Zioła na wzdęcia – Borówka czernica, Kminek zwyczajny i Oregano
REKLAMA
REKLAMA
Borówka czernica – właściwości lecznicze
REKLAMA
Borówka czernica to roślina zawierająca pektyny, witaminę B2, witaminę C, garbniki, a także sole mineralne. Liście Borówki wykorzystywane są przy problemach trawiennych, nieżytach jelit i biegunkach. Dodatkowo, roślina zawiera substancję podobną do insuliny, co jest szczególnie istotne dla diabetyków.
Borówka czernica – uprawa
Borówka czernica to roślina o dość dużych wymaganiach glebowych. Najlepszą glebą dla Borówki jest gleba kwaśna i próchnicza. Roślinę należy nawozić nawozami organicznymi np. obornikiem albo nawozami z roślin zielonych. Warto także co jakiś czas użyć nawozów azotowych. Jeśli chodzi o pielęgnację Borówki, istotne aby regularnie podlewać krzewy, gdyż zbyt sucha gleba powoduje, że roślina wytwarza mniejsze owoce lub owocowanie zostaje zatrzymane. Do celów leczniczych wykorzystujemy zarówno liście, jak i owoce Borówki.
Zobacz także: Kminek zwyczajny, Mięta pieprzowa, Melisa lekarska – zioła na lepsze trawienie
Kminek zwyczajny – właściwości lecznicze
Kminek zwyczajny powoduje zwiększoną produkcję soków trawiennych, działa wiatropędnie, a także przeciwskurczowo, dzięki czemu uśmierza ból spowodowany kolkami jelitowymi. Ze względu na te właściwości napary z Kminku poleca się osobom, które mają problemy ze wzdęciami. Poza tym Kminek zaliczany jest do ziół moczopędnych, wykrztuśnych i poprawiających apetyt.
Kminek zwyczajny – uprawa
Kminek jest rośliną, która naturalnie nie rośnie w Polsce. Ze względu na to, uprawa Kminku wymaga nieco wysiłku i odpowiednich warunków glebowych. Najlepszą glebą dla Kminku jest lekka glina z dodatkiem humusu. Kminek radzi sobie na stanowiskach słonecznych, mimo to należy pamiętać, że źle znosi susze. Właśnie dlatego powinniśmy go dodatkowo podlewać, zwłaszcza w okresie letnim. Zioło po wysianiu wschodzi bardzo wolno, dlatego nie obawiajmy się jeśli dłuższy czas nie będzie kiełkować.
Zobacz także: Serdecznik, Akacja, Głóg – zioła na zaparcia
Oregano (Lebiodka pospolita) – właściwości lecznicze
Oregano jest rośliną wiatropędną, dlatego szczególnie poleca się ją przy problemach ze wzdęciami. Poza tym, Oregano ma właściwości przeciwskurczowe, dezynfekujące, moczopędne i przeciwzapalne. Często wykorzystywane jest w leczeniu stanów zapalnych górnych i dolnych dróg oddechowych.
Oregano (Lebiodka pospolita) – uprawa
Oregano to roślina na stanowisko słoneczne, nienarażone na bezpośrednie działanie wiatru. Zioło najlepiej czuje się na glebach suchych i lekko zasadowych. Ze względu na to, że Oregano dość wolno rośnie, wymaga regularnego pielenia. Jeśli chcemy żeby roślina wykształcała więcej liści, powinniśmy obrywać tworzące się kwiatostany. Przesadzanie Oregano do gruntu należy wykonać w połowie maja.
REKLAMA
REKLAMA