REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dereń kousa – urokliwy krzew z jadalnymi owocami. Uprawa w ogrodzie, odmiany

Dereń kousa (cornus kousa) odmiana Milky Way
Dereń kousa – urokliwy krzew z jadalnymi owocami. Uprawa w ogrodzie, odmiany
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dereń kousa to oryginalny, rzadki jeszcze w Polsce krzew ozdobny, który zdecydowanie może dodać uroku i elegancji każdemu ogrodowi. Co warto wiedzieć o tej roślinie jeżeli chcemy ją posadzić u siebie i cieszyć się jej kwiatami, dekoracyjnymi liśćmi i owocami.

Dereń kousa – ozdobny krzew z jadalnymi owocami

Dereń kousa (Cornus kousa) to dekoracyjny, wieloletni, wysoki krzew dorastający do ok. 4-5 metrów wysokości i ok. 4 m. szerokości - może być też prowadzony jako nieduże drzewko. Pochodzi z Dalekiego Wschodu - rośnie naturalnie w Japonii, Korei i Chinach.  Bez problemu rośnie w polskich ogrodach w Polsce i wytrzymuje nasz zimowy klimat łącznie z mrozami do ok. 25 stopni Celsjusza. Ale uwaga – młode sadzonki derenia kousa warto osłaniać na zimę (np. agrowłókniną lub słomą oraz kopczykiem nad korzeniami).

Dereń kousa kwitnie pod koniec maja i w czerwcu – dlatego jest odporny na późne przymrozki. Kwitnie długo ok. 25-30 dni. To co bierzemy za kwiaty, to tak naprawdę są białe (lub różowe) podsadki, czyli 4 barwne listki otaczające w liczbie 4 sztuk właściwy kwiat, który jest zielony, kulisty.

Owoce derenia kousa dojrzewają we wrześniu i są jadalne. Wyglądają jak spuchnięte maliny na długiej szypułce ale najbardziej przypominają owoc liczi. Smak ich jest dość mdły, słodkawy – podobny do smaku liczi – a skórka jest lekko gorzkawa. W cieplejsze lata owoce są słodsze. Części osób nie smakuje ale np. znany botanik dr Łukasz Łuczaj określa smak tych owoców jako przyjemny. 

REKLAMA

Z owoców tych można robić dżemy, kompoty a nawet wino. Są to wartościowe owoce mające w swym składzie witaminy, zwłaszcza wit. C, wapń, bioflawonoidy oraz i antocyjany. Tradycyjne chińska medycyna stosowała owoce derenia kousa przy leczeniu przeziębień i pomocniczo w oczyszczaniu wątroby.

dereń kousa - cornus kousa - owoce

 

dereń kousa - cornus kousa - owoce

Shutterstock

Liście derenia kousy są dość duże, o kształcie elipsy, na jesieni pięknie przebarwiają się na różne odcienie czerwieni.

dereń kousa - cornus kousa - liście przebarwione jesienią

 

Dereń kousa - cornus kousa - liście przebarwione jesienią

Shutterstock

Warto podkreślić, że roślina ta jest odporna na choroby i szkodniki.

Odmiany derenia kousa

Na rynku polskim nie ma jeszcze zbyt wielu odmian tej rośliny. W polskich szkółkach można najczęściej kupić następujące odmiany:
Milky Way – ma jedne z największych, dekoracyjne, biało-kremowe liście podsadkowe otaczające kwiat – najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych albo w lekkim cieniu. Krzew tej odmiany dorasta do 5 m wysokości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
dereń kousa - cornus kousa - odmiana Milky Way

 

dereń kousa - cornus kousa - odmiana Milky Way

Shutterstock

China Girl – również duże liście podsadkowe, biało-kremowe, które wyjątkowo długo pozostają na krzewie – nawet do 6 tygodni. Krzew tej odmiany dorasta do 4 m wysokości.
Satomi (albo Miss Satomi) – to wyjątkowa odmiana derenia kousa ze względu na różowy kolor liści podsadkowych. Krzew tej odmiany jest nieco niższy - dorasta do ok. 3 m wysokości.

dereń kousa - cornus kousa - odmiana Miss Satomi

 

dereń kousa - cornus kousa - odmiana Miss Satomi

Shutterstock

Gold Star – oryginalna japońska odmiana o liściach podsadkowych w kolorze biało-różowym. Co więcej liście tej odmiany są zielone z żółtą nieregularną plamą w środku – a jesienią przebarwiają się na czerwono-fioletowo. Krzew tej odmiany dorasta do ok. 2,5 m wysokości.
Copacabana – ta odmiana ma biało-różowe podsadki i rośnie maksymalnie do 3 metrów wysokości. Liście jesienią przebarwiają się na brązowo.

Uprawa i pielęgnacja derenia kousa

REKLAMA

Dereń kousa najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub półcienistym, osłoniętym od wiatrów. Wymaga gleb żyznych o dużej zawartości próchnicy ale poradzi sobie i na słabszych glebach, choć na nich gorzej kwitnie i owocuje. Gleba powinna mieć odczyn lekko kwaśny (pH 6,0-6,5) – gorzej rośnie na glebach zasadowych, wapiennych.

Wymaga regularnego zapewnienia podlewania, nie lubi suchej gleby zwłaszcza młode sadzonki powinny mieć zapewnioną wodę. Aby zapewnić wilgotne podłoże warto ściółkować glebę w promieniu ok. 30-40 cm od pnia.

Na wiosnę warto nawozić tę roślinę kompostem lub nawozem wieloskładnikowym.

Krzewy lub drzewka derenia kousa nie muszą być przycinane. Więcej nie wpływa to korzystnie (ani niekorzystnie) na owocowanie i kwitnienie. Jeżeli chcemy prowadzić tę roślinę w formie drzewka powinniśmy ją ciąć latem po kwitnieniu.

dereń kousa - cornus kousa

 

dereń kousa - cornus kousa

Shutterstock

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

Wynajem mieszkań w Polsce. Polacy chcą czy muszą?

Dlaczego Polacy wynajmują mieszkania? Czy tak jest im wygodniej czy nie mają innego wyjścia? Czy wkrótce Polska upodobni się do krajów zachodnioeuropejskich, w których znacznie wyższy jest odsetek najemców? Portal GetHome.pl przeprowadził ankietę. 

W jakich miastach masz największą szansę na kupno własnego mieszkania?

Jak wygląda dostępność mieszkaniowa w wojewódzkich miastach w Polsce? Gdzie najłatwiej o własne M? RynekPierwotny.pl przeanalizował sytuację w wybranych miastach. Jakie wyniki? Gdzie jest największa szansa na kupno własnego mieszkania? 

Najem okazjonalny – czy i kto powinien się go obawiać?

Przełom sierpnia i września to okres, w którym najwięcej osób najmuje mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili zbadać, jak chętnie ich właściciele korzystają z formuły najmu okazjonalnego, który w założeniu ma zapewnić im bezpieczeństwo. I co to oznacza dla najemców? 

REKLAMA

Polska wyróżnia się w Europie wzrostem liczby transakcji mieszkaniowych

Jak plasuje się Polska w Europie pod względem liczby transakcji mieszkaniowych? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl analizują sytuację. 

Więcej mieszkań, na dodatek tańszych, deweloperzy oceniają skutki rządowego projektu uwolnienia gruntów rolnych w miastach

Według szacunków ekspertów w Polsce może brakować nawet 2 mln mieszkań! Rząd rozważa zmianę przepisów dotyczących gruntów rolnych w miastach jako rozwiązanie tego problemu. Duża oferta działek pod zabudowę mieszkaniową, których teraz jest deficyt, to fundament pod szybszą budowę nie drożejących tak szybko nowych mieszkań.

Zastój w sprzedaży na rynku wtórnym, czy po wakacjach ceny spadną i o ile tańsze mogą być mieszkania

Mniej ofert, mniej przyznanych kredytów i mniej sfinalizowanych transakcji – ostatnie tygodnie przynoszą zastój na rynku nieruchomości, zwłaszcza na rynku wtórnym. To zwykle prowadzi do korekty cenowej. Jakie są szanse, że mieszkania wkrótce potanieją?

W końcu można kupić taniej nowe mieszkanie niż na początku roku? Na pewno w Krakowie, a jak jest w innych dużych miastach

Lipiec był w Warszawie czwartym w tym roku miesiącem, w którym nie zmieniła się średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich. O cenowej stabilizacji można też mówić w Poznaniu i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

REKLAMA

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

Dopłaty do wymiany okien. Ile można dostać?

Dopłaty do wymiany okien. Ile można dostać? Jak skorzystać z dopłaty do wymiany okien? Kto może skorzystać z tego dofinansowania? Kiedy złożyć wniosek? Chodzi o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze".

REKLAMA