Zioła na trzustkę – Glistnik jaskółcze ziele, Pokrzywa zwyczajna i Rzepik
REKLAMA
REKLAMA
Glistnik jaskółcze ziele – właściwości lecznicze
Glistnik jaskółcze ziele działa rozkurczowo, moczopędnie, żółciopędnie oraz bakteriobójczo, dlatego zaleca się stosowanie preparatów z tego zioła przy chorobach trzustki. Poza tym sok z Glistnika jaskółczego ziela wykorzystywano przy problemach z grzybicami i kurzajkami. Dodatkowo roślina łagodzi problemy związane z chorą wątrobą, a także wpływa pozytywnie na bóle głowy. Należy pamiętać, że Glistnik jest rośliną trującą, dlatego wszelkie przetwory z tej rośliny należy przygotowywać zgodnie z zaleceniami.
REKLAMA
Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach
Polecany produkt: Testamenty, spadki, darowizny - PDF
Glistnik jaskółcze ziele – uprawa
Glistnik jaskółcze ziele to roślina, która naturalnie rośnie na terenie Polski. Bardzo często możemy zobaczyć Glistnika na skraju lasów, przy ścieżkach leśnych, a także w zapomnianych ogrodach. Jeśli chcemy uprawiać tę roślinę w swoim ogrodzie, pamiętajmy, że Glistnik najlepiej czuje się na glebach wilgotnych i bogatych w azot. Zioło poradzi sobie zarówno w miejscach słonecznych, jak i w półcieniu. Wysiew Glistnika należy przeprowadzić jesienią, gdyż to zagwarantuje nam równomierne kiełkowanie nasion.
Zobacz także: Zioła na cholesterol – Czosnek, Kozieradka i Mięta
Pokrzywa zwyczajna – właściwości lecznicze
Pokrzywa zwyczajna w przypadku stanów zapalnych w przewodzie pokarmowym powoduje szybsze gojenie się ran. Poza tym Pokrzywa Szałwia wpływa na intensywniejsze trawienie, a także lepsze przyswajanie pokarmów. Zioło działa również moczopędnie oraz obniża poziom cukru we krwi, dlatego może być stosowane przez osoby chore na cukrzycę.
Zobacz także: Fasola, Perz i Dzikie Indygo – zioła dla diabetyków
Pokrzywa zwyczajna – uprawa
Pokrzywa to jeden z najpopularniejszych chwastów, dlatego możemy ją znaleźć w naszych ogrodach, przy drogach, w lasach i tym podobnych miejscach. Jeśli chcemy zebrać liście Pokrzywy do celów leczniczych, nie zapominajmy, że należy to robić w rękawiczkach. Zioło możemy zbierać od maja do września, jednak najlepszym momentem jest czas przed kwitnieniem.
Zobacz także: Kminek zwyczajny, Mięta pieprzowa, Melisa lekarska – zioła na lepsze trawienie
Rzepik pospolity – właściwości lecznicze
Rzepik pospolity działa przeciwzapalnie, odkażająco i moczopędnie – właśnie dlatego stosuje się go przy problemach z trzustką. Dodatkowo reguluje przemianę materii, wpływa pozytywnie na wątrobę, pęcherzyk żółciowy, a także na żołądek. Poza tym Rzepik wzmacnia błonę śluzową jamy ustnej osłabioną awitaminozą, ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.
Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF
Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku
Rzepik pospolity – uprawa
Rzepik pospolity to popularna bylina rosnąca na pastwiskach, łąkach i przy drogach. Do celów leczniczych zbiera się kwitnące Rzepiki – roślina kwitnie od czerwca do sierpnia, czasami do października. Najlepiej dokonać zbioru przed okresem owocowania.
Zobacz także: Stewia – roślina, której możemy używać zamiast cukru
Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu
REKLAMA
REKLAMA