REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zioła na wzdęcia – Borówka czernica, Kminek zwyczajny i Oregano

Justyna Hek
Oregano.
Oregano.

REKLAMA

REKLAMA

Borówka czernica, Kminek zwyczajny i Oregano (Lebiodka pospolita) to zioła, które są polecane przy problemach z wzdęciami. Wszystkie z tych ziół mają właściwości wiatropędne, a także działają rozkurczowo, dlatego nadają się do leczenia wzdęć. Podpowiadamy jak wyhodować Borówkę czernicę, Kminek zwyczajny i Oregano (Lebiodkę pospolitą) we własnym ogrodzie.

Borówka czernica – właściwości lecznicze

REKLAMA

Borówka czernica to roślina zawierająca pektyny, witaminę B2, witaminę C, garbniki, a także sole mineralne. Liście Borówki wykorzystywane są przy problemach trawiennych, nieżytach jelit i biegunkach. Dodatkowo, roślina zawiera substancję podobną do insuliny, co jest szczególnie istotne dla diabetyków.

Borówka czernica – uprawa

Borówka czernica to roślina o dość dużych wymaganiach glebowych. Najlepszą glebą dla Borówki jest gleba kwaśna i próchnicza. Roślinę należy nawozić nawozami organicznymi np. obornikiem albo nawozami z roślin zielonych. Warto także co jakiś czas użyć nawozów azotowych. Jeśli chodzi o pielęgnację Borówki, istotne aby regularnie podlewać krzewy, gdyż zbyt sucha gleba powoduje, że roślina wytwarza mniejsze owoce lub owocowanie zostaje zatrzymane. Do celów leczniczych wykorzystujemy zarówno liście, jak i owoce Borówki.

Zobacz także: Kminek zwyczajny, Mięta pieprzowa, Melisa lekarska – zioła na lepsze trawienie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kminek zwyczajny – właściwości lecznicze

Kminek zwyczajny powoduje zwiększoną produkcję soków trawiennych, działa wiatropędnie, a także przeciwskurczowo, dzięki czemu uśmierza ból spowodowany kolkami jelitowymi.  Ze względu na te właściwości napary z Kminku poleca się osobom, które mają problemy ze wzdęciami. Poza tym Kminek zaliczany jest do ziół moczopędnych, wykrztuśnych i poprawiających apetyt.

Kminek zwyczajny – uprawa

Kminek jest rośliną, która naturalnie nie rośnie w Polsce. Ze względu na to, uprawa Kminku wymaga nieco wysiłku i odpowiednich warunków glebowych. Najlepszą glebą dla Kminku jest lekka glina z dodatkiem humusu. Kminek radzi sobie na stanowiskach słonecznych, mimo to należy pamiętać, że źle znosi susze. Właśnie dlatego powinniśmy go dodatkowo podlewać, zwłaszcza w okresie letnim. Zioło po wysianiu wschodzi bardzo wolno, dlatego nie obawiajmy się jeśli dłuższy czas nie będzie kiełkować.

Zobacz także: Serdecznik, Akacja, Głóg – zioła na zaparcia

Oregano (Lebiodka pospolita) – właściwości lecznicze

Oregano jest rośliną wiatropędną, dlatego szczególnie poleca się ją przy problemach ze wzdęciami. Poza tym, Oregano ma właściwości przeciwskurczowe, dezynfekujące, moczopędne i przeciwzapalne. Często wykorzystywane jest w leczeniu stanów zapalnych górnych i dolnych dróg oddechowych.

Oregano (Lebiodka pospolita) – uprawa

Oregano to roślina na stanowisko słoneczne, nienarażone na bezpośrednie działanie wiatru. Zioło najlepiej czuje się na glebach suchych i lekko zasadowych. Ze względu na to, że Oregano dość wolno rośnie, wymaga regularnego pielenia. Jeśli chcemy żeby roślina wykształcała więcej liści, powinniśmy obrywać tworzące się kwiatostany. Przesadzanie Oregano do gruntu należy wykonać w połowie maja.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

REKLAMA

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

25%-45% oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym: Pompa ciepła współpracująca z piecem na pellet lub kominkiem na drewno

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA