Achimenes
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
Roślina nadaje się idealnie na stanowisko jasne, lecz bez bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych. Optymalna temperatura w lecie wynosi 18 - 20 stopni Celsjusza, natomiast w zimie – 16 - 18.
REKLAMA
Podlewanie
Achimenes hybrida powinna być podlewana równomiernie, wyłącznie wodą niechlorowaną (odstaną) i letnią. Po kwitnieniu należy ograniczyć podlewanie, aż do całkowitego zasuszenia rośliny – następnie obcinamy część nadziemną i odstawiamy doniczkę w suche, ciepłe miejsce na całą zimę (roślina zimuje w postaci kłączy). Na wiosnę doniczkę należy wystawić w widne miejsce i rozpocząć podlewanie – pobudzi ono achimenesa do wytwarzania nowych łodyg.
Zobacz także: Ctenanthe (Ctenanthe)
Nawożenie
Zabieg ten należy przeprowadzać co 2-3 tygodnie, zwłaszcza w okresie kwitnienia.
Ochrona roślin
Achimenes hybrida jest na ogół odporna na szkodniki, lecz może zostać zaatakowane przez mączliki (białe muszki). Obecność tych szkodników objawia się poprzez deformację i odbarwienie liści, a także wpływa negatywnie na wzrost roślin. Do zwalczania mączlików najlepiej użyć preparatu Decis 2,5 EC lub Ambusz 25 EC o stężeniu 0,05%. Roślinie szkodzi także zbyt suche powietrze i nadmierne wahania temperatury.
Rozmnażanie
Roślina rozmnaża się poprzez podział kłączy, z sadzonek pędowych oraz liściowych. Kłącza rozsadzamy po kilka kawałków w jednej doniczce na początku lutego. Sadzonki pędowe ścinamy z roślin, których kłącza były wysadzane na początku lutego (możemy je pobierać do połowy marca). Ukorzeniają się one po 14 - 18 dniach w torfie z piaskiem, a następnie powinniśmy je przesadzić do docelowych doniczek.
Specyfika
Odmiany wysokie należy podpierać w okresie kwitnienia. Użycie 0,2% roztworu Alaru-85 (skrapiamy nim roślinę) pobudza roślinę do kwitnienia oraz pozytywnie wpływa na wielkość kwiatów.
Zobacz także : Jaką doniczkę wybrać?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.