Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)
REKLAMA
REKLAMA
Ligustr pospolity to rozłożysty krzew o ciemnozielonych, ozdobnych liściach. Roślina przypomina nieco Bukszpan wieczniezielony. Ligustr osiąga od 2 do 3 m wysokości. Okres kwitnienia przypada na przełom czerwca i lipca, wówczas krzew wytwarza ozdobne kremowe lub białe kwiaty podobne do kwiatostanów lilaka, lecz nieco mniejsze. Kwiaty przekształcają się następnie w efektownie wyglądające owoce – błyszczące, czarne jagody zebrane w grona o kształcie stożka. Dodatkowo u niektórych z odmian liście w okresie jesiennym przebarwiają się na czerwono i w większości pozostają na krzewie przez całą zimę.
REKLAMA
Zobacz także: Bukszpan – choroby i szkodniki
Stanowisko
Zobacz także: Szybko rosnące tuje
Najlepszym stanowiskiem do uprawy Ligustru jest miejsce słoneczne, choć krzew poradzi sobie także w miejscach ocienionych. Roślina ma niewielkie wymagania glebowe, dlatego nadaje się praktycznie do każdego ogrodu – nie toleruje jedynie gleb nieprzepuszczalnych i gliniastych. Mimo to Ligustr lubi podłoże żyzne, przepuszczalne, średnio wilgotne. Niewątpliwą zaletą tego krzewu jest jego odporność na intensywne mrozy, suszę i zanieczyszczone powietrze miejskie.
Podlewanie
Ligustr wymaga regularnego, lecz niezbyt intensywnego podlewania. Nie musimy się martwić o krzew w okresie letnim – Ligustr dobrze zniesie niezbyt długą suszę.
Przesadzanie
Ligustr pospolity nie wymaga przesadzania, ze względu na to, że radzi sobie na większości gleb.
Nawożenie
Jeśli gleba, na której rośnie Ligustr pospolity jest zdecydowanie jałowa, możemy ją wzbogacić o nawozy organiczne, wówczas roślina będzie dużo lepiej rosła. Przy dość żyznych glebach krzew nie wymaga nawożenia.
Rozmnażanie
Ligustr pospolity możemy rozmnażać poprzez sadzonki – zielne lub zdrewniałe. Jeśli wybierzemy sadzonki zdrewniałe, powinniśmy je pobrać późną jesienią.
Pielęgnacja
Zobacz także: Grusza wierzbolistna – gruszki na wierzbie w ogrodzie
Warto wykonywać cięcia formujące Ligustr, gdyż dzięki temu roślina dużo bardziej intensywnie się rozkrzewia, co jest ważne przy tworzeniu żywopłotu. Systematyczne przycinanie sprawia, że krzew staje się dużo gęstszy, lepiej ulistniony i zwarty. Efekty przycinania są szczególnie widocznie zimą, kiedy roślina traci liście – wówczas widzimy rozgałęzioną ścianę utworzoną z pędów.
Zobacz także: Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba L.)
REKLAMA
REKLAMA