REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Galtonia Candicans – roślina na wiosnę

Justyna Hek
Ogród. Fot. Fotolia
Ogród. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Galtonia, popularnie nazywana letnim Hiacyntem, nie należy do roślin często hodowanych w naszym kraju. Warto jednak poznać jej zalety. Jedną z nich są niewątpliwie drobne, białe kwiaty , które porastają długie – osiągające nawet 1 m wysokości – pędy. Galtonię warto uprawiać w swoim ogrodzie także ze względu na jej słodkawy, bardzo przyjemny zapach. Podpowiadamy jak pielęgnować Galtonię.

Stanowisko

REKLAMA

Galtonia efektownie rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Ważne jest także, aby miejsca, w których sadzimy roślinę były w miarę możliwości osłonięte od wiatru – silny wiatr może doprowadzać do uszkadzania długich łodyg. Najlepszą glebą do uprawy Galtonii jest gleba lekka, żyzna, próchnicza, a także przepuszczalna. Roślina ze względu na swoje właściwości ozdobne świetnie nadaje się na rabaty, choć hoduje się ją także w pojemnikach. Jeśli wolimy uprawę w donicach na balkonie, pamiętajmy, żeby zapewnić Galtonii dużą donicę i specjalną podpórkę dla pędów. Roślina nadaje się również na kwiat cięty.

Podlewanie

Przepuszczalna gleba pozwala uniknąć gnicia cebul Galtonii podczas długotrwałych opadów. Pamiętajmy jednak, że roślina ze względu na rodzaj podłoża wymaga regularnego podlewania. Szczególnie obficie podlewamy Galtonię w okresie suszy – nie należy doprowadzać do przesuszenia gleby.

Zobacz także: Rośliny do sadzenia w marcu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przesadzanie

Galtonia może rosnąć przez kilka lat w jednym miejscu.

Nawożenie

Galtonia wymaga nawożenia zwłaszcza w okresie wegetacji. Najlepiej wówczas zastosować nawóz dwa lub trzy razy w odpowiednich odstępach czasu.

Rozmnażanie

Galtonię najłatwiej rozmnożyć poprzez wysiew nasion. Nasiona wysiewamy na początku lutego do pojemników, które później ustawiamy w ciepłym pomieszczeniu – najlepiej o temperaturze ok. 20°C i większej. Do gruntu sadzonki przesadzamy dopiero w maju, gdyż wówczas nie musimy się obawiać, że roślina przemarznie. Kwiatów należy się spodziewać w drugim roku hodowli. Galtonię możemy rozmnożyć także poprzez podział cebul przybyszowych. Cebule wysadzamy na stałe stanowisko w kwietniu.

Zobacz także: Jak sadzić i pielęgnować rośliny okrywowe?

Pielęgnacja

Galtonię w okresie jesiennym należy wykopać i przesuszyć. Tak przygotowane cebule przechowujemy w pomieszczeniu o temperaturze ok. 10°C przez całą zimę. Jeśli zaś w miesiącach zimowych nie występują bardzo duże przymrozki, możemy pozostawić Galtonię w gruncie. Wówczas warto ją przykryć – szczególnie jeśli są to młode sadzonki. Rośliny te są podatne na szkodniki niszczące ich cebule. Bardzo często także stają się pokarmem dla ślimaków. W okresie wegetacji warto odchwaszczać i regularnie spulchniać glebę wokół rabaty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA