REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Laurowiśnia – uprawa, nawożenie, przycinanie, ochrona przed mrozem, odmiany

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - kwiaty
Laurowiśnia – uprawa, nawożenie, przycinanie, ochrona przed mrozem, odmiany
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Laurowiśnia, to zimozielony, wieloletni krzew ozdobny, dzięki któremu możesz stworzyć ciekawy, żywopłot albo posadzić jako pojedynczy krzew o przyjemnie pachnących, efektownych kwiatach. Ta roślina może rosnąć także w półcieniu a nawet w cieniu. Co trzeba wiedzieć o laurowiśni jeżeli mamy ją w swoim ogrodzie lub chcemy posadzić?

Laurowiśnia

Roślina, którą potocznie nazywamy laurowiśnią, to tak naprawdę laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus). Stosowane są też nazwy laurośliwa wschodnia, wawrzynośliwa, śliwa wawrzynolistna. Wszystkie te nazwy określają wieloletni, zimozielony krzew (można też prowadzić tę rośliną w formie drzewka), osiągający nawet 6 m wysokości (w Polsce dorasta do ok. 3 metrów). 

Świetnie nadaje się na żywopłoty ale może być też sadzona jako pojedynczy krzew (soliter). Bardzo dobrze znosi przycinanie i formowanie, na które reaguje wypuszczaniem nowych gałązek, które zagęszczają krzew.

REKLAMA

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - żywopłot

 

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - żywopłot

Shutterstock

Laurowiśnia ma bardzo dekoracyjne, błyszczące, grube, skórzaste liście (podobne do liści laurowych, czyli liści wawrzynu szlachetnego /laurus nobilis/ – stąd nazwa) a także pachnące białe kwiaty, które kwitną w od końca kwietnia i w maju. W lipcu dojrzewają owoce w kształcie niewielkich, błyszczących kulek. Jednak trzeba pamiętać, że nasiona zawarte w owocach i liście laurowiśni są trujące dla człowieka.

Laurowiśnia znosi mrozy do -15, -20 stopni Celsjusza ale niższe temperatury i silne mroźne wiatry mogą być dla niej niszczące. Dlatego warto (zwłaszcza w zimniejszych częściach Polski):
- rośliny (na pewno młode niedawno posadzone) okrywać (osłaniać) je na zimę,
- sadzić w miejscach osłoniętych od zimnych wiatrów,
- wybierać bardziej mrozoodporne odmiany – są dostępne w naszych szkółkach roślin ozdobnych,
- stosować nawozy z azotem maksymalnie do połowy lipca, a na przełomie sierpnia i września zastosować nawóz bogaty w potas i inne mikroelementy,
- podlewać te rośliny w suche zimowe miesiące (oczywiście w cieplejsze dni, gdy temperatura jest dodatnia).
Jednak nawet przemarznięte lautowiśnie dość szybko odrastają, trzeba tylko wyciąć te zniszczone przez mróz łodygi i liście.

Uprawa laurowiśni - stanowisko, gleba, nawożenie, przycinanie

Laurowiśnia będzie rosła nawet w przeciętnie żyznej glebie - oczywiście im gleba lepsza, bardziej zasobna w próchnicę tym będzie lepiej sobie radziła. Najbardziej pasuje laurowiśni gleba o pH zbliżonym do obojętnego lub nieco zasadowym (ok. 6-7 pH). Laurowiśnia docenia regularne nawadnianie, nie lubi suszy i rośnie w suchej glebie zdecydowanie gorzej. O podlewaniu laurowiśni trzeba pamiętać nawet podczas ciepłych i suchych (bezśnieżnych) zim - oczywiście nawadnianie w zimie jest możliwe jeżeli temperatura jest powyżej zera.

Laurowiśnia dobrze rośnie nawet w miejscu półcienistym. W głębszym cieniu rośnie zdecydowanie wolniej. Znacznie lepiej się rozrasta w pełnym słońcu – ale w tym przypadku trzeba szczególnie pamiętać o regularnym podlewaniu.

Jak większość roślin laurowiśnia potrzebuje wiosną nawożenia azotem, np. kompostem lub obornikiem. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie nawozu wieloskładnikowego. Na kwaśnej glebie trzeba pamiętać o regularnym wapnowaniu.

Laurowiśnia jest dość odporna na zachwaszczenie ale w początkowym okresie po posadzeniu warto regularnie usuwać większe chwasty z najbliższego otoczenia tej rośliny. 

Choroby i szkodniki nie są problemem w przypadku uprawy laurowiśni - w odróżnieniu np. do innego zimozielonego krzewu liściastego jakim jest bukszpan, który jest dziesiątkowany w ostatnich latach przez ćmę bukszpanową. Dlatego laurowiśnia jest ostatnio dobrą alternatywą dla bukszpanu, pełnić może bowiem tę samą rolę w ogrodzie – żywopłoty, czy inne formy zimozielonego krzewu.

Przycinanie laurowiśni – jeżeli jest prowadzona w formie żywopłotu i nie zależy nam na kwiatach - najlepiej wykonać w kwietniu. Wtedy lepiej się zagęszcza. 

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - żywopłot, przycinanie

 

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - żywopłot, przycinanie

Shutterstock

Natomiast można przycinać ją także po kwitnieniu (w czerwcu) – zwłaszcza jeżeli mamy posadzone pojedyncze laurowiśnie i zależy nam na ich obfitym kwitnieniu. Tak jak większość kwitnących krzewów ozdobnych warto obcinać przekwitłe kwiaty, by rośliny nie wysilały się na tworzenie nasion. Zapewni to obfite kwitnienie w kolejnym roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Wybrane odmiany laurowiśni dostępne w polskich sklepach i szkółkach roślin ozdobnych

Novita - ma duże, szerokie eliptyczne liście, odmiana przeciętnie mrozoodporna (do -12-15 stopni Celsjusza), dorasta do 2-3 metrów, w maju kwitnie drobnymi białymi, kwiatami o ładnym zapachu.

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - odmiana Novita

 

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - odmiana Novita

Shutterstock

Rotundifolia – ta odmiana ma nieco węższe liście od Novity, także o eliptycznym kształcie eliptyczne, rośnie silniej, nawet do 4 metrów, kłosowate kwiatostany przyjemnie pachnących kwiatów mają nawet do 10-12 cm długości, także odmiana przeciętnie mrozoodporna (do -15 stopni Celsjusza).

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - odmiana Rotundifolia

 

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - odmiana Rotundifolia

Shutterstock

Caucasica – osiąga w Polsce do 2-3m wysokości. Kwitnie (w maju – tak jak chyba wszystkie odmiany laurowiśni) białymi kwiatami zebranymi w kwiatostan w kształcie grubego kłosu. To jedna z bardziej odpornych na mróz odmian laurowiśni. Ma węższe liście – to laurowiśnia tzw. wierzbolistna.

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - odmiana Caucasica

 

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - odmiana Caucasica

Shutterstock

Otto Luyken – odmiana karłowa – dorasta do 1-1,5 metra wysokości, bardziej mrozoodporna – nie przemarza w temperaturze nawet -20 stopni Celsjusza), liście ma wąskie podobne kształtem do liści wierzby.

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - odmiana Otto Luyken

 

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - odmiana Otto Luyken

Shutterstock

REKLAMA

Greenpeace – rośnie wolniej od innych odmian, maksymalnie dorasta w Polsce do 2,5-3 m po 10 latach. Liście wąskie. Charakterystyczną cechą tej odmiany jest pomarańczowy kolor młodych przyrostów. Również kwitnie w maju, białe kwiaty mają przyjemną woń, a kwiatostany mają nawet do 15 cm długości! Odmiana przeciętnie mrozoodporna (do -13, -15 stopni Celsjusza).

Etna  – Dorasta do 2 metrów wysokości. Liście są szerokie, jajowate, bardzo lśniące. Co ciekawe, młode liście mają brązowe zabarwienie, później są jasnozielone, by ostatecznie zabarwić się na głęboki, ciemnozielony kolor. Oczywiście także kwitnie w maju, białe kwiaty przyjemnie pachną, a kwiatostany w kształcie puchatego kłosu osiągają do 13-14 cm długości.

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - kwiaty

 

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - kwiaty

Shutterstock

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

REKLAMA

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA