REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zioła na wzdęcia – Borówka czernica, Kminek zwyczajny i Oregano

Justyna Hek
Oregano.
Oregano.

REKLAMA

REKLAMA

Borówka czernica, Kminek zwyczajny i Oregano (Lebiodka pospolita) to zioła, które są polecane przy problemach z wzdęciami. Wszystkie z tych ziół mają właściwości wiatropędne, a także działają rozkurczowo, dlatego nadają się do leczenia wzdęć. Podpowiadamy jak wyhodować Borówkę czernicę, Kminek zwyczajny i Oregano (Lebiodkę pospolitą) we własnym ogrodzie.

Borówka czernica – właściwości lecznicze

REKLAMA

Borówka czernica to roślina zawierająca pektyny, witaminę B2, witaminę C, garbniki, a także sole mineralne. Liście Borówki wykorzystywane są przy problemach trawiennych, nieżytach jelit i biegunkach. Dodatkowo, roślina zawiera substancję podobną do insuliny, co jest szczególnie istotne dla diabetyków.

Borówka czernica – uprawa

Borówka czernica to roślina o dość dużych wymaganiach glebowych. Najlepszą glebą dla Borówki jest gleba kwaśna i próchnicza. Roślinę należy nawozić nawozami organicznymi np. obornikiem albo nawozami z roślin zielonych. Warto także co jakiś czas użyć nawozów azotowych. Jeśli chodzi o pielęgnację Borówki, istotne aby regularnie podlewać krzewy, gdyż zbyt sucha gleba powoduje, że roślina wytwarza mniejsze owoce lub owocowanie zostaje zatrzymane. Do celów leczniczych wykorzystujemy zarówno liście, jak i owoce Borówki.

Zobacz także: Kminek zwyczajny, Mięta pieprzowa, Melisa lekarska – zioła na lepsze trawienie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kminek zwyczajny – właściwości lecznicze

Kminek zwyczajny powoduje zwiększoną produkcję soków trawiennych, działa wiatropędnie, a także przeciwskurczowo, dzięki czemu uśmierza ból spowodowany kolkami jelitowymi.  Ze względu na te właściwości napary z Kminku poleca się osobom, które mają problemy ze wzdęciami. Poza tym Kminek zaliczany jest do ziół moczopędnych, wykrztuśnych i poprawiających apetyt.

Kminek zwyczajny – uprawa

Kminek jest rośliną, która naturalnie nie rośnie w Polsce. Ze względu na to, uprawa Kminku wymaga nieco wysiłku i odpowiednich warunków glebowych. Najlepszą glebą dla Kminku jest lekka glina z dodatkiem humusu. Kminek radzi sobie na stanowiskach słonecznych, mimo to należy pamiętać, że źle znosi susze. Właśnie dlatego powinniśmy go dodatkowo podlewać, zwłaszcza w okresie letnim. Zioło po wysianiu wschodzi bardzo wolno, dlatego nie obawiajmy się jeśli dłuższy czas nie będzie kiełkować.

Zobacz także: Serdecznik, Akacja, Głóg – zioła na zaparcia

Oregano (Lebiodka pospolita) – właściwości lecznicze

Oregano jest rośliną wiatropędną, dlatego szczególnie poleca się ją przy problemach ze wzdęciami. Poza tym, Oregano ma właściwości przeciwskurczowe, dezynfekujące, moczopędne i przeciwzapalne. Często wykorzystywane jest w leczeniu stanów zapalnych górnych i dolnych dróg oddechowych.

Oregano (Lebiodka pospolita) – uprawa

Oregano to roślina na stanowisko słoneczne, nienarażone na bezpośrednie działanie wiatru. Zioło najlepiej czuje się na glebach suchych i lekko zasadowych. Ze względu na to, że Oregano dość wolno rośnie, wymaga regularnego pielenia. Jeśli chcemy żeby roślina wykształcała więcej liści, powinniśmy obrywać tworzące się kwiatostany. Przesadzanie Oregano do gruntu należy wykonać w połowie maja.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

REKLAMA

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

REKLAMA

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

REKLAMA