REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Efektywne wykorzystanie przestrzeni w ogrodzie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
ogród, kwiaty Fot. Fotolia
ogród, kwiaty Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Efektywne wykorzystanie przestrzeni w ogrodzie staje się szczególnie ważne wówczas, gdy nasz ogród nie jest zbyt duży. Wtedy chcielibyśmy zagospodarować każdą, najmniejszą przestrzeń aby wszystko się w nim zmieściło. Warto pomyśleć o tym co umieścimy z przodu domu, a co za nim, jakiej wielkości będą ścieżki i rabaty, ile miejsca możemy przeznaczyć na taras czy trawnik. Podpowiadamy jak efektywnie wykorzystać przestrzeń w naszym ogrodzie.

Ogród z przodu domu

REKLAMA

Część z przodu domu to najbardziej reprezentatywny fragment naszego ogrodu. Przeważnie w tym miejscu tworzymy efektowne rabaty, sadzimy ozdobne krzewy lub zostawiamy pustą przestrzeń – uprawiamy idealny trawnik. Pamiętajmy jednak, że przednia część ogrodu także może być zagospodarowana. Zwłaszcza wtedy, gdy nasz ogród otoczony jest żywopłotem albo dobrze osłaniającym płotem. W takiej sytuacji możemy sobie pozwolić na stworzenie tego miejsca zgodnie z upodobaniami. Jeśli akurat część ogrodu przed domem należy do najlepiej oświetlonych i najcieplejszych, właśnie tam ustawmy altanę lub stwórzmy miejsce zabaw dla dzieci. Innym sposobem na wykorzystanie tej przestrzeni jest stworzenie łąki kwietnej, która niewątpliwie będzie wyglądała bardzo efektownie. Niezależnie od planów pamiętajmy, że nie należy zasłaniać okien, a także sadzić zbyt wielkiej ilości roślin – mogą być później trudne w uprawie.

Zobacz także: Projektowanie ogrodów – vademecum

Jeśli mieszkamy na osiedlu domków jednorodzinnych, zanim przystąpimy do zmian w przedniej części ogrodu, upewnijmy się, że będzie to zgodne z prawem. Na niektórych osiedlach ogród przed domem musi być zagospodarowany w określony sposób.

Efektownie wyglądające rośliny jadalne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ogródek warzywny nie musi wyglądać stereotypowo. Wszystko tak naprawdę zależy od naszej inwencji. Jeśli nasze warzywa posadzimy grupami na grządkach tworzących ciekawy układ kwadratów lub prostokątów uzyskamy ciekawy efekt. Dodatkowo możemy również pomyśleć o rozdzieleniu poszczególnych gatunków sadzonkami ziół, które sprawią, że ogródek stanie się jeszcze bardziej ozdobny. Tak zaplanowany warzywnik nie musi być uprawiany z tyłu domu, równie ciekawie będzie wyglądał w przedniej części ogrodu lub bocznej, z reguły niezagospodarowanej.

Zobacz także: Ogród na górce

Obszar po bokach domu

Obszary po bokach domu przeważnie pozostawiamy obsiane trawą lub tworzymy na nich alejki umożliwiające przejście do drugiej części ogrodu. Jeśli jednak przestrzeń jest wystarczająco szeroka, możemy pomyśleć o postawieniu tam ławki do odpoczynku albo ciekawie wyglądającej figury z kamienia. W przypadku gdy obszar jest dość wąski i ciemny, użyjmy optycznych sztuczek aby nieco go powiększyć. Pomalujmy płot jasną farbą, zainstalujmy lustra wewnętrzne lub stwórzmy niewielką rabatę z kolorowymi kwiatami.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA