REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kosaciec bródkowy (Irys) – jak uprawiać w ogrodzie i jakie odmiany wybrać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kosaciec bródkowy (Irys) – jak uprawiać w ogrodzie i jakie odmiany wybrać?
Kosaciec bródkowy (Irys) – jak uprawiać w ogrodzie i jakie odmiany wybrać?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kosaciec bródkowy to mało wymagająca roślina, która przyciąga uwagę swoimi pięknymi, wielobarwnymi kwiatami. Dowiedz się, jak go uprawiać i jakie odmiany wybrać, aby twój ogród zakwitł wszystkimi kolorami tęczy.

Kosaciec bródkowy – charakterystyka gatunku

Kosaciec bródkowy (Iris × germanica), nazywany też kosaćcem niemieckim, a potocznie: irysem, jest byliną należącą do rodziny kosaćcowatych. Jego pochodzenie jest niejasne, ale jest to gatunek powszechnie uprawiany na całym świecie, wynik krzyżowania kilku dziko rosnących gatunków kosaćców. Dzięki mrozoodporności, kosaciec bródkowy doskonale radzi sobie w polskim klimacie, nie wymagając zabezpieczeń na zimę. Szczególnie ceniony jest za swoje duże, efektowne kwiaty, które na wiosnę (w maju i czerwcu) przyciągają wzrok swoją kolorystyką. Roślina ta świetnie sprawdzi się w każdym ogrodzie, dodając mu niepowtarzalnego uroku. Wiele odmian irysa bardzo ładnie pachnie.

Ciekawostką jest fakt, że nazwa rodzajowa "Iris" dla kosaćców pochodzi od imienia greckiej bogini tęczy, Iris. Wybór tej nazwy nie jest przypadkowy. Kosaćce są roślinami o niezwykle różnorodnej kolorystyce kwiatów i mnogości różnobarwnych odmian.

REKLAMA

Czym Kosaciec bródkowy różni się od innych gatunków kosaćców?

Kosaciec bródkowy, w porównaniu do innych gatunków kosaćców, wyróżnia się swoją wielkością i efektownością kwiatów. Duże kwiaty, o średnicy dochodzącej do kilkunastu centymetrów, ukazują się na szczytach wysokich, do 1 metra, łodyg – po kilka kwiatów po kolei zakwitających na jednej łodydze. Charakterystyczne dla tego gatunku są tzw. "bródki", czyli pokryte pasemkami krótkich, gęstych „włosków” fragmenty płatków dolnych. 

Irys bródkowy - iris germanica1

 

Irys bródkowy - iris germanica

Shutterstock

Ponadto, kosaciec bródkowy cechuje niezwykła różnorodność kolorystyczna – od czystych białych kwiatów, przez różne odcienie fioletu i niebieskiego, aż po kwiaty niemal czarne. Każda odmiana tego gatunku jest unikalna, co umożliwia stworzenie niepowtarzalnych kompozycji kolorystycznych w ogrodzie.

Jakie stanowisko i gleba jest właściwa do uprawy kosaćca bródkowego?

Kosaciec bródkowy to roślina potrzebująca dużo słońca. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, choć toleruje także półcień. Ważne też jest, aby miejsce, w którym posadzimy irysy było osłonięte od silnych wiatrów, które mogą łamać łodygi. Gleba do uprawy powinna być przepuszczalna, żyzna, o obojętnym pH do lekko kwaśnego. Dobrej jakości drenaż jest kluczowy, gdyż kosaciec bródkowy nie toleruje stojącej wody, która może prowadzić do gnicia bulw. Zbyt ciężka gleba może być poprawiona dodatkiem piasku lub perlitu.

Jaki i kiedy można sadzić kosaćca bródkowego?

Kłącza (bulwy) kosaćca bródkowego sadzi się od późnego lata do wczesnej jesieni, chociaż najlepszy moment to koniec lata, kiedy roślina zakończyła już kwitnienie. Sadzić należy bulwy, umieszczając je płytko w glebie, tak, aby wierzchołek bulwy z liściem był niewiele poniżej powierzchni ziemi. Sadzić trzeba w ten sposób aby kłącze z korzeniami było od strony południowej (wystawione na słońce) a druga końcówka kłącza (z liściem) od strony północnej.

Rozstawa między roślinami powinna wynosić około 30-40 cm, co zapewni roślinom odpowiednią przestrzeń do wzrostu. Kosaćca bródkowego można rozmnażać przez podział bulw w okresie późnego lata lub wczesnej jesieni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak uprawiać kosaćca bródkowego? Jakie i kiedy nawozy stosować? Jakie i kiedy stosować zabiegi pielęgnacyjne?

Uprawa kosaćca bródkowego nie jest skomplikowana, ale wymaga pewnej troski. Ważne jest regularne podlewanie rośliny, zwłaszcza w okresie wzrostu i kwitnienia. Stosowanie nawozu z dużą zawartością fosforu i potasu na wiosnę pomoże w uzyskaniu obfitego kwitnienia. Lepiej nie stosować nawozów z dużą ilością azotu.

Przycinanie rośliny powinno nastąpić wczesnym latem, po kwitnieniu, kiedy usuwane są zwiędłe kwiaty i łodygi. Co 3-4 lata kosaciec bródkowy powinien być przesadzany i podzielony, aby zapobiec zagęszczeniu i utrzymaniu zdrowego wzrostu

Dobrym pomysłem jest również okrywanie na zimę ziemi, w której rosną nowoposadzone irysy warstwą ściółki organicznej, która zabezpieczy korzenie przed przemarzaniem i zapewni dodatkowe składniki odżywcze. Wiosną i latem lepiej nie ściółkować rabat z irysami ale trzeba je regularnie odchwaszczać.

 

Wybrane odmiany irysa (kosaćca) bródkowego

That's all Folks – odmiana nagradzana na konkursach American Iris Society o wyjątkowo dużych żółto – złotych kwiatach z białymi akcentami. Kwitnie w maju i czerwcu na wysokich łodygach, osiągających do 120 cm. 

Irys bródkowy - odmiana That's all Folks

 

Irys bródkowy - odmiana That's all Folks

Shutterstock

Bev – nieco niższa odmiana o ciekawym kolorze kwiatów (brązowo-czerwonym). Łodygi dorastają do 90 cm.

Irys bródkowy - odmiana Bev

 

Irys bródkowy - odmiana Bev

Shutterstock

Jealous Guy – bardzo efektowna odmiana o kolorze różnych odcieni kawy z mlekiem z akcentami niebiesko-filoetowymi i pomarańczową „bródką”. Łodygi dorastają do ok. 95 cm.

Irys bródkowy - odmiana Jealous Guy

 

Irys bródkowy - odmiana Jealous Guy

Shutterstock

Bargain Hunter – ma białe kwiaty z akcentami fioletowo-żółtymi, „bródka” jest pomarańczowa. Łodygi dorastają do ok. 1 m wysokości.

Irys bródkowy - odmiana Bargain Hunter

 

Irys bródkowy - odmiana Bargain Hunter

Shutterstock

Belle Fille – górne płatki kwiatów jasnofioletowe z białymi brzegami, a dolne ciemnofioletowe z białym obramowaniem. „Bródka” jest żółto-pomarańczowa. Łodygi dorastają do ok. 85 cm wysokości.

Irys bródkowy - odmiana Belle Fille

 

Irys bródkowy - odmiana Belle Fille

Shutterstock

Blue Rhythm - Ta odmiana charakteryzuje się dużymi, pachnącymi kwiatami w odcieniach błękitu i niebieskiego. Kwitnie od maja do czerwca, tworząc efektowny kontrast z innymi roślinami w ogrodzie. Łodygi kwiatostanowe mogą osiągać nawet 1 m wysokości.

Immortality: To odmiana o białych, pachnących kwiatach (bródka jest bladożółta), które pięknie kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi. Łodygi dorastają do ok. 80 cm wysokości.

Loop de Loop – bardzo efektowne kwiaty biało-fioletowe (bródka jest fioletowo-pomarańczowa), kwitnie od maja do lipca, łodygi dorastają do ok. 85 cm wysokości.

Irys bródkowy - odmiana Loop de Loop

 

Irys bródkowy - odmiana Loop de Loop

Shutterstock

Caprice de Star – ta odmiana irysa bródkowego ma kwiaty koloru różowo-łososiowego (bródka jest pomarańczowa), kwitnie od końca maja do początku lipca, łodygi dorastają do ok. 80 cm wysokości.

Irys bródkowy - odmiana Caprice de Star

 

Irys bródkowy - odmiana Caprice de Star

Shutterstock

oprac. Paweł J. Huczko

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA