REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zrobić kompostownik? – Drewniany kompostownik krok po kroku

  • Artykuł sponsorowany
kompostownik
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Przydomowy kompostownik to ekologiczne rozwiązanie, które może zapewnić Ci mnóstwo korzyści. Ułatwia utylizację odpadów organicznych i pozwala na produkcję naturalnego nawozu. 

Chcesz dowiedzieć się, jak zbudować kompostownik na działce? Zapoznaj się z naszym kompleksowym poradnikiem!

REKLAMA

Jak zrobić kompostownik ogrodowy? – Z czego można go zrobić?

REKLAMA

Jeśli chcesz założyć kompostownik w ogrodzie, do dyspozycji masz wiele różnych rozwiązań. Zamiast decydować się na specjalny pojemnik z marketu, możesz własnoręcznie zbudować go z różnych materiałów. Najpopularniejszą opcję stanowią oczywiście kompostowniki z drewna. Wystarczy, że wykorzystasz kilka desek i stworzysz z nich coś na kształt nie do końca szczelnej skrzyni. Sporym ułatwieniem mogą okazać się również gotowe palety, które znakomicie nadają się na konstrukcję kompostownika.

Alternatywnym rozwiązaniem jest kompostownik w ziemi. To nic innego jak metrowy dół, którego ścianki możesz wzmocnić deskami dla większej stabilizacji. Niektórzy decydują się również na kompostowniki murowane. Składają się one z cegieł, które nie powinny jednak bezpośrednio do siebie przylegać – do środka musi się przecież dostawać powietrze.

Jak zrobić kompostownik z desek lub palet? – Instrukcja krok po kroku

Budowa kompostownika z palet lub desek nie powinna sprawić Ci większych problemów. To prosty proces, na który składa się kilka kroków:

  1. Przygotuj niezbędne narzędzia i materiały: drewniane deski, 4 paliki (ok. 120 cm długości), młotek i gwoździe, szlifierkę, impregnat, a także folię perforowaną oraz zszywacz budowlany.
  2. Przeszlifuj deski: usuń z drewna ewentualne resztki lakieru i drzazgi, a następnie za pomocą impregnatu zabezpiecz je przed wilgocią.
  3. Wybierz odpowiednie miejsce na kompostownik: na budowę pojemnika najlepiej nada się przestrzeń z boku ogrodu, zabezpieczona przed zalaniem i przed dostępem dzieci oraz zwierząt.
  4. Stwórz szkielet kompostownika: wbij w ziemię 4 paliki, zachowując równe odstępy, a następnie połącz je deskami. Pozostaw między nimi szczeliny, dzięki którym do kompostu będzie dostawało się powietrze.
  5. Przymocuj folię: aby przyspieszyć proces kompostowania, owiń ściany kompostownika folią perforowaną. Podniesie ona temperaturę w pojemniku, a jednocześnie nie odetnie dopływu powietrza do nawozu. Podobną rolę odegra pokrywa kompostownika, którą możesz zamontować choćby na zawiasach.

Pamiętaj, że zamiast zwykłych desek do budowy kompostownika możesz wykorzystać także 5 gotowych palet. W tym przypadku jedną z nich ułóż na dnie, a pozostałe zbij gwoździami w taki sposób, aby utworzyły ściany konstrukcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak założyć kompostownik? – Warstwy w kompostowniku

REKLAMA

Kiedy zbudujesz już kompostownik na działce, możesz zacząć utylizować w nim odpady organiczne. Zauważ jednak, że produkcja własnego nawozu wymaga zachowania określonego porządku warstw. Na samym dnie powinien znaleźć się mianowicie drenaż. Z łatwością stworzysz go z gałęzi o średniej grubości. Na nich możesz rozsypać trochę torfu lub zeszłorocznego nawozu – będą one chłonąć nadmiar wilgoci.

Na właściwe warstwy kompostownika składają się oczywiście odpady oraz ziemia, służąca do ich regularnego zasypywania. Pamiętaj także o tym, aby średnio raz na 2 miesiące podlewać i mieszać zawartość pojemnika. Przyspieszysz w ten sposób proces kompostowania i produkcję naturalnego nawozu.

Jak zrobić kompost? – Co powinno się kompostować?

Choć może Ci się wydawać, że każdy produkt naturalnego pochodzenia nadaje się na kompost, wcale tak nie jest. Dobry nawóz powstaje przede wszystkim z takich odpadów jak:

  • skoszona trawa,
  • resztki warzyw i owoców,
  • skorupki jajek,
  • fusy z kawy,
  • resztki roślinne,
  • gałęzie i liście,
  • kora drzew,
  • popiół drzewny,
  • niezadrukowany papier i kartony,
  • chusteczki i ręczniki papierowe,
  • trociny,
  • muł z oczek wodnych.

Z oczywistych względów do kompostownika nie należy wrzucać produktów z metalu, szkła czy plastiku. Na kompost nie nadają się również niektóre odpady organiczne. Chodzi przede wszystkim o:

  • obierki z cytrusów,
  • resztki ryb,
  • kości i mięso zwierzęce,
  • zadrukowany papier i kartony,
  • pestki i nasiona,
  • chore rośliny,
  • popiół węglowy,
  • liście orzecha, dębu oraz olchy.

Dlaczego warto mieć kompostownik?

Zalety budowy kompostownika w ogrodzie można mnożyć. Jest to rozwiązanie, które sprzyja ekologii i pozwala zoptymalizować domowy budżet. Do najważniejszych korzyści należą:

  • Redukcja ilości odpadów – około 30% śmieci z gospodarstwa domowego to odpady organiczne, które zamiast na wysypisko mogą trafić do kompostownika.
  • Produkcja naturalnego nawozu – kompost zawiera wiele składników odżywczych, niezbędnych dla roślin ogrodowych. Możesz wykorzystać go, aby poprawić strukturę i żyzność gleby, zamiast sięgać po sztuczne nawozy.
  • Oszczędność pieniędzy – kompostownik pozwala zaoszczędzić zarówno na opłatach za wywóz śmieci, jak i na kosztach nawozów ogrodowych.
  • Walka z suszą – jeśli użyźnisz glebę kompostem, sprawisz, że będzie ona lepiej zatrzymywała wodę. Zmniejszy to potrzebę podlewania roślin, co okaże się szczególnie istotne w okresach suszy.
  • Prostota – ani budowa kompostownika, ani jego prowadzenie nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności czy dużych zasobów czasowych. To proste rozwiązanie, którego pragmatyzm będziesz doceniać na co dzień.

Kompostownik krok po kroku – podsumowanie

Po lekturze tego artykułu wiesz już, dlaczego warto produkować kompost i jak zbudować kompostownik na własnej działce. Wykorzystaj więc nasze praktyczne porady i spraw, aby Twoje gospodarstwo domowe stało się jeszcze bardziej ekologiczne. Więcej inspiracji dla domu i ogrodu znajdziesz na stronie internetowej ALDI!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

Wynajem mieszkań w Polsce. Polacy chcą czy muszą?

Dlaczego Polacy wynajmują mieszkania? Czy tak jest im wygodniej czy nie mają innego wyjścia? Czy wkrótce Polska upodobni się do krajów zachodnioeuropejskich, w których znacznie wyższy jest odsetek najemców? Portal GetHome.pl przeprowadził ankietę. 

W jakich miastach masz największą szansę na kupno własnego mieszkania?

Jak wygląda dostępność mieszkaniowa w wojewódzkich miastach w Polsce? Gdzie najłatwiej o własne M? RynekPierwotny.pl przeanalizował sytuację w wybranych miastach. Jakie wyniki? Gdzie jest największa szansa na kupno własnego mieszkania? 

Najem okazjonalny – czy i kto powinien się go obawiać?

Przełom sierpnia i września to okres, w którym najwięcej osób najmuje mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili zbadać, jak chętnie ich właściciele korzystają z formuły najmu okazjonalnego, który w założeniu ma zapewnić im bezpieczeństwo. I co to oznacza dla najemców? 

REKLAMA

Polska wyróżnia się w Europie wzrostem liczby transakcji mieszkaniowych

Jak plasuje się Polska w Europie pod względem liczby transakcji mieszkaniowych? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl analizują sytuację. 

Więcej mieszkań, na dodatek tańszych, deweloperzy oceniają skutki rządowego projektu uwolnienia gruntów rolnych w miastach

Według szacunków ekspertów w Polsce może brakować nawet 2 mln mieszkań! Rząd rozważa zmianę przepisów dotyczących gruntów rolnych w miastach jako rozwiązanie tego problemu. Duża oferta działek pod zabudowę mieszkaniową, których teraz jest deficyt, to fundament pod szybszą budowę nie drożejących tak szybko nowych mieszkań.

Zastój w sprzedaży na rynku wtórnym, czy po wakacjach ceny spadną i o ile tańsze mogą być mieszkania

Mniej ofert, mniej przyznanych kredytów i mniej sfinalizowanych transakcji – ostatnie tygodnie przynoszą zastój na rynku nieruchomości, zwłaszcza na rynku wtórnym. To zwykle prowadzi do korekty cenowej. Jakie są szanse, że mieszkania wkrótce potanieją?

W końcu można kupić taniej nowe mieszkanie niż na początku roku? Na pewno w Krakowie, a jak jest w innych dużych miastach

Lipiec był w Warszawie czwartym w tym roku miesiącem, w którym nie zmieniła się średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich. O cenowej stabilizacji można też mówić w Poznaniu i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

REKLAMA

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

Dopłaty do wymiany okien. Ile można dostać?

Dopłaty do wymiany okien. Ile można dostać? Jak skorzystać z dopłaty do wymiany okien? Kto może skorzystać z tego dofinansowania? Kiedy złożyć wniosek? Chodzi o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze".

REKLAMA