REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Werbena patagońska - uprawa w ogrodzie. Czy wytrzymuje polskie zimy?

Werbena patagońska - verbena bonariensis
Werbena patagońska - uprawa w ogrodzie. Czy wytrzymuje polskie zimy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Werbena patagońska jest coraz bardziej modną rośliną w polskich ogrodach? Dlaczego? Skąd ta popularność? Jak uprawiać tę roślinę? Wyjaśniamy.

Werbena patagońska

Werbena patagońska (verbena bonariensis) to bylina pochodząca z Ameryki Południowej, głównie z Argentyny, Brazylii, Chile. Jest to roślina ozdobna, często uprawiana w ogrodach ze względu na swoje atrakcyjne, liliowo-fioletowe kwiaty i długotrwały okres kwitnienia (w Polsce od czerwca do pierwszych przymrozków). Zakończone kwiatami łodygi werbeny patagońskiej dorastają od ok. 90 cm nawet do 1,6-1,7 m (w zależności od żyzności gleby). 

REKLAMA

Werbena patagońska - verbena bonariensis - kwiaty

 

Werbena patagońska - verbena bonariensis - kwiaty

Shutterstock

Ważne

Jest to roślina wieloletnia w cieplejszych krajach, ale w chłodniejszych klimatach – w tym w Polsce - jest najczęściej uprawiana jako roślina jednoroczna. Choć w cieplejsze zimy lub w cieplejszych rejonach w Polsce bywa, że nie przemarza.

Kwiaty werbeny patagońskiej są małe, ale zebrane w duże, luźne kiście („miotełki”), które unoszą się na długich, cienkich ale sztywnych pędach. Są one miododajne, atrakcyjne dla motyli, pszczół i innych owadów zapylających.

Werbena patagońska - verbena bonariensis - kwiaty, motyl

 

 

Shutterstock

Świetnie komponuje się z różnymi roślinami, a najlepiej chyba z wysokimi trawami, z którymi wdzięcznie kołysze się na wietrze. Pasuje zarówno do ogrodów angielskich, naturalistycznych i nowoczesnych.

W Polsce werbena patagońska jest coraz częściej uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna, przyciągająca motyle i inne owady zapylające. Można ją również bez problemu uprawiać w pojemnikach na tarasach i balkonach.

Uprawa, wymagania glebowe, rozmnażanie

REKLAMA

Werbena patagońska jest dość łatwa w uprawie i nieźle rośnie różne typy gleby, choć najlepiej się czuje w przeciętnie żyznej, dobrze przepuszczalnej, glebie. Nie jest wymagająca w kwestii pH gleby, ale preferuje glebę o odczynie od lekko kwasowego do lekko zasadowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roślina ta najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych (w takich warunkach świetnie się rozrasta i wysoko rośnie), ale toleruje również półcień. jest odporna na suszę. Oczywiście regularnie podlewana lepiej rośnie. Co ciekawe, w półcieniu może rosnąć jeszcze wyżej (do ok. 1,8-2 metry) w poszukiwaniu światła.

Co do zasady werbena patagońska nie wymaga intensywnego nawożenia. Jeśli jednak gleba jest uboga, można zastosować nawóz wieloskładnikowy na początku sezonu wegetacyjnego (czyli wiosną).

Werbena patagońska może być rozmnażana przez nasiona lub przez podział. Nasiona można wysiewać wiosną bezpośrednio na miejsce stałe lub w doniczkach.

REKLAMA

Roślina ta ma tendencję do samorozsiewu (jeżeli nie wycinamy przekwitłych kwiatów zawiązują się nasiona), co może być zaletą lub wadą, w zależności od tego, czy chcemy, aby się rozprzestrzeniała na rabacie, czy nie. Uwaga! Werbena pozostawiona kilka lat sama sobie może zaanektować spory fragment naszego ogrodu.

Nasiona werbeny można pozyskać jesienią z przekwitniętych kwiatostanów wysuszyć i przechowywać w suchym miejscu. Ważnym elementem postępowania z nasionami jest stratyfikacja, czyli przechłodzenia w lodówce (albo po prostu w gruncie, czy poprzez wystawienie doniczki z wilgotną glebą i nasionami zimą na dwór na 2-3 tygodnie).

Werbena patagońska - Verbena bonariensis

 

 

Shutterstock

Przycinanie werbeny nie jest konieczne, ale może pomóc w utrzymaniu kształtu rośliny i stymulować nowe kwitnienie. Na pewno warto przycinać przekwitłe kwiatostany, jeżeli nie chcemy doprowadzić do niekontrolowanego rozsiewania się tej rośliny.

Werbena patagońska jest odporna na większość chorób i szkodników występujących w Polsce. Może być atakowana przez mączniaka ale nie wyrządza jej wielkich szkód.

Jak ochronić werbenę przed mrozem? Czy przezimuje w gruncie?

W klimacie Polski werbena patagońska jest zwykle uprawiana jako roślina jednoroczna, ponieważ nie jest z reguły odporna na mrozy. Można ją jednak próbować uprawiać jako bylinę, jeżeli zastosuje się odpowiednie środki ochronne na zimę, takie jak ściółkowanie podstawy rośliny materiałem organicznym (np. słomą, korą) lub zastosowanie osłon zimowych np. z agrowłókniny. Czasem, w cieplejsze zimy, potrafi przezimować w gruncie nawet bez takich osłon. A na pewno bez problemu potrafią przezimować nasiona tej rośliny rozsiane naturalnie z przekwitłych kwiatostanów - tym bardziej, jeżeli nie zgrabimy z grządki dokładnie liści i innych suchych części roślin przed zimą.

Można też zimować werbenę podobnie jak pelargonie – przesadzić do doniczki i przechowywać w piwnicy (temperatura 2-9 stopni Celsjusza w lekko wilgotnej glebie.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA