Zioła na stres – Waleriana, Pierwiosnek lekarski i Serdecznik
REKLAMA
REKLAMA
Waleriana (Kozłek lekarski) – właściwości lecznicze
REKLAMA
Kozłek lekarski nazywany jest również Walerianą. Surowcem leczniczym tej rośliny są kłącza i korzenie. Waleriana ze względu na swoje właściwości uspokajające nadaje się do leczenia stresu, a także nerwicowych bólów głowy. Dodatkowo zioło obniża ciśnienie, wspomaga koncentrację, zapobiega bezsenności oraz likwiduje napięcia mięśniowe w obrębie ramion i szyi. Poza tym napary z Waleriany często stosuje się przy astmie, kolkach, a także zespole nadwrażliwego jelita.
Zobacz także: Zioła na lepszą pamięć – Rozmaryn, Kozieradka i Głóg
Waleriana (Kozłek lekarski) – uprawa
Zobacz także: Zioła na depresję – Melisa, Rumianek i Waleriana
Najlepszą glebą dla Waleriany jest gleba umiarkowanie próchnicza, obojętna i wilgotna. Na wzrost Waleriany bardzo dobrze wpływa wapnowanie podłoża, gdyż wówczas roślina wytwarza większą ilość olejków eterycznych, które mają właściwości lecznicze. W pielęgnacji Waleriany ważne, aby regularnie nawozić roślinę np. nawozami organicznymi o nawożenie. Podstawą jest jednak regularne usuwanie pędów kwiatostanowych, zwalczanie chwastów i spulchnianie gleby pomiędzy ziołami.
Pierwiosnek lekarski – właściwości lecznicze
Pierwiosnek lekarski działa uspokajająco, dlatego nadaje się do niwelowania nerwicowych bólów głowy, które są wynikiem długotrwałego stresu. Poza tym napar z Pierwiosnka ma właściwości moczopędne i rozrzedzające wydzieliny zalegające w drogach oddechowych.
Pierwiosnek lekarski – uprawa
Pierwiosnek jest rośliną, która najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych z dość żyzną glebą. Ze względu na to, że Pierwiosnek nie wymaga specjalnej pielęgnacji, zaliczamy go do roślin łatwych w uprawie. Jeśli chcemy rozmnożyć Pierwiosnki, powinniśmy to zrobić na początku wiosny przez podział kępy. Niewątpliwą zaletą Pierwiosnka jest jego odporność na mróz, szkodniki i choroby.
Serdecznik pospolity – właściwości lecznicze
Serdecznik ma działanie uspokajające, dlatego jest polecany przy problemach z chronicznym stresem. Dodatkowo zioło wykorzystuje się jako środek leczniczy przy zaparciach ze względu na właściwości rozkurczowe. Poza tym Serdecznik zaleca się osobom, które mają problemy z kołataniami serca, arytmią lub nadciśnieniem.
Serdecznik pospolity – uprawa
Zobacz także: Mięta, Pierwiosnek, Lipa – zioła na ból głowy
Serdecznik to popularny w Polsce chwast rosnący na łąkach, polach i przy drogach. Gdy jednak chcemy go hodować we własnym ogrodzie, powinniśmy pamiętać, że Serdecznik nie poradzi sobie tylko dwóch rodzajach gleb – zbyt wilgotnych i bielicowych. Rozmnażanie Serdecznika przeprowadzamy poprzez wysiew nasion zimą lub na początku wiosny.
Zobacz także: Kminek zwyczajny, Mięta pieprzowa, Melisa lekarska – zioła na lepsze trawienie
REKLAMA
REKLAMA