Zioła rozgrzewające – Pokrzywa, Krwawnik i Mięta pieprzowa
REKLAMA
REKLAMA
Pokrzywa – właściwości lecznicze
REKLAMA
Ze względu na to, że Pokrzywa pobudza krążenie krwi, ma właściwości rozgrzewające. Dodatkowo, zioło działa krwiotwórczo – pobudza wytwarzanie czerwonych krwinek. Pokrzywa pomaga także przy problemach z trawieniem i przyswajaniem pokarmów oraz działa moczopędnie. Przy stanach zapalnych w przewodzie pokarmowym napary z Pokrzywy przyspieszają gojenie się ran. Poza tym Pokrzywa ma właściwości hipoglikemiczne – obniża poziom cukru we krwi.
Pokrzywa – uprawa
Pokrzywa to jeden z najpopularniejszych chwastów rosnących na polach, łąkach i w ogrodach. Jeśli chcemy ścinać Pokrzywę, pamiętajmy, aby robić to w rękawiczkach. Liście możemy zbierać od maja aż do września, chociaż warto pamiętać, że najlepszym momentem na zbiór jest czas tuż przed kwitnieniem.
Zobacz także: Mięta, Pierwiosnek, Lipa – zioła na ból głowy
Krwawnik pospolity – właściwości lecznicze
Krwawnik pospolity, tak jak Pokrzywa, działa rozgrzewająco, gdyż wspomaga krążenie krwi. Dodatkowo, dzięki swoim właściwościom rozkurczowym, Krwawnik wpływa pozytywnie na pracę układu pokarmowego. Zioło ma także właściwości przeciwzapalne. Napary z Krwawnika pospolitego wykorzystujemy w leczeniu przeziębień i gryp – są napotne. Poza tym Krwawnik pospolity jest polecany przy problemach z układem oddechowym.
Krwawnik pospolity – uprawa
Krwawnik pospolity to roślina łatwa w uprawie, rośnie praktycznie w każdych warunkach glebowych. Mimo to Krwawnik najlepiej radzi sobie na piaszczystym, umiarkowanie kwaśnym lub obojętnym i dość suchym podłożu. Zioło hodujemy na stanowisku średnio wystawionym na działanie promieni słonecznych. Jeśli chcemy rozmnożyć Krwawnik, możemy to zrobić poprzez podział bryły korzeniowej lub poprzez wysiew nasion.
Zobacz także: Mięta pieprzowa i Lipa – zioła na przeziębienie
Mięta pieprzowa – właściwości lecznicze
Mięta to bardzo popularne zioło lecznicze. Ze względu na swoje właściwości napotne, Mięta pieprzowa może być wykorzystywana jako roślina rozgrzewająca. Napary z Mięty pieprzowej mają pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego – łagodzi wzdęcia, nudności, zgagi i uciążliwe zaparcia. Powoduje również zwiększone wydzielanie soków trawiennych.
Mięta pieprzowa – uprawa
Odpowiednią glebą do uprawy Mięty pieprzowej jest gleba próchnicza, przepuszczalna, wilgotna, o dość dużej zawartości wapnia. Mięta to roślina o znacznym zapotrzebowaniu na substancje odżywcze, dlatego powinniśmy ją regularnie nawozić. Ważne aby nie przenawozić rośliny, gdyż wówczas będzie słabiej rosnąć. Najważniejsze w pielęgnacji Mięty jest opielanie – nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której roślina zostanie zagłuszona. Miętę pieprzową powinniśmy zebrać na początku okresu kwitnienia, tuż po pojawieniu się pierwszych kwiatów. Wówczas roślina zawiera największą ilość olejków eterycznych, które mają właściwości lecznicze.
REKLAMA
REKLAMA