REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cytryniec chiński – oryginalne pnącze z dekoracyjnymi owocami o 5 smakach. Jak uprawiać w ogrodzie? Jak jeść?

Cytryniec chiński - schisandra chinensis - owoce
Cytryniec chiński – oryginalne pnącze z dekoracyjnymi owocami o 5 smakach. Jak uprawiać w ogrodzie? Jak jeść?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nadal mało znanym w Polsce pnączem a zdecydowanie wartym posadzenia w ogrodzie jest cytryniec chiński. Jeżeli znajdziemy mu słoneczne miejsce, podporę co najmniej 3-4 metrową i zapewnimy wilgotną, żyzną glebę, to odwdzięczy się drobnymi czerwonymi, jadalnymi i korzystnie wpływającymi na zdrowie owocami. Owoce te mają 5 smaków. Naprawdę, sprawdziliśmy! Oprócz tego roślina ta jest od tysięcy lat wykorzystywana w medycynie chińskiej, a jej korzystny wpływ na zdrowie człowieka potwierdzają współcześni naukowcy.

Cytryniec chiński

Cytryniec chiński (Schisandra chinensis), to pnącze rosnące naturalnie w północnych Chinach, Japonii, Korei i na wschodnich krańcach Rosji. Bez problemu rośnie i owocuje w Polsce, bo wytrzymuje mrozy do -35-40 stopni Celsjusza. Kwitnie pod koniec maja i na początku czerwca drobnymi, niepozornymi kwiatami w kolorze biało-żółtawym.

REKLAMA

Cytryniec chiński - schisandra chinensis - kwiaty

 

Cytryniec chiński - schisandra chinensis - kwiaty

Shutterstock

Owoce cytryńca chińskiego dojrzewają w Polsce pod koniec sierpnia i na początku września. Są to drobne (5–9 mm średnicy) czerwone jagody a właściwie – w nomenklaturze botanicznej - jest to owoc złożony w postaci gron oblepionych czerwonymi kulkami- dochodzących do ok. 7-9 cm długości.

Obecnie popularność zyskuje ukraińska odmiana cytryńca chińskiego Sadova No 1, która ma największe owoce o matowym odcieniu czerwieni.

Ważne

Uwaga! Bywają odmiany cytryńca dwupienne, czyli aby mieć owoce trzeba posadzić obok siebie egzemplarz męski i żeński. Ale większość odmian jest jednopienna (samopylna), gdzie na jednej roślinie są kwiaty męskie i żeńskie.

Cytryniec chiński - schisandra chinensis - owoce

Cytryniec chiński - schisandra chinensis - owoce

 

Shutterstock

Uprawa cytryńca chińskiego

Cytryniec chiński najlepiej rośnie w miejscu słonecznym ale raczej nie w pełnym słońcu. Oczywiście doceni glebę żyzną, próchniczą ale poradzi sobie i na gorszych glebach. Warto zasilać cytryniec regularnie na wiosnę kompostem czy nawozem wieloskładnikowym. Dobrze, jeżeli miejsce, gdzie posadzony jest cytryniec jest zaciszne, osłonięte od wiatru.

Gleba powinna być lekko kwaśna (ok. 6,5-6,8 pH) Bardzo ważne jest utrzymywanie gleby pod cytryńcem w stałej ale umiarkowanej wilgotności – ta roślina źle znosi suszę ale nie lubi też zalewania. Dlatego warto też ściółkować glebę, bo zmniejsza to parowanie wody z gleby – w takim przypadku wystarczy podlewać co 3-4 dni.

Z reguły nie jest konieczne przycinanie cytryńca chińskiego. Najlepiej prowadzić go przy poziomej podporze (np. podwyższona siatka lub kratka wysoka przynajmniej do ok. 3-4 m), to najczęściej rozrasta się na niej wzdłuż i słońce dociera do większości owoców. Sprzyja to owocowaniu i smakowi owoców. Można jedynie czasem przyciąć (luty, marzec) te pędy, które rosną prostopadle do podpory i zacieniają pędy obrastające podporę.

Cytryniec jest bardzo odporny na choroby i szkodniki występujące w Polsce. Wyjątkiem jest przędziorek chmielowiec, który czasem skutecznie atakuje tę roślinę. W takim przypadku dość skuteczne są wodne wyciągi z czosnku lub z łusek cebuli albo biopreparat SPIDEX 2000

Smak owoców

W Chinach i Korei cytryniec chiński jest nazywany owocem o pięciu smakach. Wynika to z faktu, że słodkawy smak mają osłonki owoców, bardzo kwaśny jest miąższ owoców, nasiona (drobne pesteczki w owocach mają po rozgryzieniu smak gorzki z pikantnym posmakiem. Natomiast wyciąg z nasion ma słonawy posmak. Jeżeli żujemy rozgryzione pesteczki cytryńca ten słonawy smak też się pojawia.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cytryniec chiński – zastosowanie w medycynie i kuchni

Można spożywać zarówno owoce cytryńca, jak i jego liście a nawet korę. Stosuje się m.in.:
- napary z owoców (świeżych i suszonych), liści i wierzchołków pędów cytryńca,
- odwary z liści i kory,
- nalewkę z owoców.
Można też jeść i surowe owoce.

Cytryniec chiński - schisandra chinensis - owoce suszone

 

Cytryniec chiński - schisandra chinensis - owoce suszone

Shutterstock

REKLAMA

Na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego jest w następujący sposób zapowiadana publikacja naukowa „Phenolic acid and flavonoid production in agar, agitated and bioreactor-grown microshoot cultures of Schisandra chinensis cv. Sadova No. 1 – A valuable medicinal plant”, której autorami są: Szopa A., Klimek-Szczykutowicz M., Kokotkiewicz A., Dziurka M., Luczkiewicz M., Ekiert H.:

Schisandra chinensis (cytryniec chiński), to wschodnioazjatycka roślina lecznicza, znana z tradycyjnej medycyny chińskiej. Owoce cytryńca chińskiego, to surowiec farmakopealny o udokumentowanej badaniami naukowymi aktywności, m.in. hepatoregenerującej, adaptogennej, immunostymulującej i przeciwnowotoworowej.(…)

Znawca ziołolecznictwa dr Henryk Różański pisze o cytryńcu chińskim:

Liście, owoce, pędy i kora zawierają olejek eteryczny – od 1,2 do ok. 3%, przy czym kora zawiera około 2,5-3%, nasiona od 1 do 2%, miąższ owoców około 0,3-0,5%, a liście ok. 0,5% olejku lotnego, bogatego w aldehydy oraz ketony (ok. 20%)

Owoce zawierają kwas jabłkowy (10%), kwas cytrynowy (8-12%), kwas winowy (3-5%), bursztynowy, pektyny, fosfolipidy, fitosterole, witaminę C (ok. 350-600 mg/100 g suchych owoców), karoteny, tokoferole (ok. 30 mg/100 g suchych owoców!), garbniki (katechinowe), cukry (ok. 1,5-2%), alkohole cukrowe (mannitol, sorbitol); fitosterole (stigmasterol, beta-sitosterol); cykliczne dipeptydy;  saponiny triterpenowe (kwas ursolowy), ponadto aktywny farmakologicznie olejek eteryczny (0,3-2%) bogaty w cytral, seskwikaren, beta-2-bisabolen, alfa-ylangen, alfa- i beta-chamigren i chamigrenal. W nasionach jest około 34% tłustego oleju. Spośród lignanów występują andżeloilogomisyna (angeloylgomisin) O, P, Q, gomisyna A-J, K1, K2, K3, L1, L2, M1, M2, N, O i R, schizandrole, benzylogomisyna, schizandyny.

Lignany są obecne we wszystkich częściach rośliny, ale najwięcej jest ich w korze (ok. 10% schizandryn) oraz całych owocach wraz z nasionami (ok. 5% schizandryn).  W pędach jest od 2 do 10% lignanów. Lignany mają strukturę dibenzocyklooktanu. Do lignanów należą: schizandryna A, schizandryna B, schizandryna C, gamma-schizandryna (racemiczna forma schizandryny B), gomisyna (gomisin) A, gomisyna N.
(…) Owoce są używane do produkcji kwaśnych potraw i napojów (orzeźwiających kompotów, soków), nalewek oraz mieszanek herbacianych (polecam łączyć z głogiem, dziką różą, aronią, bzem czarnym, dereniem, hibiskusem); uzupełniają dietę w karoteny (prowitamina A), witaminę E, łatwo przyswajalne żelazo, magnez, fosfor, wapń i krzem.

Cytryniec chiński - schisandra chinensis - owoce

Cytryniec chiński - schisandra chinensis - owoce

Cytryniec chiński - schisandra chinensis - owoce

Shutterstock

W bogatym i udokumentowanym literaturą naukową opracowaniu na stronie NeuroEkspert Encyklopedia Neurofisjologii wskazano między innymi, że 

REKLAMA

Cytryniec chiński zaliczany jest do roślin adaptogennych. (…) Przynależność do tej grupy wynika z faktu, że gatunek ten zwiększa zdolność organizmu do przystosowania się do zmieniających się warunków środowiskowych oraz podnosi jego odporność na szkodliwy wpływ czynników stresowych. Poprawia również metabolizm mózgowia, czyli pobudza procesy poznawcze, analityczne oraz kojarzeniowe. Dodatkowo Schisandra wykazuje działanie neuroprotekcyjne (przeciwdziała bądź hamuje zmiany zanikowe w centralnym układzie nerwowym). Roślina ta została także sklasyfikowana jako silny antyutleniacz. W związku z czym działa ochronnie oraz przeciwzapalnie. Lignany obecne w cytryńcu zapobiegają uszkodzeniom wątroby, a także przyspieszają procesy jej regeneracji, czyli działają hepatoprotekcyjnie. Ponadto wyciąg z owoców cytryńca wpływa korzystnie na sprawność seksualną mężczyzn oraz zwiększa pożądanie u kobiet. W efekcie roślinie tej przypisuje się funkcje prolibidalną.

(…) Schisandra chinensis jest znana w tradycyjnej medycynie chińskiej jako “tonik wątrobowy”. W przeciągu ostatnich 40 lat przeprowadzono liczne doświadczenia, które potwierdzają hepatoprotekcyjne właściwości cytryńca. (…) Za właściwości hepatoprotekcyjne cytryńca odpowiadają przede wszystkim zawarte w nim związki aktywne z grupy lignan. Udowodniono, że przyspieszają one regenerację wątroby w przypadku jej wirusowego zapalenia, a także w stanach zapalnych wywołanych różnymi czynnikami chemicznymi.

(…) Cytryniec chiński został sklasyfikowany jako stymulant ośrodkowego układu nerwowego. Wynika to z jego wpływu na zwiększenie reakcji odruchowych, a także poprawę sprawności umysłowej. W Chinach od dawna roślina ta jest wykorzystywana jako lek na depresję oraz w przypadku nadmiernego pobudzenia czy drażliwości i utraty pamięci. W tradycyjnej medycynie chińskiej panuje powszechne przekonanie, że Schisandra działa uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy, dzięki czemu stosuje się ją do walki z bezsennością.Obecne w cytryńcu składniki aktywne skutecznie chronią komórki nerwowe przed szkodliwym wpływem wolnych rodników powstałych z rozkładu nadtlenków, które uszkadzając neurony prowadzą do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych (Alzheimer, choroba Parkinsona czy choroba Huntingtona). Schisandra chinensis wykazuje więc działanie neuroprotekcyjne. (…)

Herbapol Lublin informuje też, że:

Najważniejszą grupą związków obecną w owocach cytryńca chińskiego są lignany. Ponadto owoce są bogate w kwasy organiczne, witaminy i sole mineralne. Cytryniec zawiera również cukry, garbniki oraz olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest cytral o zapachu przypominającym tradycyjną cytrynę.
(…) Owoce cytryńca wykazują właściwości antyoksydacyjne i immunostymulujące, dzięki czemu opóźniają proces starzenia się skóry.  Działają również przeciwzapalnie, likwidują przebarwienia, aktywizują syntezę kolagenu, a także hamują nadmierne wytwarzanie łoju.

Od siebie dodam, że owoce i liście cytryńca dodawane do kompotów ze „zwykłych” owoców (wiśni, czarnej porzeczki, śliwek, jabłek etc.) dodają im charakterystycznego, oryginalnego posmaku. Oczywiście herbatka z samego cytryńca (owoców lub liści) też ma niepowtarzalny, niepodobny do niczego innego smak.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA