REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zastosowanie roślin we wnętrzach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magda Lehmann
Projektant wnętrz
Rośliny w salonie. Fot. Fotolia
Rośliny w salonie. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zastosowanie roślin we wnętrzach staje się modne i podąża w ślad za zmieniającymi się trendami w wyposażeniu wnętrz. Rośliny i donice stały się częścią projektu wnętrz. Często używa się ich do ukrycia nieefektownych miejsc w mieszkaniu, podkreślenia osi kompozycyjnej w pomieszczeniach czy rozjaśnienia i ożywienia ciemnych kątów mieszania.

Zastosowanie roślin we wnętrzach, czyli zielone i kolorowe akcenty ożywią nawet najbardziej ponure mieszkanie. Jest jednak kilka zasad określających sposób ich rozmieszczenia we wnętrzu:

REKLAMA

– Ogromne rośliny doniczkowe ustawiamy w dobrze eksponowanym i naświetlonym miejscu.

– Rośliny lubiące światło należy zawsze ustawiać w świetle dziennym ponieważ sztuczne nie umożliwi im prawidłowego funkcjonowania.

– Średniej wielkości kwiaty można ustawiać na meblach, na półkach, na stojakach lub na koszach.

– Starannie należy przeanalizować miejsce ustawienia roślin wrażliwych na przeciągi i na przegrzanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– W wilgotnej i w gorącej atmosferze łazienki dobrze czują się orchidee, bluszcze i paprocie.

Zobacz także: Ciepłe wnętrza: GALERIA

REKLAMA

Współczesne trendy i techniczne możliwości aranżowania wnętrz roślinnością umożliwiają uzyskanie nietypowych efektów i form. Dla roślin projektuje się specjalne miejsce w podłodze, buduje donice z materiałów użytych do budowy schodów i kominka, zieleń wykorzystuje się do tworzenia ścianek działowych. Do tak przygotowanych miejsc doprowadza się rurki z nawodnieniem, kable do lamp, przygotowuje specjalny drenaż.

Wybierając rośliny zastanówmy się czy będziemy umieli i chcieli o nie dbać. Jeśli nie mamy takiej pewności – wybierzmy gatunki bardzo trwałe i odporne na brak systematycznej pielęgnacji. Sprawdźmy również, jakie warunki oświetleniowe preferują upatrzone przez nas rośliny. Ustawione w nieodpowiednich warunkach nie będą dobrze rosły.

Zobacz także: Wiklina: naturalne piękno w domu


Przy doborze roślin kierujmy się, pokrojem i barwą roślin. Niektóre świetnie pasują do wnętrz nowoczesnych – te o prostych liściach czy zwartym pokroju – a inne, o dużych, ozdobnych liściach, lepiej prezentują się we wnętrzach w stylu dworkowym czy wiktoriańskim. Jeśli rośliny mają oryginalny, atrakcyjny kształt, wyeksponujmy je na kontrastowym tle, ale w prostej donicy.

Oświetlenie umieszczone bezpośrednio nad liśćmi rzuca dookoła intrygujące światłocienie. Należy jednak pamiętać by nie umieszczać go zbyt blisko rośliny, aby nie poparzyło liści.

Zobacz także: Jak ocieplić minimalistyczne wnętrza?

REKLAMA

Ważne, żeby nie przesadzić – w niewielkim mieszkaniu jeden kwiat, postawiony wśród innych ozdób, potrafi nadać wnętrzu charakter. Barwa liści lub kwiatów podkreśla kolorystykę wnętrz czy dodatków – warto o tym pamiętać szczególnie w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach.

Piękne rośliny są doskonałym dodatkiem do wnętrza zaprojektowanego w każdym detalu. Mają również duże znaczenie dla zdrowia mieszkańców: nawilżają i jonizują powietrze, oczyszczają je z toksyn wydzielanych przez wykładziny czy meble. Rośliny, szczególnie duże okazy, w uprawie hydroponicznej są również naturalnymi nawilżaczami powietrza, poprawiającymi mikroklimat otoczenia. Wreszcie zielona barwa liści działa odprężająco na psychikę i jest korzystna dla wzroku, zwłaszcza w przypadku osób spędzających wiele godzin przed monitorem komputera.

Na pocieszenie wszystkim tym, którzy nie mają czasu i możliwości na ustawienie w swoim mieszkaniu żywych dekoracji roślinnych: polecam rośliny sztuczne, które obecnie wykonane są z wysokiej jakości materiałów i bardzo wiernie imitują ich naturalne odpowiedniki.

Zobacz także: Relaks w towarzystwie natury

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA