REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zrobić kompostownik? – Drewniany kompostownik krok po kroku

Subskrybuj nas na Youtube
  • Artykuł sponsorowany
kompostownik
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Przydomowy kompostownik to ekologiczne rozwiązanie, które może zapewnić Ci mnóstwo korzyści. Ułatwia utylizację odpadów organicznych i pozwala na produkcję naturalnego nawozu. 

Chcesz dowiedzieć się, jak zbudować kompostownik na działce? Zapoznaj się z naszym kompleksowym poradnikiem!

REKLAMA

Jak zrobić kompostownik ogrodowy? – Z czego można go zrobić?

REKLAMA

Jeśli chcesz założyć kompostownik w ogrodzie, do dyspozycji masz wiele różnych rozwiązań. Zamiast decydować się na specjalny pojemnik z marketu, możesz własnoręcznie zbudować go z różnych materiałów. Najpopularniejszą opcję stanowią oczywiście kompostowniki z drewna. Wystarczy, że wykorzystasz kilka desek i stworzysz z nich coś na kształt nie do końca szczelnej skrzyni. Sporym ułatwieniem mogą okazać się również gotowe palety, które znakomicie nadają się na konstrukcję kompostownika.

Alternatywnym rozwiązaniem jest kompostownik w ziemi. To nic innego jak metrowy dół, którego ścianki możesz wzmocnić deskami dla większej stabilizacji. Niektórzy decydują się również na kompostowniki murowane. Składają się one z cegieł, które nie powinny jednak bezpośrednio do siebie przylegać – do środka musi się przecież dostawać powietrze.

Jak zrobić kompostownik z desek lub palet? – Instrukcja krok po kroku

Budowa kompostownika z palet lub desek nie powinna sprawić Ci większych problemów. To prosty proces, na który składa się kilka kroków:

  1. Przygotuj niezbędne narzędzia i materiały: drewniane deski, 4 paliki (ok. 120 cm długości), młotek i gwoździe, szlifierkę, impregnat, a także folię perforowaną oraz zszywacz budowlany.
  2. Przeszlifuj deski: usuń z drewna ewentualne resztki lakieru i drzazgi, a następnie za pomocą impregnatu zabezpiecz je przed wilgocią.
  3. Wybierz odpowiednie miejsce na kompostownik: na budowę pojemnika najlepiej nada się przestrzeń z boku ogrodu, zabezpieczona przed zalaniem i przed dostępem dzieci oraz zwierząt.
  4. Stwórz szkielet kompostownika: wbij w ziemię 4 paliki, zachowując równe odstępy, a następnie połącz je deskami. Pozostaw między nimi szczeliny, dzięki którym do kompostu będzie dostawało się powietrze.
  5. Przymocuj folię: aby przyspieszyć proces kompostowania, owiń ściany kompostownika folią perforowaną. Podniesie ona temperaturę w pojemniku, a jednocześnie nie odetnie dopływu powietrza do nawozu. Podobną rolę odegra pokrywa kompostownika, którą możesz zamontować choćby na zawiasach.

Pamiętaj, że zamiast zwykłych desek do budowy kompostownika możesz wykorzystać także 5 gotowych palet. W tym przypadku jedną z nich ułóż na dnie, a pozostałe zbij gwoździami w taki sposób, aby utworzyły ściany konstrukcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak założyć kompostownik? – Warstwy w kompostowniku

REKLAMA

Kiedy zbudujesz już kompostownik na działce, możesz zacząć utylizować w nim odpady organiczne. Zauważ jednak, że produkcja własnego nawozu wymaga zachowania określonego porządku warstw. Na samym dnie powinien znaleźć się mianowicie drenaż. Z łatwością stworzysz go z gałęzi o średniej grubości. Na nich możesz rozsypać trochę torfu lub zeszłorocznego nawozu – będą one chłonąć nadmiar wilgoci.

Na właściwe warstwy kompostownika składają się oczywiście odpady oraz ziemia, służąca do ich regularnego zasypywania. Pamiętaj także o tym, aby średnio raz na 2 miesiące podlewać i mieszać zawartość pojemnika. Przyspieszysz w ten sposób proces kompostowania i produkcję naturalnego nawozu.

Jak zrobić kompost? – Co powinno się kompostować?

Choć może Ci się wydawać, że każdy produkt naturalnego pochodzenia nadaje się na kompost, wcale tak nie jest. Dobry nawóz powstaje przede wszystkim z takich odpadów jak:

  • skoszona trawa,
  • resztki warzyw i owoców,
  • skorupki jajek,
  • fusy z kawy,
  • resztki roślinne,
  • gałęzie i liście,
  • kora drzew,
  • popiół drzewny,
  • niezadrukowany papier i kartony,
  • chusteczki i ręczniki papierowe,
  • trociny,
  • muł z oczek wodnych.

Z oczywistych względów do kompostownika nie należy wrzucać produktów z metalu, szkła czy plastiku. Na kompost nie nadają się również niektóre odpady organiczne. Chodzi przede wszystkim o:

  • obierki z cytrusów,
  • resztki ryb,
  • kości i mięso zwierzęce,
  • zadrukowany papier i kartony,
  • pestki i nasiona,
  • chore rośliny,
  • popiół węglowy,
  • liście orzecha, dębu oraz olchy.

Dlaczego warto mieć kompostownik?

Zalety budowy kompostownika w ogrodzie można mnożyć. Jest to rozwiązanie, które sprzyja ekologii i pozwala zoptymalizować domowy budżet. Do najważniejszych korzyści należą:

  • Redukcja ilości odpadów – około 30% śmieci z gospodarstwa domowego to odpady organiczne, które zamiast na wysypisko mogą trafić do kompostownika.
  • Produkcja naturalnego nawozu – kompost zawiera wiele składników odżywczych, niezbędnych dla roślin ogrodowych. Możesz wykorzystać go, aby poprawić strukturę i żyzność gleby, zamiast sięgać po sztuczne nawozy.
  • Oszczędność pieniędzy – kompostownik pozwala zaoszczędzić zarówno na opłatach za wywóz śmieci, jak i na kosztach nawozów ogrodowych.
  • Walka z suszą – jeśli użyźnisz glebę kompostem, sprawisz, że będzie ona lepiej zatrzymywała wodę. Zmniejszy to potrzebę podlewania roślin, co okaże się szczególnie istotne w okresach suszy.
  • Prostota – ani budowa kompostownika, ani jego prowadzenie nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności czy dużych zasobów czasowych. To proste rozwiązanie, którego pragmatyzm będziesz doceniać na co dzień.

Kompostownik krok po kroku – podsumowanie

Po lekturze tego artykułu wiesz już, dlaczego warto produkować kompost i jak zbudować kompostownik na własnej działce. Wykorzystaj więc nasze praktyczne porady i spraw, aby Twoje gospodarstwo domowe stało się jeszcze bardziej ekologiczne. Więcej inspiracji dla domu i ogrodu znajdziesz na stronie internetowej ALDI!

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA