REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kosaciec bródkowy (Irys) – jak uprawiać w ogrodzie i jakie odmiany wybrać?

Kosaciec bródkowy (Irys) – jak uprawiać w ogrodzie i jakie odmiany wybrać?
Kosaciec bródkowy (Irys) – jak uprawiać w ogrodzie i jakie odmiany wybrać?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kosaciec bródkowy to mało wymagająca roślina, która przyciąga uwagę swoimi pięknymi, wielobarwnymi kwiatami. Dowiedz się, jak go uprawiać i jakie odmiany wybrać, aby twój ogród zakwitł wszystkimi kolorami tęczy.

Kosaciec bródkowy – charakterystyka gatunku

Kosaciec bródkowy (Iris × germanica), nazywany też kosaćcem niemieckim, a potocznie: irysem, jest byliną należącą do rodziny kosaćcowatych. Jego pochodzenie jest niejasne, ale jest to gatunek powszechnie uprawiany na całym świecie, wynik krzyżowania kilku dziko rosnących gatunków kosaćców. Dzięki mrozoodporności, kosaciec bródkowy doskonale radzi sobie w polskim klimacie, nie wymagając zabezpieczeń na zimę. Szczególnie ceniony jest za swoje duże, efektowne kwiaty, które na wiosnę (w maju i czerwcu) przyciągają wzrok swoją kolorystyką. Roślina ta świetnie sprawdzi się w każdym ogrodzie, dodając mu niepowtarzalnego uroku. Wiele odmian irysa bardzo ładnie pachnie.

Ciekawostką jest fakt, że nazwa rodzajowa "Iris" dla kosaćców pochodzi od imienia greckiej bogini tęczy, Iris. Wybór tej nazwy nie jest przypadkowy. Kosaćce są roślinami o niezwykle różnorodnej kolorystyce kwiatów i mnogości różnobarwnych odmian.

REKLAMA

Czym Kosaciec bródkowy różni się od innych gatunków kosaćców?

Kosaciec bródkowy, w porównaniu do innych gatunków kosaćców, wyróżnia się swoją wielkością i efektownością kwiatów. Duże kwiaty, o średnicy dochodzącej do kilkunastu centymetrów, ukazują się na szczytach wysokich, do 1 metra, łodyg – po kilka kwiatów po kolei zakwitających na jednej łodydze. Charakterystyczne dla tego gatunku są tzw. "bródki", czyli pokryte pasemkami krótkich, gęstych „włosków” fragmenty płatków dolnych. 

Irys bródkowy - iris germanica1

 

Irys bródkowy - iris germanica

Shutterstock

Ponadto, kosaciec bródkowy cechuje niezwykła różnorodność kolorystyczna – od czystych białych kwiatów, przez różne odcienie fioletu i niebieskiego, aż po kwiaty niemal czarne. Każda odmiana tego gatunku jest unikalna, co umożliwia stworzenie niepowtarzalnych kompozycji kolorystycznych w ogrodzie.

Jakie stanowisko i gleba jest właściwa do uprawy kosaćca bródkowego?

Kosaciec bródkowy to roślina potrzebująca dużo słońca. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, choć toleruje także półcień. Ważne też jest, aby miejsce, w którym posadzimy irysy było osłonięte od silnych wiatrów, które mogą łamać łodygi. Gleba do uprawy powinna być przepuszczalna, żyzna, o obojętnym pH do lekko kwaśnego. Dobrej jakości drenaż jest kluczowy, gdyż kosaciec bródkowy nie toleruje stojącej wody, która może prowadzić do gnicia bulw. Zbyt ciężka gleba może być poprawiona dodatkiem piasku lub perlitu.

Jaki i kiedy można sadzić kosaćca bródkowego?

Kłącza (bulwy) kosaćca bródkowego sadzi się od późnego lata do wczesnej jesieni, chociaż najlepszy moment to koniec lata, kiedy roślina zakończyła już kwitnienie. Sadzić należy bulwy, umieszczając je płytko w glebie, tak, aby wierzchołek bulwy z liściem był niewiele poniżej powierzchni ziemi. Sadzić trzeba w ten sposób aby kłącze z korzeniami było od strony południowej (wystawione na słońce) a druga końcówka kłącza (z liściem) od strony północnej.

Rozstawa między roślinami powinna wynosić około 30-40 cm, co zapewni roślinom odpowiednią przestrzeń do wzrostu. Kosaćca bródkowego można rozmnażać przez podział bulw w okresie późnego lata lub wczesnej jesieni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak uprawiać kosaćca bródkowego? Jakie i kiedy nawozy stosować? Jakie i kiedy stosować zabiegi pielęgnacyjne?

Uprawa kosaćca bródkowego nie jest skomplikowana, ale wymaga pewnej troski. Ważne jest regularne podlewanie rośliny, zwłaszcza w okresie wzrostu i kwitnienia. Stosowanie nawozu z dużą zawartością fosforu i potasu na wiosnę pomoże w uzyskaniu obfitego kwitnienia. Lepiej nie stosować nawozów z dużą ilością azotu.

Przycinanie rośliny powinno nastąpić wczesnym latem, po kwitnieniu, kiedy usuwane są zwiędłe kwiaty i łodygi. Co 3-4 lata kosaciec bródkowy powinien być przesadzany i podzielony, aby zapobiec zagęszczeniu i utrzymaniu zdrowego wzrostu

Dobrym pomysłem jest również okrywanie na zimę ziemi, w której rosną nowoposadzone irysy warstwą ściółki organicznej, która zabezpieczy korzenie przed przemarzaniem i zapewni dodatkowe składniki odżywcze. Wiosną i latem lepiej nie ściółkować rabat z irysami ale trzeba je regularnie odchwaszczać.

 

Wybrane odmiany irysa (kosaćca) bródkowego

That's all Folks – odmiana nagradzana na konkursach American Iris Society o wyjątkowo dużych żółto – złotych kwiatach z białymi akcentami. Kwitnie w maju i czerwcu na wysokich łodygach, osiągających do 120 cm. 

Irys bródkowy - odmiana That's all Folks

 

Irys bródkowy - odmiana That's all Folks

Shutterstock

Bev – nieco niższa odmiana o ciekawym kolorze kwiatów (brązowo-czerwonym). Łodygi dorastają do 90 cm.

Irys bródkowy - odmiana Bev

 

Irys bródkowy - odmiana Bev

Shutterstock

Jealous Guy – bardzo efektowna odmiana o kolorze różnych odcieni kawy z mlekiem z akcentami niebiesko-filoetowymi i pomarańczową „bródką”. Łodygi dorastają do ok. 95 cm.

Irys bródkowy - odmiana Jealous Guy

 

Irys bródkowy - odmiana Jealous Guy

Shutterstock

Bargain Hunter – ma białe kwiaty z akcentami fioletowo-żółtymi, „bródka” jest pomarańczowa. Łodygi dorastają do ok. 1 m wysokości.

Irys bródkowy - odmiana Bargain Hunter

 

Irys bródkowy - odmiana Bargain Hunter

Shutterstock

Belle Fille – górne płatki kwiatów jasnofioletowe z białymi brzegami, a dolne ciemnofioletowe z białym obramowaniem. „Bródka” jest żółto-pomarańczowa. Łodygi dorastają do ok. 85 cm wysokości.

Irys bródkowy - odmiana Belle Fille

 

Irys bródkowy - odmiana Belle Fille

Shutterstock

Blue Rhythm - Ta odmiana charakteryzuje się dużymi, pachnącymi kwiatami w odcieniach błękitu i niebieskiego. Kwitnie od maja do czerwca, tworząc efektowny kontrast z innymi roślinami w ogrodzie. Łodygi kwiatostanowe mogą osiągać nawet 1 m wysokości.

Immortality: To odmiana o białych, pachnących kwiatach (bródka jest bladożółta), które pięknie kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi. Łodygi dorastają do ok. 80 cm wysokości.

Loop de Loop – bardzo efektowne kwiaty biało-fioletowe (bródka jest fioletowo-pomarańczowa), kwitnie od maja do lipca, łodygi dorastają do ok. 85 cm wysokości.

Irys bródkowy - odmiana Loop de Loop

 

Irys bródkowy - odmiana Loop de Loop

Shutterstock

Caprice de Star – ta odmiana irysa bródkowego ma kwiaty koloru różowo-łososiowego (bródka jest pomarańczowa), kwitnie od końca maja do początku lipca, łodygi dorastają do ok. 80 cm wysokości.

Irys bródkowy - odmiana Caprice de Star

 

Irys bródkowy - odmiana Caprice de Star

Shutterstock

oprac. Paweł J. Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA