REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Laurowiśnia – uprawa, nawożenie, przycinanie, ochrona przed mrozem, odmiany

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - kwiaty
Laurowiśnia – uprawa, nawożenie, przycinanie, ochrona przed mrozem, odmiany
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Laurowiśnia, to zimozielony, wieloletni krzew ozdobny, dzięki któremu możesz stworzyć ciekawy, żywopłot albo posadzić jako pojedynczy krzew o przyjemnie pachnących, efektownych kwiatach. Ta roślina może rosnąć także w półcieniu a nawet w cieniu. Co trzeba wiedzieć o laurowiśni jeżeli mamy ją w swoim ogrodzie lub chcemy posadzić?

Laurowiśnia

Roślina, którą potocznie nazywamy laurowiśnią, to tak naprawdę laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus). Stosowane są też nazwy laurośliwa wschodnia, wawrzynośliwa, śliwa wawrzynolistna. Wszystkie te nazwy określają wieloletni, zimozielony krzew (można też prowadzić tę rośliną w formie drzewka), osiągający nawet 6 m wysokości (w Polsce dorasta do ok. 3 metrów). 

Świetnie nadaje się na żywopłoty ale może być też sadzona jako pojedynczy krzew (soliter). Bardzo dobrze znosi przycinanie i formowanie, na które reaguje wypuszczaniem nowych gałązek, które zagęszczają krzew.

REKLAMA

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - żywopłot

 

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - żywopłot

Shutterstock

Laurowiśnia ma bardzo dekoracyjne, błyszczące, grube, skórzaste liście (podobne do liści laurowych, czyli liści wawrzynu szlachetnego /laurus nobilis/ – stąd nazwa) a także pachnące białe kwiaty, które kwitną w od końca kwietnia i w maju. W lipcu dojrzewają owoce w kształcie niewielkich, błyszczących kulek. Jednak trzeba pamiętać, że nasiona zawarte w owocach i liście laurowiśni są trujące dla człowieka.

Laurowiśnia znosi mrozy do -15, -20 stopni Celsjusza ale niższe temperatury i silne mroźne wiatry mogą być dla niej niszczące. Dlatego warto (zwłaszcza w zimniejszych częściach Polski):
- rośliny (na pewno młode niedawno posadzone) okrywać (osłaniać) je na zimę,
- sadzić w miejscach osłoniętych od zimnych wiatrów,
- wybierać bardziej mrozoodporne odmiany – są dostępne w naszych szkółkach roślin ozdobnych,
- stosować nawozy z azotem maksymalnie do połowy lipca, a na przełomie sierpnia i września zastosować nawóz bogaty w potas i inne mikroelementy,
- podlewać te rośliny w suche zimowe miesiące (oczywiście w cieplejsze dni, gdy temperatura jest dodatnia).
Jednak nawet przemarznięte lautowiśnie dość szybko odrastają, trzeba tylko wyciąć te zniszczone przez mróz łodygi i liście.

Uprawa laurowiśni - stanowisko, gleba, nawożenie, przycinanie

Laurowiśnia będzie rosła nawet w przeciętnie żyznej glebie - oczywiście im gleba lepsza, bardziej zasobna w próchnicę tym będzie lepiej sobie radziła. Najbardziej pasuje laurowiśni gleba o pH zbliżonym do obojętnego lub nieco zasadowym (ok. 6-7 pH). Laurowiśnia docenia regularne nawadnianie, nie lubi suszy i rośnie w suchej glebie zdecydowanie gorzej. O podlewaniu laurowiśni trzeba pamiętać nawet podczas ciepłych i suchych (bezśnieżnych) zim - oczywiście nawadnianie w zimie jest możliwe jeżeli temperatura jest powyżej zera.

Laurowiśnia dobrze rośnie nawet w miejscu półcienistym. W głębszym cieniu rośnie zdecydowanie wolniej. Znacznie lepiej się rozrasta w pełnym słońcu – ale w tym przypadku trzeba szczególnie pamiętać o regularnym podlewaniu.

Jak większość roślin laurowiśnia potrzebuje wiosną nawożenia azotem, np. kompostem lub obornikiem. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie nawozu wieloskładnikowego. Na kwaśnej glebie trzeba pamiętać o regularnym wapnowaniu.

Laurowiśnia jest dość odporna na zachwaszczenie ale w początkowym okresie po posadzeniu warto regularnie usuwać większe chwasty z najbliższego otoczenia tej rośliny. 

Choroby i szkodniki nie są problemem w przypadku uprawy laurowiśni - w odróżnieniu np. do innego zimozielonego krzewu liściastego jakim jest bukszpan, który jest dziesiątkowany w ostatnich latach przez ćmę bukszpanową. Dlatego laurowiśnia jest ostatnio dobrą alternatywą dla bukszpanu, pełnić może bowiem tę samą rolę w ogrodzie – żywopłoty, czy inne formy zimozielonego krzewu.

Przycinanie laurowiśni – jeżeli jest prowadzona w formie żywopłotu i nie zależy nam na kwiatach - najlepiej wykonać w kwietniu. Wtedy lepiej się zagęszcza. 

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - żywopłot, przycinanie

 

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - żywopłot, przycinanie

Shutterstock

Natomiast można przycinać ją także po kwitnieniu (w czerwcu) – zwłaszcza jeżeli mamy posadzone pojedyncze laurowiśnie i zależy nam na ich obfitym kwitnieniu. Tak jak większość kwitnących krzewów ozdobnych warto obcinać przekwitłe kwiaty, by rośliny nie wysilały się na tworzenie nasion. Zapewni to obfite kwitnienie w kolejnym roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Wybrane odmiany laurowiśni dostępne w polskich sklepach i szkółkach roślin ozdobnych

Novita - ma duże, szerokie eliptyczne liście, odmiana przeciętnie mrozoodporna (do -12-15 stopni Celsjusza), dorasta do 2-3 metrów, w maju kwitnie drobnymi białymi, kwiatami o ładnym zapachu.

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - odmiana Novita

 

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - odmiana Novita

Shutterstock

Rotundifolia – ta odmiana ma nieco węższe liście od Novity, także o eliptycznym kształcie eliptyczne, rośnie silniej, nawet do 4 metrów, kłosowate kwiatostany przyjemnie pachnących kwiatów mają nawet do 10-12 cm długości, także odmiana przeciętnie mrozoodporna (do -15 stopni Celsjusza).

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - odmiana Rotundifolia

 

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - odmiana Rotundifolia

Shutterstock

Caucasica – osiąga w Polsce do 2-3m wysokości. Kwitnie (w maju – tak jak chyba wszystkie odmiany laurowiśni) białymi kwiatami zebranymi w kwiatostan w kształcie grubego kłosu. To jedna z bardziej odpornych na mróz odmian laurowiśni. Ma węższe liście – to laurowiśnia tzw. wierzbolistna.

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - odmiana Caucasica

 

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - odmiana Caucasica

Shutterstock

Otto Luyken – odmiana karłowa – dorasta do 1-1,5 metra wysokości, bardziej mrozoodporna – nie przemarza w temperaturze nawet -20 stopni Celsjusza), liście ma wąskie podobne kształtem do liści wierzby.

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - odmiana Otto Luyken

 

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - odmiana Otto Luyken

Shutterstock

REKLAMA

Greenpeace – rośnie wolniej od innych odmian, maksymalnie dorasta w Polsce do 2,5-3 m po 10 latach. Liście wąskie. Charakterystyczną cechą tej odmiany jest pomarańczowy kolor młodych przyrostów. Również kwitnie w maju, białe kwiaty mają przyjemną woń, a kwiatostany mają nawet do 15 cm długości! Odmiana przeciętnie mrozoodporna (do -13, -15 stopni Celsjusza).

Etna  – Dorasta do 2 metrów wysokości. Liście są szerokie, jajowate, bardzo lśniące. Co ciekawe, młode liście mają brązowe zabarwienie, później są jasnozielone, by ostatecznie zabarwić się na głęboki, ciemnozielony kolor. Oczywiście także kwitnie w maju, białe kwiaty przyjemnie pachną, a kwiatostany w kształcie puchatego kłosu osiągają do 13-14 cm długości.

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - kwiaty

 

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - kwiaty

Shutterstock

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA