Jak zrobić kompostownik? – Drewniany kompostownik krok po kroku
- Artykuł sponsorowany
REKLAMA
REKLAMA
Chcesz dowiedzieć się, jak zbudować kompostownik na działce? Zapoznaj się z naszym kompleksowym poradnikiem!
REKLAMA
Jak zrobić kompostownik ogrodowy? – Z czego można go zrobić?
REKLAMA
Jeśli chcesz założyć kompostownik w ogrodzie, do dyspozycji masz wiele różnych rozwiązań. Zamiast decydować się na specjalny pojemnik z marketu, możesz własnoręcznie zbudować go z różnych materiałów. Najpopularniejszą opcję stanowią oczywiście kompostowniki z drewna. Wystarczy, że wykorzystasz kilka desek i stworzysz z nich coś na kształt nie do końca szczelnej skrzyni. Sporym ułatwieniem mogą okazać się również gotowe palety, które znakomicie nadają się na konstrukcję kompostownika.
Alternatywnym rozwiązaniem jest kompostownik w ziemi. To nic innego jak metrowy dół, którego ścianki możesz wzmocnić deskami dla większej stabilizacji. Niektórzy decydują się również na kompostowniki murowane. Składają się one z cegieł, które nie powinny jednak bezpośrednio do siebie przylegać – do środka musi się przecież dostawać powietrze.
Jak zrobić kompostownik z desek lub palet? – Instrukcja krok po kroku
Budowa kompostownika z palet lub desek nie powinna sprawić Ci większych problemów. To prosty proces, na który składa się kilka kroków:
- Przygotuj niezbędne narzędzia i materiały: drewniane deski, 4 paliki (ok. 120 cm długości), młotek i gwoździe, szlifierkę, impregnat, a także folię perforowaną oraz zszywacz budowlany.
- Przeszlifuj deski: usuń z drewna ewentualne resztki lakieru i drzazgi, a następnie za pomocą impregnatu zabezpiecz je przed wilgocią.
- Wybierz odpowiednie miejsce na kompostownik: na budowę pojemnika najlepiej nada się przestrzeń z boku ogrodu, zabezpieczona przed zalaniem i przed dostępem dzieci oraz zwierząt.
- Stwórz szkielet kompostownika: wbij w ziemię 4 paliki, zachowując równe odstępy, a następnie połącz je deskami. Pozostaw między nimi szczeliny, dzięki którym do kompostu będzie dostawało się powietrze.
- Przymocuj folię: aby przyspieszyć proces kompostowania, owiń ściany kompostownika folią perforowaną. Podniesie ona temperaturę w pojemniku, a jednocześnie nie odetnie dopływu powietrza do nawozu. Podobną rolę odegra pokrywa kompostownika, którą możesz zamontować choćby na zawiasach.
Pamiętaj, że zamiast zwykłych desek do budowy kompostownika możesz wykorzystać także 5 gotowych palet. W tym przypadku jedną z nich ułóż na dnie, a pozostałe zbij gwoździami w taki sposób, aby utworzyły ściany konstrukcji.
Jak założyć kompostownik? – Warstwy w kompostowniku
REKLAMA
Kiedy zbudujesz już kompostownik na działce, możesz zacząć utylizować w nim odpady organiczne. Zauważ jednak, że produkcja własnego nawozu wymaga zachowania określonego porządku warstw. Na samym dnie powinien znaleźć się mianowicie drenaż. Z łatwością stworzysz go z gałęzi o średniej grubości. Na nich możesz rozsypać trochę torfu lub zeszłorocznego nawozu – będą one chłonąć nadmiar wilgoci.
Na właściwe warstwy kompostownika składają się oczywiście odpady oraz ziemia, służąca do ich regularnego zasypywania. Pamiętaj także o tym, aby średnio raz na 2 miesiące podlewać i mieszać zawartość pojemnika. Przyspieszysz w ten sposób proces kompostowania i produkcję naturalnego nawozu.
Jak zrobić kompost? – Co powinno się kompostować?
Choć może Ci się wydawać, że każdy produkt naturalnego pochodzenia nadaje się na kompost, wcale tak nie jest. Dobry nawóz powstaje przede wszystkim z takich odpadów jak:
- skoszona trawa,
- resztki warzyw i owoców,
- skorupki jajek,
- fusy z kawy,
- resztki roślinne,
- gałęzie i liście,
- kora drzew,
- popiół drzewny,
- niezadrukowany papier i kartony,
- chusteczki i ręczniki papierowe,
- trociny,
- muł z oczek wodnych.
Z oczywistych względów do kompostownika nie należy wrzucać produktów z metalu, szkła czy plastiku. Na kompost nie nadają się również niektóre odpady organiczne. Chodzi przede wszystkim o:
- obierki z cytrusów,
- resztki ryb,
- kości i mięso zwierzęce,
- zadrukowany papier i kartony,
- pestki i nasiona,
- chore rośliny,
- popiół węglowy,
- liście orzecha, dębu oraz olchy.
Dlaczego warto mieć kompostownik?
Zalety budowy kompostownika w ogrodzie można mnożyć. Jest to rozwiązanie, które sprzyja ekologii i pozwala zoptymalizować domowy budżet. Do najważniejszych korzyści należą:
- Redukcja ilości odpadów – około 30% śmieci z gospodarstwa domowego to odpady organiczne, które zamiast na wysypisko mogą trafić do kompostownika.
- Produkcja naturalnego nawozu – kompost zawiera wiele składników odżywczych, niezbędnych dla roślin ogrodowych. Możesz wykorzystać go, aby poprawić strukturę i żyzność gleby, zamiast sięgać po sztuczne nawozy.
- Oszczędność pieniędzy – kompostownik pozwala zaoszczędzić zarówno na opłatach za wywóz śmieci, jak i na kosztach nawozów ogrodowych.
- Walka z suszą – jeśli użyźnisz glebę kompostem, sprawisz, że będzie ona lepiej zatrzymywała wodę. Zmniejszy to potrzebę podlewania roślin, co okaże się szczególnie istotne w okresach suszy.
- Prostota – ani budowa kompostownika, ani jego prowadzenie nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności czy dużych zasobów czasowych. To proste rozwiązanie, którego pragmatyzm będziesz doceniać na co dzień.
Kompostownik krok po kroku – podsumowanie
Po lekturze tego artykułu wiesz już, dlaczego warto produkować kompost i jak zbudować kompostownik na własnej działce. Wykorzystaj więc nasze praktyczne porady i spraw, aby Twoje gospodarstwo domowe stało się jeszcze bardziej ekologiczne. Więcej inspiracji dla domu i ogrodu znajdziesz na stronie internetowej ALDI!
REKLAMA
REKLAMA