Cykas (Sagowiec)
REKLAMA
REKLAMA
Wygląd rośliny jest bardzo oryginalny – łodyga wygląda jak wielka bulwa, z której wyrastają wspaniałe, pierzaste liście, osiągające długość nawet do 1 metra. Roślina ta jest dwupienna, ale bardzo ciężko ustalić płeć kupowanego okazu. Ponadto w warunkach domowych, nawet jeśli uda nam się zdobyć oba rodzaje, nie uzyskamy nasion.
REKLAMA
Stanowisko
Cykas powinien rosnąć w miejscu słonecznym, ale o rozproszonym świetle. Ciągłe nasłonecznienie powoduje usychanie liści. Optymalną temperaturą dla rośliny jest 18 – 20 stopni latem i 10 – 12 zimą.
Podlewanie
Roślina powinna być podlewana rzadko, wodą odstaną lub przegotowaną. Natomiast często należy ją zraszać – zwłaszcza w zimie, gdy w mieszkaniu jest suche powietrze. Jeśli zdecydujemy się zapewnić roślinie odpoczynek zimą (niską temperaturę, w granicach 8 – 10 stopni) możemy zaprzestać zraszania.
Przesadzanie
Młodsze okazy przesadzamy co roku, porą wiosenną. Starsze przesadza się rzadko, co kilka lat. Pamiętajmy, że idealne dla cykasów podłoże jest przepuszczalne, złożone z próchnicy liściowej, torfu i piasku.
Nawożenie
Cykasy zasilamy w sezonie wegetacyjnym nawozami o przewadze azotu nad potasem – np. Pinivit, Fruktus.
Rozmnażanie
Roślinę rozmnaża się z importowanych nasion lub z bocznych odrostów rośliny.
Specyfika
Cykasy wykształcają długi i gruby korzeń główny, palmowy oraz niewielką siatkę korzeni bocznych. Warto pamiętać, by hodować je w płytkich i szerokich donicach – wtedy siatka korzeni bocznych będzie większa, a te same siebie zasilają w azot. Dzięki temu roślina będzie mogła dostarczać sama sobie niezbędnych substancji odżywczych.
Zobacz też : Modne doniczki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.