REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dereń kousa – urokliwy krzew z jadalnymi owocami. Uprawa w ogrodzie, odmiany

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dereń kousa (cornus kousa) odmiana Milky Way
Dereń kousa – urokliwy krzew z jadalnymi owocami. Uprawa w ogrodzie, odmiany
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dereń kousa to oryginalny, rzadki jeszcze w Polsce krzew ozdobny, który zdecydowanie może dodać uroku i elegancji każdemu ogrodowi. Co warto wiedzieć o tej roślinie jeżeli chcemy ją posadzić u siebie i cieszyć się jej kwiatami, dekoracyjnymi liśćmi i owocami.

Dereń kousa – ozdobny krzew z jadalnymi owocami

Dereń kousa (Cornus kousa) to dekoracyjny, wieloletni, wysoki krzew dorastający do ok. 4-5 metrów wysokości i ok. 4 m. szerokości - może być też prowadzony jako nieduże drzewko. Pochodzi z Dalekiego Wschodu - rośnie naturalnie w Japonii, Korei i Chinach.  Bez problemu rośnie w polskich ogrodach w Polsce i wytrzymuje nasz zimowy klimat łącznie z mrozami do ok. 25 stopni Celsjusza. Ale uwaga – młode sadzonki derenia kousa warto osłaniać na zimę (np. agrowłókniną lub słomą oraz kopczykiem nad korzeniami).

Dereń kousa kwitnie pod koniec maja i w czerwcu – dlatego jest odporny na późne przymrozki. Kwitnie długo ok. 25-30 dni. To co bierzemy za kwiaty, to tak naprawdę są białe (lub różowe) podsadki, czyli 4 barwne listki otaczające w liczbie 4 sztuk właściwy kwiat, który jest zielony, kulisty.

Owoce derenia kousa dojrzewają we wrześniu i są jadalne. Wyglądają jak spuchnięte maliny na długiej szypułce ale najbardziej przypominają owoc liczi. Smak ich jest dość mdły, słodkawy – podobny do smaku liczi – a skórka jest lekko gorzkawa. W cieplejsze lata owoce są słodsze. Części osób nie smakuje ale np. znany botanik dr Łukasz Łuczaj określa smak tych owoców jako przyjemny. 

REKLAMA

Z owoców tych można robić dżemy, kompoty a nawet wino. Są to wartościowe owoce mające w swym składzie witaminy, zwłaszcza wit. C, wapń, bioflawonoidy oraz i antocyjany. Tradycyjne chińska medycyna stosowała owoce derenia kousa przy leczeniu przeziębień i pomocniczo w oczyszczaniu wątroby.

 

dereń kousa - cornus kousa - owoce

Shutterstock

Liście derenia kousy są dość duże, o kształcie elipsy, na jesieni pięknie przebarwiają się na różne odcienie czerwieni.

 

Dereń kousa - cornus kousa - liście przebarwione jesienią

Shutterstock

Warto podkreślić, że roślina ta jest odporna na choroby i szkodniki.

Odmiany derenia kousa

Na rynku polskim nie ma jeszcze zbyt wielu odmian tej rośliny. W polskich szkółkach można najczęściej kupić następujące odmiany:
Milky Way – ma jedne z największych, dekoracyjne, biało-kremowe liście podsadkowe otaczające kwiat – najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych albo w lekkim cieniu. Krzew tej odmiany dorasta do 5 m wysokości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

dereń kousa - cornus kousa - odmiana Milky Way

Shutterstock

China Girl – również duże liście podsadkowe, biało-kremowe, które wyjątkowo długo pozostają na krzewie – nawet do 6 tygodni. Krzew tej odmiany dorasta do 4 m wysokości.
Satomi (albo Miss Satomi) – to wyjątkowa odmiana derenia kousa ze względu na różowy kolor liści podsadkowych. Krzew tej odmiany jest nieco niższy - dorasta do ok. 3 m wysokości.

 

dereń kousa - cornus kousa - odmiana Miss Satomi

Shutterstock

Gold Star – oryginalna japońska odmiana o liściach podsadkowych w kolorze biało-różowym. Co więcej liście tej odmiany są zielone z żółtą nieregularną plamą w środku – a jesienią przebarwiają się na czerwono-fioletowo. Krzew tej odmiany dorasta do ok. 2,5 m wysokości.
Copacabana – ta odmiana ma biało-różowe podsadki i rośnie maksymalnie do 3 metrów wysokości. Liście jesienią przebarwiają się na brązowo.

Uprawa i pielęgnacja derenia kousa

REKLAMA

Dereń kousa najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub półcienistym, osłoniętym od wiatrów. Wymaga gleb żyznych o dużej zawartości próchnicy ale poradzi sobie i na słabszych glebach, choć na nich gorzej kwitnie i owocuje. Gleba powinna mieć odczyn lekko kwaśny (pH 6,0-6,5) – gorzej rośnie na glebach zasadowych, wapiennych.

Wymaga regularnego zapewnienia podlewania, nie lubi suchej gleby zwłaszcza młode sadzonki powinny mieć zapewnioną wodę. Aby zapewnić wilgotne podłoże warto ściółkować glebę w promieniu ok. 30-40 cm od pnia.

Na wiosnę warto nawozić tę roślinę kompostem lub nawozem wieloskładnikowym.

Krzewy lub drzewka derenia kousa nie muszą być przycinane. Więcej nie wpływa to korzystnie (ani niekorzystnie) na owocowanie i kwitnienie. Jeżeli chcemy prowadzić tę roślinę w formie drzewka powinniśmy ją ciąć latem po kwitnieniu.

 

dereń kousa - cornus kousa

Shutterstock

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

REKLAMA

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

REKLAMA