Czyszczenie i pielęgnacja roślin
REKLAMA
REKLAMA
Czyszczenie i pielęgnacja roślin doniczkowych opiera się na kilku podstawowych zasadach. Pierwszą i niewątpliwie najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać jest nawadnianie rośliny. Konieczna jest też wiedza na temat najlepszego stanowiska dla danego gatunku. Następną ważną kwestią jest zapewnienie roślinie odpowiedniej gleby. Musimy też pamiętać o dobraniu odpowiedniej doniczki, dzięki czemu roślina będzie miała tyle przestrzeni, ile potrzebuje. Ostatnią, ale nie mniej istotną kwestią jest nawożenie.
REKLAMA
Zobacz także: Nawożenie kwiatów w mieszkaniu
Kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych:
Podlewanie – musi być zgodne z naturalnymi potrzebami roślin. Nie powinniśmy zbyt często wykonywać tego zabiegu. Nadmiar wody, który nie zostaje skonsumowany przez roślinę – w szczególności w okresie jesienno-zimowym – sprzyja gniciu korzeni, powoduje przebarwienia liści, a nawet więdnięcie. Korzystniejsze jest rzadsze podlewanie większą ilością wody, niż częste podlewanie mniejszą. Równie ważne jest czym podlewamy roślinę. Najlepsza do tego zabiegu jest woda, która odstoi przynamniej przez kilka godzin. Pamiętać należy, że niektóre gatunki kwiatów (np. kaktusy) mają swój specyficzny cykl - rozwijają się w okresie wiosennym i letnim, natomiast zimą przechodzą w stan odpoczynku – i zgodnie z tym cyklem powinny być podlewane. Bardzo ważną kwestią przy podlewaniu jest zapewnienie roślinie odpowiedniej irygacji. Nadmiar wody powinien mieć możliwość swobodnego spłynięcia do podstawki, co zapobiegnie nadmiernemu nawilżeniu. Szczególnie nieodporne na nadmiar wody są begonie. Tymczasem rododendron i złocień bardzo źle znoszą brak odpowiedniej ilości wody.
Zobacz także: Podlewanie roślin doniczkowych
Przesadzanie – gdy nasz kwiat rozrasta się musi mieć przestrzeń życiową także w doniczce. Rośliny pozbawione odpowiedniej przestrzeni zaczynają chorować. Dla dobra rośliny powinniśmy też zadbać o czystość w donicy i regularnie usuwać zeschnięte liście.
Zobacz także: Właściwe przesadzanie
REKLAMA
Nawożenie – jest zależne od cyklu życia rośliny doniczkowej. Powinno być wykonywane nie wcześniej niż w kwietniu i nie później niż do końca czerwca. Nowo posadzone kwiaty nawozimy dopiero po upływie czterech tygodni. Rośliny posadzone jesienią nawozimy dopiero wiosną.
Oświetlenie – powinno być dostosowane do gatunku. Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia roślinie nie polega tylko na ustawieniu jej w odpowiedniej odległości od okna, ani na ustawieniu jej zgodnie z kierunkami geograficznymi. Bardzo ważna jest ochrona liści przed kurzem. Przetarcie szmatką lub prysznic w letniej wodzie pozwala roślinom na nieograniczone korzystanie z życiodajnego światła.
Szczotkowanie – mycie gąbką bądź szmatką może być zgubne dla pewnych rodzajów roślin. Do tej grupy należą sukulenty, kaktusy, a także te rośliny, które mają włochate liście (jak np. begonia). Czyszczenie tego typu roślin polega na delikatnym usunięciu kurzu przy pomocy szczoteczki z miękkiego włosia lub pędzelka do malowania.
Zobacz także: Czy wiesz jak myć rośliny domowe?
REKLAMA
REKLAMA