REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ketmia syryjska (hibiskus ogrodowy) – uprawa w ogrodzie, odmiany, przycinanie, ochrona przed zimą

Ketmia syryjska (hibiskus ogrodowy) – uprawa w ogrodzie, odmiany, przycinanie, ochrona przed zimą
Ketmia syryjska (hibiskus ogrodowy) – uprawa w ogrodzie, odmiany, przycinanie, ochrona przed zimą
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego warto posadzić ketmię syryjską w ogrodzie? Jak ją uprawiać? Czy trzeba okrywać na zimę? Jakie są najciekawsze odmiany?

Ketmia syryjska

Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus - stosuje się też potocznie nazwy: hibiskus syryjski lub hibiskus ogrodowy), to wieloletni krzew ozdobny kwitnący przez niemal całe lato. Jest łatwy w uprawie i nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Krzew ten dorasta w Polsce do 1,5-3 metrów wysokości i ok. 1 m szerokości. Kwitnie w naszym kraju od czerwca do sierpnia dużymi (do 10 cm średnicy) licznymi kwiatami podobnymi kształtem do kwiatów malwy. 

W sprzedaży w polskich sklepach i szkółkach roślin ozdobnych dostępne są liczne odmiany ketmii syryjskiej o rożnych kolorach kwiatów: różne odcienie różu, czerwieni, fioletu a nawet koloru niebieskiego. Są też odmiany o białych kwiatach. Co ciekawe kwiat ketmii kwitnie tylko jeden dzień ale na rosnących łodygach stale pojawiają się nowe pąki, co zapewniają obfite kwitnienie przez długi czas. Kwiaty te nie pachną.

REKLAMA

Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus - kwiaty

Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus - kwiaty

 

Shutterstock

Ketmia syryjska pochodzi ze wschodniej Azji (konkretnie z południowo-wschodnich Chin), choć do Europy został sprowadzony z Syrii (stąd nazwa). Jest to kwiat narodowy Korei Południowej, jego stylizowany wizerunek widnieje w godle tego państwa i jest wymieniony w hymnie państwowym.

Stanowisko i gleba

Najlepsze dla ketmii syryjskiej są stanowiska słoneczne lub półcieniste, najlepiej osłonięte od wiatrów. Gleba powinna być żyzna, ze sporą zawartością próchnicy (np. ziemi kompostowej), dobrze przepuszczalna o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego (ok. 5,5-7 pH). Nie jest to jednak roślina szczególnie wymagająca i zwykle dobrze radzi sobie w różnych warunkach glebowych. Oczywiście w żyźniejszej ziemi lepiej rośnie i bardziej obficie kwitnie.

Pielęgnacja, nawożenie, podlewanie

Ketmia syryjska jest co do zasady odporna na różne niekorzystne warunki, jak zanieczyszczenie powietrza, upał, uboga gleba i susza. Ale starajmy się zapewnić tej roślinie przynajmniej przeciętne warunki – czyli podlewajmy w czasie suszy, dostarczajmy wiosną nawozu wieloskładnikowego, względnie podsypujmy kompostem lub obornikiem. Usuwajmy też chwasty i darń trawy z najbliższego otoczenia (przynajmniej w promieniu ok. 30-40 cm), zwłaszcza w przypadku młodszych roślin.

Mrozoodporność i zabezpieczenie na zimę

W większości regionów Polski wytrzymuje zimy bez okrywania. Na pewno młodsze egzemplarze, zwłaszcza w chłodniejszych rejonach naszego kraju warto okrywać matami słomianymi lub agrowłókniną i kopczykować (np. liśćmi, czy kompostem).

Przycinanie

Ketmia syryjska dobrze znosi przycinanie i może być formowana jeżeli zależy nam na określonym kształcie, czy po prostu na zwartym pokroju. Warto wycinać też pędy rosnące do wewnątrz, niższe (cięcie prześwietlające). Przycinanie najlepiej wykonać wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji. Wiosną warto obejrzeć dokładnie krzew i wyciąć przemarznięte łodygi – o ile takowe zauważymy. Starsze krzewy można odmłodzić mocniej przycinając – pobudzimy ją do tworzenia nowych przyrostów a jednocześnie do obfitszego kwitnienia. Bowiem ta roślina kwitnie na pędach jednorocznych.

Wybrane odmiany ketmii syryjskiej dostępne w Polsce

W Polsce dostępne są liczne odmiany ketmii syryjskiej, różniące się przede wszystkim kolorem i kształtem kwiatów. Warto wskazać następujące:

Ardenskwiaty pełne, różowe.

Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus - odmiana Ardens

Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus - odmiana Ardens

 

Shutterstock

Blue Bird – kwiaty niebieskoliliowe z krwisto-czerwonym środkiem.

Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus - odmiana Blue bird

Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus - odmiana Blue bird

 

Shutterstock

Diana – kwiaty pojedyncze, białe

 

Duc de Brabant – kwiaty pełne, czerwonawe.

Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus - odmiana Duc de Brabant

Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus - odmiana Duc de Brabant

 

Shutterstock

Hamabo – kwiaty pojedyncze, bladoróżowe z buraczkowo-czerwonym środkiem.

Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus - odmiana Hamabo

Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus - odmiana Hamabo

 

Shutterstock

Lady Stanley – kwiaty pełne biało-różowe, purpurowo-czerwone w środku

Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus - odmiana Lady Stanley

Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus - odmiana Lady Stanley

 

Shutterstock

Marina – kwiaty pojedyncze niebieskie przed rozwinięciem, a po rozwinięciu niebiesko-fioletowe z krwistoczerwonym środkiem.

Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus - odmiana Marina

Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus - odmiana Marina

 

Shutterstock

Woodbridge – kwiaty pojedyncze, różowo-czerwone z intensywnie karminowym środkiem.

Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus - odmiana Woodbridge

Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus - odmiana Woodbridge

 

Shutterstock

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Pozdrawiam
    2023-09-06 23:09:30
    A ja, Panie Jacku :-), posiadam 2 takie ketmie, posadzone jesienią ub. roku. Mimo, że ogólnie ziemia u mnie słaba, mnóstwo ślimaków, mrówek, mszyc i wszelkich szkodników, ogrodnik ze mnie żaden, to zimę przetrwały (podsypałem korą i osłoniłem), teraz mają trochę pąków i cieszę się, gdy np. kilka dni temu na jednym skromnym krzaczku było 6 kwiatów. Na początku martwiłem się, dlaczego kwiatki tak szybko opadają, ale chyba "ten typ tak ma". Mam też dylemat, czy zraszać, czy nie. Wydaje mi się, że gdzieś przeczytałem (niestety nie mogę tego ponownie znaleźć) zdanie (dotyczące ketmi syryjskiej), które brzmiało mniej więcej - "więcej zraszania a mniej podlewania", że niby lubi wilgotne powietrze, itp. a teraz trafiłem w wielu artykułach, żeby nie zraszać. I nie wiem, jak robić. Jak było upalnie, to wydawało mi się, że wystarczająco podlewałem, glebę kilka cm pod powierzchnią ciągle utrzymywałem wilgotną a roślina nie wyglądała dobrze - liście (tak do połowy wysokości) jakieś takie bez życia, przyżółkłe, ketmie nie chciały kwitnąć (choć - jak to zwykle bywa - u mojej mamy, roślina z tego samego źródła, tyle, że uprawiana w doniczce ładniej się trzymała, miała pierwsze kwiaty i więcej pąków), po deszczach odżyła, zaczynała cieszyć oko i pomyślałem, że może faktycznie lubi "deszczyk", więc czasem ją zroszę (deszczówką zebraną do dużego podziemnego zbiornika). Ale nie mam pewności, czy lubią. A może zacznę jedną bardziej podlewać, a drugą bardziej zraszać i może uda mi się coś zaobserwować? Zobaczymy, mam nadzieję, że jak się jeszcze bardziej zadomowi i w przyszłym roku nie zapomnę zadbać o nią w odpowiednim momencie, to będzie jeszcze piękniej.
    0
  • Jacek
    2023-08-31 19:13:53
    Prawde mówiąc ja chyba u nikogo takiej rośliny nie widziałem :D U siebie to mam tylko na balkonie sztuczną roślinę z megasceny bo inne mi umierają, także jak takiego sztucznego hibiskusa znajde to też chętnie postawię haha
    3
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pergola na tarasie, ogród zimowy. Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę? Czy konieczne jest zgłoszenie budowy?

Mieszkać da się i na tarasie. Co więcej w ciepłe dni jest to bardzo przyjemne. Coraz popularniejsza jest zabudowa tarasów w formie pergoli. Zamożniejsi budują sobie ogrody zimowe. Czy budowa takich obiektów wymaga spełnienia formalności przewidzianych przez Prawo budowlane?

Geranium, anginka (pelargonia pachnąca, pelargonia szorstka) – uprawa w domu, zastosowanie lecznicze

Zamiast trzymać na parapecie i w innych miejscach w domu wyłącznie różne oryginalne rośliny, ale często o trujących liściach, czy kwiatach – warto docenić babcine geranium. Nie jest może zbyt efektowne, kwitnie tylko wtedy, gdy przejdzie zimowy spoczynek w niskiej temperaturze ale olejek geraniowy zawarty w liściach ma właściwości antyseptyczne. Oczyszcza i odkaża powietrze w domu a można też zastosować tę roślinę wspomagająco w leczeniu niektórych chorób. Jak uprawiać w domu pelargonię pachnącą?

Dlaczego liście drzew zmieniają kolor i opadają?

Pod koniec września możemy zaobserwować zjawisko przebarwiania się liści z różnych odcieni zieloni na całą paletę odcieni żółci, barwy pomarańczowej i czerwieni. Nasila się ono w październiku, aby zakończyć się z początkiem listopada, kiedy to z drzew spadną już wszystkie liście. Dlaczego tak się dzieje?

Coraz więcej Polaków kupuje mieszkanie. Czy opłaca się jeszcze wynajmować?

Zakup czy wynajem? Na rynku nieruchomości jest ostatnio duże poruszenie. Program Kredyt 2% przyczynił się do wzrostu sprzedaży mieszkań. Do tego dochodzi brak podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Czy w tej sytuacji wynajem mieszkania wciąż się opłaca? 

REKLAMA

Pogoda na weekend 22-24 września. IMGW: nadchodzi zimny front, od niedzieli znowu zmiana. Po weekendzie wraca lato?

W piątek po południu zacznie do Polski wkraczać front atmosferyczny, który od zachodu będzie nam psuł piękną aurę. Sobota będzie najbrzydsza w tym weekendzie - z deszczem i trochę niższymi temperaturami. W niedzielę wraca już wyż, a więc słońce i piękna pogoda - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Polacy na potęgę biorą kredyty mieszkaniowe

Wyraźny wzrost na rynku kredytów hipotecznych. W II kwartale Polacy zaciągnęli je na 11 mld zł, ale wielu z nich wstrzymywało się z wnioskami do wejścia w życie w lipcu 2-proc. kredytu na pierwsze mieszkanie. Inni klienci, zainteresowani mieszkaniami z rynku wtórnego, czekali na jeszcze jedną korzystną zmianę – od 1 września od takiej transakcji nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. 

Ile trzeba zapłacić deweloperowi za mieszkanie trzypokojowe we wrześniu 2023 roku?

Ile kosztują aktualnie najtańsze nowe mieszkania trzypokojowe? W jakim metrażu? W których inwestycjach można je znaleźć? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.                       

Akustyka mieszkania i domu. Jak odizolować się od dźwięków z zewnątrz?

Badania naukowe dowodzą, że życie w hałasie bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest jego akustyka. Eksperci wskazują, że ochrona przed dźwiękiem zależy od samego projektu inwestycji, rodzaju zastosowanych materiałów czy poprawnego wykonania obiektu.

REKLAMA

Bezpieczny Kredyt 2 proc. bije rekordy popularności. Kiedy zabraknie pieniędzy?

Polacy zdążyli już pożyczyć na zakup mieszkań w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%” blisko 3,7 mld złotych – tyle . I to w 11 tygodni! Popyt znacznie przekracza wstępne rządowe szacunki i to nie tylko te przewidziane na pierwsze tygodnie, ale na cały 2023 rok. Czy pieniędzy na ten program starczy do wiosny 2024 roku?

Instalacje wodne w domu - jak ustrzec się legionelli? Na czym polega dezynfekcja termiczna?

Problemy z występowaniem bakterii Legionella w instalacjach wody użytkowej występował już wcześniej w Polsce, ale ostatnio mamy więcej takich przypadków. Jednym z głównych powodów może być obniżanie temperatury w instalacjach ciepłej wody użytkowej aby ograniczyć koszty. Dlaczego właściwa temperatura w instalacji wodnej ma kluczowe znaczenie w walce z legionellą? Jak dezynfekować instalacje wodne i jak o nie dbać? Wyjaśnia Sebastian Brzoza, Dyrektor Działu Aplikacji i Wsparcia Technicznego z Danfoss Poland.

REKLAMA