REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

(Melissa officinalis) melisa lekarska
Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

Melisa lekarska

Melisa lekarska (Melissa officinalis), to gatunek byliny (czyli rośliny zielnej żyjącej ponad dwa lata) z rodziny jasnotowatych, która w stanie naturalnym rośnie wokół Morza Śródziemnego a także w Azji. Aktualnie jest doceniana i uprawiana niemal na całym świecie, oczywiście także w Polsce. Głównie z powodu swoich właściwości zdrowotnych ale także jest używana w kuchni.

REKLAMA

(Melissa officinalis) melisa lekarska - liście

(Melissa officinalis) melisa lekarska - liście

 

Shutterstock

REKLAMA

Ludowe nazwy melisy, takie jak: rojownik i pszczelnik nawiązują do tego, że jest to jedna z ulubionych przez pszczoły roślin miododajnych. Od wieków pszczelarze nacierali świeżymi liśćmi melisy nowe ule, co powodowało, że pszczoły chętniej się w nim zadomawiały. Natarte zielem melisy ule, czy nawet ręce pszczelarza sprawiają, że pszczoły są bardziej spokojne i łatwiej pszczelarzowi wykonywać swoje prace.

Warto też wiedzieć, że łacińskie słowo mel oznacza miód. A imię żeńskie Melisa, Melissa (pochodzenia greckiego) oznacza "pszczołę". W mitologii greckiej nimfa Melissa była jedną z opiekunek małego Zeusa.

Inna nazwa ludowa melisy: cytrynowe ziele nawiązuje do charakterystycznego zapachu tego zioła, w którym wyraźna jest cytrynowa nuta.

Z wyglądu melisa jest trochę podobna do pokrzywy a trochę do mięty. Ale po pierwsze nie parzy jak pokrzywa a po drugie jej zapach jest jedyny w swoim rodzaju – zupełnie inny od mięty, choć niektórzy uważają, że są tam też elementy zapachu miętowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Melisa kwitnie od czerwca do września. Kwiaty są drobne, białe, znajdują się w kątach liści.

melisa lekarska (Melissa officinalis)  - kwiaty

 

 

Shutterstock

 

Uprawa melisy

Melisa lekarska jest rośliną łatwą w uprawie, także w polskim klimacie. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych w żyznej, przepuszczalnej i średnio wilgotnej glebie. Poradzi sobie też na gorszych glebach. Preferowany odczyn gleby to zbliżony do obojętnego (pH 7) – ale raczej zasadowy niż kwaśny. Warto też zadbać, by melisa nie miała tuż obok konkurencji chwastów i innych roślin.

Melisę można wysiać z nasion (najlepiej na wiosnę – w kwietniu) albo posadzić sadzonki (rozsady). Dorasta z reguły do ok. 50-60 cm wysokości. 

Nie wymaga regularnego sypania nawozów – ale oczywiście doceni wiosenne nawożenie najlepiej naturalnymi nawozami (kompostem, obornikiem granulowanym).

Melisę można też uprawiać z powodzeniem w doniczce lub skrzynce na balkonie i tarasie.

melisa lekarska (Melissa officinalis) w doniczce

melisa lekarska (Melissa officinalis) w doniczce

 

Shutterstock

REKLAMA

Zbiór melisy najlepiej przeprowadzać tuż przed kwitnieniem albo w początkowej fazie kwitnienia – wtedy liście i łodygi są najbardziej aromatyczne. Czyli melisę możemy zbierać w lipcu lub sierpniu (w zależności od roku i regionu kraju) a także we wrześniu – jako drugi zbiór. Surowcem są liście oraz całe ziele. Suszoną (w temperaturze 30-35 stopni Celsjusza) melisę najlepiej przechowywać nie dłużej niż rok.

Jeżeli nie ścinamy regularnie melisy i pozostawiamy kwiaty, tworzą i rozsiewają się wokół nasiona, co sprawia, że co roku możemy mieć więcej krzaczków melisy. Ale nie jest wielkim problemem usunąć tego niechcianego gościa z rabat, gdzie rosną inne cenne rośliny, bo nie ma zbyt silnych korzeni.

 

Właściwości zdrowotne melisy lekarskiej

Zaparzane liście melisy lekarskiej stosuje się tradycyjnie w objawowym leczeniu łagodnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, w tym wzdęć a także w łagodnych objawach napięcia nerwowego i jako środek ułatwiający zasypianie.

Znawca ziołolecznictwa dr Henryk Różański wskazuje, że intrakt z melisy działa uspokajająco, ułatwia zasypianie, łagodzi stres. Poprawia funkcje przewodu pokarmowego. Łagodzi nerwice serca, leczy również choroby wirusowe skóry, np. opryszczkę.
Ponadto, jak wskazuje dr Różański: „Wyciągi z melisy zażywane w dużych ilościach i przez dłuższy czas hamują czynności tarczycy. Zmniejszają również uwalnianie gonadotropin przez przysadkę mózgową. Melisa to inhibitor histaminy. Dlatego łagodzi objawy alergii i astmy. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie.Polecam napar z melisy na mleku z miodem, np. dla dzieci. Doskonała jest mate parzona z melisą. Świeże listki melisy na zimę można zamrozić i wyciągać na bieżąco do parzenia. Zamrożone listki melisy zachowają swoje właściwości, a olejek nie ulotni się.”

(Melissa officinalis) melisa lekarska - napar

(Melissa officinalis) melisa lekarska - napar

 

Shutterstock

Ale dr Różański dodaje też, że:
„(…) jeśli ktoś chce napić się prawdziwego naparu z melisy  od razu mówię – powinien ją wyhodować sobie na działce. Wtedy uzyska aromatyczny i wartościowy napój o cechach leku. Smak naparu jest wówczas gorzkawo-cytrynowy, ściągający, barwy herbacianej.

Po analizie farmakognostycznej paru torebek fix melisa znanych producentów byłem rozgoryczony. Sproszkowali surowiec na amen, uzyskując pył, oczywiście najwartościowszy olejek eteryczny uleciał w powietrze podczas mielenia ziela.

Frakcji listnych było tyle co kot napłakał, bowiem odsiali zmiałkowane liście i odrzucili, podczas gdy na sitach pozostały im grubsze łodyżki, łodygi, trochę kamieni, piasku i ogonków liściowych. Nie brakowało wtrętów innych gatunków roślin: trawy, tasznik, rdestów i poziewników. Pewnie rosły obok melisy, więc trafiły też i one do suszu.

Olejek eteryczny znajduje się we włoskach gruczołowych melisy. Włoski z olejkiem szybko obłamują się, a po otwarciu uwalniają olejek, dlatego surowiec nie może być zbytnio ocierany, mielony, przeładowywany, a już na pewno nie suszony w temperaturze wyższej niż 35 stopni Celsjusza.”

 

Melisa w kuchni

Liście melisy są oczywiście jadalne także na surowo. Jej cytrynowy aromat podoba się chyba wszystkim. Wiele osób stosuje melisę do tych samych potraw, do których dodaje się też miętę: desery, sałatki owocowe i warzywne, koktajle owocowe i owocowo-warzywne, pesta do makaronów. Melisę dodaje się też do marynat do różnych mięs i ryb.

Melisa świeża i suszona jest też używana jako przyprawa do sałat, zup, sosów ziołowych, majonezów, potraw rybnych, mięsnych, także grzybowych.

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA