REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zrobić kompostownik? – Drewniany kompostownik krok po kroku

Subskrybuj nas na Youtube
  • Artykuł sponsorowany
kompostownik
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Przydomowy kompostownik to ekologiczne rozwiązanie, które może zapewnić Ci mnóstwo korzyści. Ułatwia utylizację odpadów organicznych i pozwala na produkcję naturalnego nawozu. 

Chcesz dowiedzieć się, jak zbudować kompostownik na działce? Zapoznaj się z naszym kompleksowym poradnikiem!

REKLAMA

Jak zrobić kompostownik ogrodowy? – Z czego można go zrobić?

REKLAMA

Jeśli chcesz założyć kompostownik w ogrodzie, do dyspozycji masz wiele różnych rozwiązań. Zamiast decydować się na specjalny pojemnik z marketu, możesz własnoręcznie zbudować go z różnych materiałów. Najpopularniejszą opcję stanowią oczywiście kompostowniki z drewna. Wystarczy, że wykorzystasz kilka desek i stworzysz z nich coś na kształt nie do końca szczelnej skrzyni. Sporym ułatwieniem mogą okazać się również gotowe palety, które znakomicie nadają się na konstrukcję kompostownika.

Alternatywnym rozwiązaniem jest kompostownik w ziemi. To nic innego jak metrowy dół, którego ścianki możesz wzmocnić deskami dla większej stabilizacji. Niektórzy decydują się również na kompostowniki murowane. Składają się one z cegieł, które nie powinny jednak bezpośrednio do siebie przylegać – do środka musi się przecież dostawać powietrze.

Jak zrobić kompostownik z desek lub palet? – Instrukcja krok po kroku

Budowa kompostownika z palet lub desek nie powinna sprawić Ci większych problemów. To prosty proces, na który składa się kilka kroków:

  1. Przygotuj niezbędne narzędzia i materiały: drewniane deski, 4 paliki (ok. 120 cm długości), młotek i gwoździe, szlifierkę, impregnat, a także folię perforowaną oraz zszywacz budowlany.
  2. Przeszlifuj deski: usuń z drewna ewentualne resztki lakieru i drzazgi, a następnie za pomocą impregnatu zabezpiecz je przed wilgocią.
  3. Wybierz odpowiednie miejsce na kompostownik: na budowę pojemnika najlepiej nada się przestrzeń z boku ogrodu, zabezpieczona przed zalaniem i przed dostępem dzieci oraz zwierząt.
  4. Stwórz szkielet kompostownika: wbij w ziemię 4 paliki, zachowując równe odstępy, a następnie połącz je deskami. Pozostaw między nimi szczeliny, dzięki którym do kompostu będzie dostawało się powietrze.
  5. Przymocuj folię: aby przyspieszyć proces kompostowania, owiń ściany kompostownika folią perforowaną. Podniesie ona temperaturę w pojemniku, a jednocześnie nie odetnie dopływu powietrza do nawozu. Podobną rolę odegra pokrywa kompostownika, którą możesz zamontować choćby na zawiasach.

Pamiętaj, że zamiast zwykłych desek do budowy kompostownika możesz wykorzystać także 5 gotowych palet. W tym przypadku jedną z nich ułóż na dnie, a pozostałe zbij gwoździami w taki sposób, aby utworzyły ściany konstrukcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak założyć kompostownik? – Warstwy w kompostowniku

REKLAMA

Kiedy zbudujesz już kompostownik na działce, możesz zacząć utylizować w nim odpady organiczne. Zauważ jednak, że produkcja własnego nawozu wymaga zachowania określonego porządku warstw. Na samym dnie powinien znaleźć się mianowicie drenaż. Z łatwością stworzysz go z gałęzi o średniej grubości. Na nich możesz rozsypać trochę torfu lub zeszłorocznego nawozu – będą one chłonąć nadmiar wilgoci.

Na właściwe warstwy kompostownika składają się oczywiście odpady oraz ziemia, służąca do ich regularnego zasypywania. Pamiętaj także o tym, aby średnio raz na 2 miesiące podlewać i mieszać zawartość pojemnika. Przyspieszysz w ten sposób proces kompostowania i produkcję naturalnego nawozu.

Jak zrobić kompost? – Co powinno się kompostować?

Choć może Ci się wydawać, że każdy produkt naturalnego pochodzenia nadaje się na kompost, wcale tak nie jest. Dobry nawóz powstaje przede wszystkim z takich odpadów jak:

  • skoszona trawa,
  • resztki warzyw i owoców,
  • skorupki jajek,
  • fusy z kawy,
  • resztki roślinne,
  • gałęzie i liście,
  • kora drzew,
  • popiół drzewny,
  • niezadrukowany papier i kartony,
  • chusteczki i ręczniki papierowe,
  • trociny,
  • muł z oczek wodnych.

Z oczywistych względów do kompostownika nie należy wrzucać produktów z metalu, szkła czy plastiku. Na kompost nie nadają się również niektóre odpady organiczne. Chodzi przede wszystkim o:

  • obierki z cytrusów,
  • resztki ryb,
  • kości i mięso zwierzęce,
  • zadrukowany papier i kartony,
  • pestki i nasiona,
  • chore rośliny,
  • popiół węglowy,
  • liście orzecha, dębu oraz olchy.

Dlaczego warto mieć kompostownik?

Zalety budowy kompostownika w ogrodzie można mnożyć. Jest to rozwiązanie, które sprzyja ekologii i pozwala zoptymalizować domowy budżet. Do najważniejszych korzyści należą:

  • Redukcja ilości odpadów – około 30% śmieci z gospodarstwa domowego to odpady organiczne, które zamiast na wysypisko mogą trafić do kompostownika.
  • Produkcja naturalnego nawozu – kompost zawiera wiele składników odżywczych, niezbędnych dla roślin ogrodowych. Możesz wykorzystać go, aby poprawić strukturę i żyzność gleby, zamiast sięgać po sztuczne nawozy.
  • Oszczędność pieniędzy – kompostownik pozwala zaoszczędzić zarówno na opłatach za wywóz śmieci, jak i na kosztach nawozów ogrodowych.
  • Walka z suszą – jeśli użyźnisz glebę kompostem, sprawisz, że będzie ona lepiej zatrzymywała wodę. Zmniejszy to potrzebę podlewania roślin, co okaże się szczególnie istotne w okresach suszy.
  • Prostota – ani budowa kompostownika, ani jego prowadzenie nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności czy dużych zasobów czasowych. To proste rozwiązanie, którego pragmatyzm będziesz doceniać na co dzień.

Kompostownik krok po kroku – podsumowanie

Po lekturze tego artykułu wiesz już, dlaczego warto produkować kompost i jak zbudować kompostownik na własnej działce. Wykorzystaj więc nasze praktyczne porady i spraw, aby Twoje gospodarstwo domowe stało się jeszcze bardziej ekologiczne. Więcej inspiracji dla domu i ogrodu znajdziesz na stronie internetowej ALDI!

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

REKLAMA

Dobre wiadomości dla najemców: najem przestał drożeć

W maju tylko w Gdańsku i Poznaniu poszły w górę przeciętne ceny najmu mieszkań dostępnych na rynku. W pozostałych największych metropoliach stawki czynszu utrzymały poziom z poprzedniego miesiąca. Co ważne, bardzo wzrosła liczba mieszkań oferowanych do wynajmu.

Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

REKLAMA

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

REKLAMA