poza tym owoców Porzeczki używa się w stanach zapalnych jamy ustnej, w kamicy moczowej, a także przy nadciśnieniu. Ze względu na dużą zawartość witaminy C, czarna Porzeczka jest szczególnie polecana w sezonie zimowym.
Czarna Porzeczka – uprawa
Najlepszą glebą do uprawy czarnej Porzeczki jest gleba żyzna, próchniczna i dość wilgotna. Roślina potrzebuje stanowiska słonecznego lub półcienistego, choć zdecydowanie lepiej rośnie w pełnym słońcu. W pielęgnacji krzewu ważne, aby pamiętać o regularnym podlewaniu, a także odchwaszczaniu.
REKLAMA
REKLAMA