REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka temperatura i wilgotność powietrza są optymalne dla roślin doniczkowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Pytkowska
Storczyk.
Storczyk.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy, kto hoduje w domu rośliny, wie dobrze, jak trudno jest stworzyć im odpowiednie warunki. A z roślinami jest jak z rybkami – trzeba zapewnić im właściwą temperaturę, by mogły się prawidłowo rozwijać.

Temperatura

REKLAMA

REKLAMA

Rośliny doniczkowe nie powinno się narażać na zbytnie stresy związane z nagłymi zmianami temperatury. Ustawianie ich w miejscach, gdzie są silne przeciągi z pewnością im się nie przysłuży. Optymalną temperaturą w okresie letnim będzie dla nich 20-25°C, zaś zimą powinniśmy zapewnić im temperaturę około 18°C. Takie warunki są najlepsze do rozwoju większości roślin doniczkowych, zwłaszcza tych najpopularniejszych gatunków. Oczywiście minimalne odchylenia nie wpłyną zbytnio na kondycję rośliny, ale jeżeli pragniemy, by rozwijała się ona prawidłowo, powinniśmy jednak zadbać o właściwą temperaturę.

W tym celu jest najlepiej zakupić specjalny termometr do wnętrza. Umieśćcie go blisko roślin, by móc kontrolować ewentualne zmiany temperatury w ich otoczeniu. Jest to ważne szczególnie na początku hodowli, gdy nie jesteśmy w pełni przekonani, czy miejsce, które wybraliśmy dla roślinki jest właściwe. To, że wydaje się nam ono ładne i komfortowe, wcale nie znaczy, że jest dla niej korzystne. 

Zobacz także: Czy wiesz jak przycina się rośliny doniczkowe

Pamiętajmy także, że niektóre rośliny doniczkowe wymagają zmiany temperatury na jakiś czas. Szczególnie w okresie zimowym należy zwracać szczególną uwagę na zachowanie roślin. Może się okazać, że nie są one w stanie prawidłowo rozwijać się w ogrzewanych mieszkaniach. Rośliny bowiem, jak niektóre zwierzęta, potrzebują czasem znacznie niższych temperatur niż jesteśmy im w stanie zapewnić. Stąd też pamiętajmy, że czasami niezbędnym może okazać się przestawienie na pewien czas naszej roślinki w inne, chłodniejsze miejsce, np. na klatkę albo do łazienki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzeba więc pamiętać, że:

  • rośliny doniczkowe do prawidłowego rozwoju potrzebują temperatury pokojowej;
  • rośliny te bardzo źle znoszą nagłe zmiany temperatury (nie narażajmy ich na przeciągi);
  • niektóre rośliny w okresie zimowym wymagają zmiany miejsca.

Wilgotność powietrza

REKLAMA

Rośliny, by mogły się prawidłowo rozwijać, potrzebują odpowiednio nawilżonego powietrza, dzięki któremu zostaje zachowana równowaga transpiracji. Zbyt suche powietrze powoduje nadmierną utratę wody, co ostatecznie prowadzi do żółknięcia liści, a w konsekwencji do obumarcia rośliny.

Wiosną i latem powietrze w pomieszczeniach zamkniętych, w mieszkaniu czy domu, jest zwykle odpowiednio nawilżone, jednak jesienią i zimą warunki te ulegają nagłemu pogorszeniu. Winę za wszystko ponosi oczywiście centralne ogrzewanie. Wpływa ono niekorzystnie nie tylko na zdrowie i samopoczucie człowieka, ale także i roślin. Z jego to powodu poziom wilgotności spada nagle z 80% do około 40%, co może okazać się zabójcze dla niektórych naszych „zielonych podopiecznych”.

Co można na to poradzić? Można na pewno kupić specjalne urządzenie do nawilżania powietrza, jest ono bardzo przydatne. Kosztuje jednak całkiem sporo i nie sprawdza się w każdych warunkach. Poza tym jest ono niewłaściwe dla alergików, może wywoływać u nich reakcje alergiczne różnego typu.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu umieszczenie doniczki z roślinką na mokrym żwirze, który zapewni jej odpowiednią ilość wody w tzw. suchym okresie. Ewentualnie można również zaopatrzyć się w małe i tanie urządzenie, które podlewa roślinę równomiernie, zapewniając jej tym samym idealne warunki. Tego typu rzecz można zakupić w każdym sklepie ogrodniczym, a nawet i supermarkecie.

Zobacz także: Jak pielęgnować rośliny doniczkowe zimą

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

REKLAMA