REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
(Melissa officinalis) melisa lekarska
Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

Melisa lekarska

Melisa lekarska (Melissa officinalis), to gatunek byliny (czyli rośliny zielnej żyjącej ponad dwa lata) z rodziny jasnotowatych, która w stanie naturalnym rośnie wokół Morza Śródziemnego a także w Azji. Aktualnie jest doceniana i uprawiana niemal na całym świecie, oczywiście także w Polsce. Głównie z powodu swoich właściwości zdrowotnych ale także jest używana w kuchni.

REKLAMA

(Melissa officinalis) melisa lekarska - liście

(Melissa officinalis) melisa lekarska - liście

 

Shutterstock

REKLAMA

Ludowe nazwy melisy, takie jak: rojownik i pszczelnik nawiązują do tego, że jest to jedna z ulubionych przez pszczoły roślin miododajnych. Od wieków pszczelarze nacierali świeżymi liśćmi melisy nowe ule, co powodowało, że pszczoły chętniej się w nim zadomawiały. Natarte zielem melisy ule, czy nawet ręce pszczelarza sprawiają, że pszczoły są bardziej spokojne i łatwiej pszczelarzowi wykonywać swoje prace.

Warto też wiedzieć, że łacińskie słowo mel oznacza miód. A imię żeńskie Melisa, Melissa (pochodzenia greckiego) oznacza "pszczołę". W mitologii greckiej nimfa Melissa była jedną z opiekunek małego Zeusa.

Inna nazwa ludowa melisy: cytrynowe ziele nawiązuje do charakterystycznego zapachu tego zioła, w którym wyraźna jest cytrynowa nuta.

Z wyglądu melisa jest trochę podobna do pokrzywy a trochę do mięty. Ale po pierwsze nie parzy jak pokrzywa a po drugie jej zapach jest jedyny w swoim rodzaju – zupełnie inny od mięty, choć niektórzy uważają, że są tam też elementy zapachu miętowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Melisa kwitnie od czerwca do września. Kwiaty są drobne, białe, znajdują się w kątach liści.

melisa lekarska (Melissa officinalis)  - kwiaty

 

 

Shutterstock

 

Uprawa melisy

Melisa lekarska jest rośliną łatwą w uprawie, także w polskim klimacie. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych w żyznej, przepuszczalnej i średnio wilgotnej glebie. Poradzi sobie też na gorszych glebach. Preferowany odczyn gleby to zbliżony do obojętnego (pH 7) – ale raczej zasadowy niż kwaśny. Warto też zadbać, by melisa nie miała tuż obok konkurencji chwastów i innych roślin.

Melisę można wysiać z nasion (najlepiej na wiosnę – w kwietniu) albo posadzić sadzonki (rozsady). Dorasta z reguły do ok. 50-60 cm wysokości. 

Nie wymaga regularnego sypania nawozów – ale oczywiście doceni wiosenne nawożenie najlepiej naturalnymi nawozami (kompostem, obornikiem granulowanym).

Melisę można też uprawiać z powodzeniem w doniczce lub skrzynce na balkonie i tarasie.

melisa lekarska (Melissa officinalis) w doniczce

melisa lekarska (Melissa officinalis) w doniczce

 

Shutterstock

REKLAMA

Zbiór melisy najlepiej przeprowadzać tuż przed kwitnieniem albo w początkowej fazie kwitnienia – wtedy liście i łodygi są najbardziej aromatyczne. Czyli melisę możemy zbierać w lipcu lub sierpniu (w zależności od roku i regionu kraju) a także we wrześniu – jako drugi zbiór. Surowcem są liście oraz całe ziele. Suszoną (w temperaturze 30-35 stopni Celsjusza) melisę najlepiej przechowywać nie dłużej niż rok.

Jeżeli nie ścinamy regularnie melisy i pozostawiamy kwiaty, tworzą i rozsiewają się wokół nasiona, co sprawia, że co roku możemy mieć więcej krzaczków melisy. Ale nie jest wielkim problemem usunąć tego niechcianego gościa z rabat, gdzie rosną inne cenne rośliny, bo nie ma zbyt silnych korzeni.

 

Właściwości zdrowotne melisy lekarskiej

Zaparzane liście melisy lekarskiej stosuje się tradycyjnie w objawowym leczeniu łagodnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, w tym wzdęć a także w łagodnych objawach napięcia nerwowego i jako środek ułatwiający zasypianie.

Znawca ziołolecznictwa dr Henryk Różański wskazuje, że intrakt z melisy działa uspokajająco, ułatwia zasypianie, łagodzi stres. Poprawia funkcje przewodu pokarmowego. Łagodzi nerwice serca, leczy również choroby wirusowe skóry, np. opryszczkę.
Ponadto, jak wskazuje dr Różański: „Wyciągi z melisy zażywane w dużych ilościach i przez dłuższy czas hamują czynności tarczycy. Zmniejszają również uwalnianie gonadotropin przez przysadkę mózgową. Melisa to inhibitor histaminy. Dlatego łagodzi objawy alergii i astmy. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie.Polecam napar z melisy na mleku z miodem, np. dla dzieci. Doskonała jest mate parzona z melisą. Świeże listki melisy na zimę można zamrozić i wyciągać na bieżąco do parzenia. Zamrożone listki melisy zachowają swoje właściwości, a olejek nie ulotni się.”

(Melissa officinalis) melisa lekarska - napar

(Melissa officinalis) melisa lekarska - napar

 

Shutterstock

Ale dr Różański dodaje też, że:
„(…) jeśli ktoś chce napić się prawdziwego naparu z melisy  od razu mówię – powinien ją wyhodować sobie na działce. Wtedy uzyska aromatyczny i wartościowy napój o cechach leku. Smak naparu jest wówczas gorzkawo-cytrynowy, ściągający, barwy herbacianej.

Po analizie farmakognostycznej paru torebek fix melisa znanych producentów byłem rozgoryczony. Sproszkowali surowiec na amen, uzyskując pył, oczywiście najwartościowszy olejek eteryczny uleciał w powietrze podczas mielenia ziela.

Frakcji listnych było tyle co kot napłakał, bowiem odsiali zmiałkowane liście i odrzucili, podczas gdy na sitach pozostały im grubsze łodyżki, łodygi, trochę kamieni, piasku i ogonków liściowych. Nie brakowało wtrętów innych gatunków roślin: trawy, tasznik, rdestów i poziewników. Pewnie rosły obok melisy, więc trafiły też i one do suszu.

Olejek eteryczny znajduje się we włoskach gruczołowych melisy. Włoski z olejkiem szybko obłamują się, a po otwarciu uwalniają olejek, dlatego surowiec nie może być zbytnio ocierany, mielony, przeładowywany, a już na pewno nie suszony w temperaturze wyższej niż 35 stopni Celsjusza.”

 

Melisa w kuchni

Liście melisy są oczywiście jadalne także na surowo. Jej cytrynowy aromat podoba się chyba wszystkim. Wiele osób stosuje melisę do tych samych potraw, do których dodaje się też miętę: desery, sałatki owocowe i warzywne, koktajle owocowe i owocowo-warzywne, pesta do makaronów. Melisę dodaje się też do marynat do różnych mięs i ryb.

Melisa świeża i suszona jest też używana jako przyprawa do sałat, zup, sosów ziołowych, majonezów, potraw rybnych, mięsnych, także grzybowych.

 

 

 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA