Dławisz (Celastrus)
REKLAMA
REKLAMA
Dławisz to roślina ozdobna, ceniona zarówno ze względu na owoce, jak i na liście. Owoce Dławisza mają intensywnie pomarańczową barwę, zaś liście są okrągłe i ciemnozielone. Jesienią zmieniają kolor na żółty. Ze względu na to, że Dławisz jest rośliną dwupienną, do uzyskania owoców potrzebujemy egzemplarzy męskich i żeńskich. Owoce pojawią się tylko na żeńskich pnączach Dławisza. Pnącze kwitnie w czerwcu – wytwarza białe kwiaty.
REKLAMA
Zobacz także: Różaneczniki w ogrodzie
Stanowisko
Zobacz także: Dynie – warzywa ozdobne i jadalne
Najlepszym stanowiskiem do uprawy Dławisza jest stanowisko słoneczne, choć pnącze poradzi sobie także w półcieniu. Jeśli chodzi o glebę, powinna być żyzna – odpowiednia będzie piaszczysto-gliniasta – pH i wilgotność mają niewielkie znaczenie. Pamiętajmy żeby wybrać dla Dławisza miejsce, po którym będzie mógł się wspinać np. altany, pergole, ściany budynków. Ważne aby pnącze nie rosło w pobliżu niewielkich drzew lub krzewów. Gdy owinie się wokół nich, może spowodować, że dana roślina uschnie.
Podlewanie
Dławisz nie wymaga intensywnego podlewania, urośnie nawet wtedy, gdy będziemy go nawadniać nieregularnie. Mimo to warto pamiętać o podlewaniu w trakcie okresu wegetacji – wówczas Dławisz potrzebuje największych ilości wody. Roślina jest odporna na przesuszenia ze względu na bardzo duży system korzeniowy, który pozwala jej na pobieranie wody z głębszych warstw podłoża.
Przesadzanie
Przesadzamy Dławisza raz na rok lub raz na dwa lata – wszystko zależy od tego, jak duży jest przyrost korzeni. Gdy rośliny mają już dwa albo trzy lata, możemy je posadzić w stałym miejscu.
Nawożenie
Dławisza nawozimy tylko w trakcie trwania okresu wegetacyjnego. Wtedy roślina wymaga regularnego nawożenia, najlepiej dwa razy w tygodniu.
Rozmnażanie
Roślinę możemy rozmnożyć albo przez sadzonki albo przez odkłady (powietrzne albo poziome). W zależności od tego, jaką metodę wybierzemy, powinniśmy to zrobić latem lub wiosną.
Pielęgnacja
Zobacz także: Szybko rosnące tuje
Dławisz jest rośliną odporną na przymrozki, a także na bardzo zanieczyszczone powietrze miejskie. Jeśli chodzi o pielęgnacje pnącza to wymaga ono przycinania. Najlepiej przycinać Dławisza wiosną, tuż po tym gdy wypuści pierwsze liście i jesienią, gdy skończy okres wegetacji. Poza tym roślina wymaga przycinania wtedy, kiedy zaczyna zagłuszać inne rosnące obok.
Zobacz także: Bukszpan – choroby i szkodniki
REKLAMA
REKLAMA