REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym i jak okrywać rośliny na zimę?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Sokołowska
Zima to trudny okres dla naszych roślin, dlatego warto zadbać wcześniej o ich kondycję. Fot. Fotolia
Zima to trudny okres dla naszych roślin, dlatego warto zadbać wcześniej o ich kondycję. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zima to trudny okres dla naszych roślin, dlatego warto zadbać wcześniej o ich kondycję. Okres przedzimowy jest więc szczególnie pracowity dla ogrodników – wszystkie rośliny należy zabezpieczyć przed mrozami i śniegiem, zapewniając im odpowiednie okrycie.

Byliny

Bylinę należ okryć około dziesięciocentymetrową warstwą kory, trocin, suchymi liśćmi albo stroiszem. Gdy temperatura spadnie poniżej -10° C i długo utrzymuje się, zwłaszcza przy braku śniegu, powinniśmy dołożyć dodatkową warstwę otuliny w takiej ilości, aby jej grubość wynosiła 15­–­20 cm. Tak zabezpieczamy rośliny wrażliwe na mróz, na przykład: pełniki, pierwiosnki ząbkowane, niektóre złocienie (chryzantemy) jesienne, zawilce japońskie, część roślin cebulowych i bulwiastych: hiacynty, ifejony, inkarwille, kosaćce żyłkowe, krokosmie, lilie, pustynniki i trytomy. Musimy też pamiętać o wszystkich bylinach posadzonych jesienią, które nie zdążyły rozbudować swojego systemu korzeniowego. Trawom ozdobnym wrażliwszym na mróz – miskantom i trawom pampasowym – związujemy suche liście i kwiatostany, i okrywamy je, używając do tego słomy, stroiszu, liści albo włókniny. Takie zimozielone krzewinki jak lawenda, santolina, tymianek czy ubiorek wiecznie zielony, najlepiej okryć stroiszem.

REKLAMA

Zobacz także: Jesienne kwiaty

Zimozielone krzewy i drzewa

Kalmie, kiścienie, różaneczniki, mahonie, ogniki, pierisy oraz wrzosy i wrzośce, są roślinami o mało rozbudowanym systemie korzeniowym. Aby zabezpieczyć je przed mrozem, glebę wokół nich okrywamy korą, liśćmi lub trocinami. Części nadziemne, zarówno na czas silniejszych, dłuższych mrozów, jak i podczas słonecznej pogody w ciągu dnia, ale z mroźnymi nocami, powinniśmy przykryć stroiszem. Do tego celu można też użyć siatki cieniującej, dostępnej w sklepach ogrodniczych. Dobrą metodą jest również osłonięcie roślin parawanami z włókniny, rozpiętej nad nimi za pomocą palików bambusowych wbitych wcześniej w ziemię.W podobny sposób możemy ochronić cyprysiki i wrażliwe na mróz odmiany żywotników. Szczególną uwagę należy poświęcić okrywaniu zimozielonych drzew i krzewów formowanych (bukszpany, cyprysiki, ostrokrzewy, choiny, sosny, świerki i żywotniki). Nie przycinajmy ich regularnie, ponieważ są wtedy mniej odporne na drastyczne zmiany temperatury i suszę.

Zobacz także:  Dlaczego krzewy zimozielone nie zrzucają liści?

Drzewa i krzewy zrzucające liście

Hortensje ogrodowe, ketmie syryjskie, klony palmowe i szczodrzeńce oraz młode katalpy,magnolie i tulipanowce, możemy osłonić chochołami albo tekturą falistą, a ich podstawę obsypać liśćmi, korą, trocinami lub ziemią. Budleje Dawida i hortensje bukietowe wystarczy obsypać tylko u nasady. Rośliny te przycinamy każdej wiosny nisko przy ziemi, więc nawet jeśli ich pędy przemarzną, nie będzie to miało większego wpływu na ich stan.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Róże

Przy ich podstawie usypujemy kopczyk ziemi o głębokości 20–40 cm. Warto zadbać też o pędy: róże pnące najlepiej osłonić matami słomianymi lub włókniną, nie zdejmując przy tym podpór z pędów. Róże pienne, zwane też drzewkowymi, można okryć albo matą słomianą, albo tekturą falistą. Jednak w ostrym klimacie lepiej przechylić pień róży w taki sposób, aby jej korona leżała na ziemi, a następnie, przy pomocy rozwidlonej gałązki lub dwóch palików, przymocować ją do podłoża i na koniec obsypać ziemią.

Pnącza

Młode akebie, glicynie i miliny oraz powojniki, kwitnące na pędach mających więcej niż rok, powinniśmy okryć gałązkami stroiszu albo matami słomianymi, umocowanymi do podpór podtrzymujących pnącza. Wokół nasady tych roślin, podobnie jak w poprzednich przypadkach, trzeba usypać kopczyki ziemi.

Zobacz także:  Róże okrywowe – rośliny uniwersalne, odporne i długo kwitnące

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA