REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kosaciec bródkowy (Irys) – jak uprawiać w ogrodzie i jakie odmiany wybrać?

Kosaciec bródkowy (Irys) – jak uprawiać w ogrodzie i jakie odmiany wybrać?
Kosaciec bródkowy (Irys) – jak uprawiać w ogrodzie i jakie odmiany wybrać?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kosaciec bródkowy to mało wymagająca roślina, która przyciąga uwagę swoimi pięknymi, wielobarwnymi kwiatami. Dowiedz się, jak go uprawiać i jakie odmiany wybrać, aby twój ogród zakwitł wszystkimi kolorami tęczy.

Kosaciec bródkowy – charakterystyka gatunku

Kosaciec bródkowy (Iris × germanica), nazywany też kosaćcem niemieckim, a potocznie: irysem, jest byliną należącą do rodziny kosaćcowatych. Jego pochodzenie jest niejasne, ale jest to gatunek powszechnie uprawiany na całym świecie, wynik krzyżowania kilku dziko rosnących gatunków kosaćców. Dzięki mrozoodporności, kosaciec bródkowy doskonale radzi sobie w polskim klimacie, nie wymagając zabezpieczeń na zimę. Szczególnie ceniony jest za swoje duże, efektowne kwiaty, które na wiosnę (w maju i czerwcu) przyciągają wzrok swoją kolorystyką. Roślina ta świetnie sprawdzi się w każdym ogrodzie, dodając mu niepowtarzalnego uroku. Wiele odmian irysa bardzo ładnie pachnie.

Ciekawostką jest fakt, że nazwa rodzajowa "Iris" dla kosaćców pochodzi od imienia greckiej bogini tęczy, Iris. Wybór tej nazwy nie jest przypadkowy. Kosaćce są roślinami o niezwykle różnorodnej kolorystyce kwiatów i mnogości różnobarwnych odmian.

REKLAMA

Czym Kosaciec bródkowy różni się od innych gatunków kosaćców?

Kosaciec bródkowy, w porównaniu do innych gatunków kosaćców, wyróżnia się swoją wielkością i efektownością kwiatów. Duże kwiaty, o średnicy dochodzącej do kilkunastu centymetrów, ukazują się na szczytach wysokich, do 1 metra, łodyg – po kilka kwiatów po kolei zakwitających na jednej łodydze. Charakterystyczne dla tego gatunku są tzw. "bródki", czyli pokryte pasemkami krótkich, gęstych „włosków” fragmenty płatków dolnych. 

Irys bródkowy - iris germanica1

 

Irys bródkowy - iris germanica

Shutterstock

Ponadto, kosaciec bródkowy cechuje niezwykła różnorodność kolorystyczna – od czystych białych kwiatów, przez różne odcienie fioletu i niebieskiego, aż po kwiaty niemal czarne. Każda odmiana tego gatunku jest unikalna, co umożliwia stworzenie niepowtarzalnych kompozycji kolorystycznych w ogrodzie.

Jakie stanowisko i gleba jest właściwa do uprawy kosaćca bródkowego?

Kosaciec bródkowy to roślina potrzebująca dużo słońca. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, choć toleruje także półcień. Ważne też jest, aby miejsce, w którym posadzimy irysy było osłonięte od silnych wiatrów, które mogą łamać łodygi. Gleba do uprawy powinna być przepuszczalna, żyzna, o obojętnym pH do lekko kwaśnego. Dobrej jakości drenaż jest kluczowy, gdyż kosaciec bródkowy nie toleruje stojącej wody, która może prowadzić do gnicia bulw. Zbyt ciężka gleba może być poprawiona dodatkiem piasku lub perlitu.

Jaki i kiedy można sadzić kosaćca bródkowego?

Kłącza (bulwy) kosaćca bródkowego sadzi się od późnego lata do wczesnej jesieni, chociaż najlepszy moment to koniec lata, kiedy roślina zakończyła już kwitnienie. Sadzić należy bulwy, umieszczając je płytko w glebie, tak, aby wierzchołek bulwy z liściem był niewiele poniżej powierzchni ziemi. Sadzić trzeba w ten sposób aby kłącze z korzeniami było od strony południowej (wystawione na słońce) a druga końcówka kłącza (z liściem) od strony północnej.

Rozstawa między roślinami powinna wynosić około 30-40 cm, co zapewni roślinom odpowiednią przestrzeń do wzrostu. Kosaćca bródkowego można rozmnażać przez podział bulw w okresie późnego lata lub wczesnej jesieni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak uprawiać kosaćca bródkowego? Jakie i kiedy nawozy stosować? Jakie i kiedy stosować zabiegi pielęgnacyjne?

Uprawa kosaćca bródkowego nie jest skomplikowana, ale wymaga pewnej troski. Ważne jest regularne podlewanie rośliny, zwłaszcza w okresie wzrostu i kwitnienia. Stosowanie nawozu z dużą zawartością fosforu i potasu na wiosnę pomoże w uzyskaniu obfitego kwitnienia. Lepiej nie stosować nawozów z dużą ilością azotu.

Przycinanie rośliny powinno nastąpić wczesnym latem, po kwitnieniu, kiedy usuwane są zwiędłe kwiaty i łodygi. Co 3-4 lata kosaciec bródkowy powinien być przesadzany i podzielony, aby zapobiec zagęszczeniu i utrzymaniu zdrowego wzrostu

Dobrym pomysłem jest również okrywanie na zimę ziemi, w której rosną nowoposadzone irysy warstwą ściółki organicznej, która zabezpieczy korzenie przed przemarzaniem i zapewni dodatkowe składniki odżywcze. Wiosną i latem lepiej nie ściółkować rabat z irysami ale trzeba je regularnie odchwaszczać.

 

Wybrane odmiany irysa (kosaćca) bródkowego

That's all Folks – odmiana nagradzana na konkursach American Iris Society o wyjątkowo dużych żółto – złotych kwiatach z białymi akcentami. Kwitnie w maju i czerwcu na wysokich łodygach, osiągających do 120 cm. 

Irys bródkowy - odmiana That's all Folks

 

Irys bródkowy - odmiana That's all Folks

Shutterstock

Bev – nieco niższa odmiana o ciekawym kolorze kwiatów (brązowo-czerwonym). Łodygi dorastają do 90 cm.

Irys bródkowy - odmiana Bev

 

Irys bródkowy - odmiana Bev

Shutterstock

Jealous Guy – bardzo efektowna odmiana o kolorze różnych odcieni kawy z mlekiem z akcentami niebiesko-filoetowymi i pomarańczową „bródką”. Łodygi dorastają do ok. 95 cm.

Irys bródkowy - odmiana Jealous Guy

 

Irys bródkowy - odmiana Jealous Guy

Shutterstock

Bargain Hunter – ma białe kwiaty z akcentami fioletowo-żółtymi, „bródka” jest pomarańczowa. Łodygi dorastają do ok. 1 m wysokości.

Irys bródkowy - odmiana Bargain Hunter

 

Irys bródkowy - odmiana Bargain Hunter

Shutterstock

Belle Fille – górne płatki kwiatów jasnofioletowe z białymi brzegami, a dolne ciemnofioletowe z białym obramowaniem. „Bródka” jest żółto-pomarańczowa. Łodygi dorastają do ok. 85 cm wysokości.

Irys bródkowy - odmiana Belle Fille

 

Irys bródkowy - odmiana Belle Fille

Shutterstock

Blue Rhythm - Ta odmiana charakteryzuje się dużymi, pachnącymi kwiatami w odcieniach błękitu i niebieskiego. Kwitnie od maja do czerwca, tworząc efektowny kontrast z innymi roślinami w ogrodzie. Łodygi kwiatostanowe mogą osiągać nawet 1 m wysokości.

Immortality: To odmiana o białych, pachnących kwiatach (bródka jest bladożółta), które pięknie kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi. Łodygi dorastają do ok. 80 cm wysokości.

Loop de Loop – bardzo efektowne kwiaty biało-fioletowe (bródka jest fioletowo-pomarańczowa), kwitnie od maja do lipca, łodygi dorastają do ok. 85 cm wysokości.

Irys bródkowy - odmiana Loop de Loop

 

Irys bródkowy - odmiana Loop de Loop

Shutterstock

Caprice de Star – ta odmiana irysa bródkowego ma kwiaty koloru różowo-łososiowego (bródka jest pomarańczowa), kwitnie od końca maja do początku lipca, łodygi dorastają do ok. 80 cm wysokości.

Irys bródkowy - odmiana Caprice de Star

 

Irys bródkowy - odmiana Caprice de Star

Shutterstock

oprac. Paweł J. Huczko

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA