Ketmia syryjska (hibiskus ogrodowy) – uprawa w ogrodzie, odmiany, przycinanie, ochrona przed zimą
REKLAMA
REKLAMA
Ketmia syryjska
Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus - stosuje się też potocznie nazwy: hibiskus syryjski lub hibiskus ogrodowy), to wieloletni krzew ozdobny kwitnący przez niemal całe lato. Jest łatwy w uprawie i nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Krzew ten dorasta w Polsce do 1,5-3 metrów wysokości i ok. 1 m szerokości. Kwitnie w naszym kraju od czerwca do sierpnia dużymi (do 10 cm średnicy) licznymi kwiatami podobnymi kształtem do kwiatów malwy.
W sprzedaży w polskich sklepach i szkółkach roślin ozdobnych dostępne są liczne odmiany ketmii syryjskiej o rożnych kolorach kwiatów: różne odcienie różu, czerwieni, fioletu a nawet koloru niebieskiego. Są też odmiany o białych kwiatach. Co ciekawe kwiat ketmii kwitnie tylko jeden dzień ale na rosnących łodygach stale pojawiają się nowe pąki, co zapewniają obfite kwitnienie przez długi czas. Kwiaty te nie pachną.
REKLAMA
Ketmia syryjska pochodzi ze wschodniej Azji (konkretnie z południowo-wschodnich Chin), choć do Europy został sprowadzony z Syrii (stąd nazwa). Jest to kwiat narodowy Korei Południowej, jego stylizowany wizerunek widnieje w godle tego państwa i jest wymieniony w hymnie państwowym.
Stanowisko i gleba
Najlepsze dla ketmii syryjskiej są stanowiska słoneczne lub półcieniste, najlepiej osłonięte od wiatrów. Gleba powinna być żyzna, ze sporą zawartością próchnicy (np. ziemi kompostowej), dobrze przepuszczalna o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego (ok. 5,5-7 pH). Nie jest to jednak roślina szczególnie wymagająca i zwykle dobrze radzi sobie w różnych warunkach glebowych. Oczywiście w żyźniejszej ziemi lepiej rośnie i bardziej obficie kwitnie.
Pielęgnacja, nawożenie, podlewanie
Ketmia syryjska jest co do zasady odporna na różne niekorzystne warunki, jak zanieczyszczenie powietrza, upał, uboga gleba i susza. Ale starajmy się zapewnić tej roślinie przynajmniej przeciętne warunki – czyli podlewajmy w czasie suszy, dostarczajmy wiosną nawozu wieloskładnikowego, względnie podsypujmy kompostem lub obornikiem. Usuwajmy też chwasty i darń trawy z najbliższego otoczenia (przynajmniej w promieniu ok. 30-40 cm), zwłaszcza w przypadku młodszych roślin.
Mrozoodporność i zabezpieczenie na zimę
W większości regionów Polski wytrzymuje zimy bez okrywania. Na pewno młodsze egzemplarze, zwłaszcza w chłodniejszych rejonach naszego kraju warto okrywać matami słomianymi lub agrowłókniną i kopczykować (np. liśćmi, czy kompostem).
Przycinanie
Ketmia syryjska dobrze znosi przycinanie i może być formowana jeżeli zależy nam na określonym kształcie, czy po prostu na zwartym pokroju. Warto wycinać też pędy rosnące do wewnątrz, niższe (cięcie prześwietlające). Przycinanie najlepiej wykonać wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji. Wiosną warto obejrzeć dokładnie krzew i wyciąć przemarznięte łodygi – o ile takowe zauważymy. Starsze krzewy można odmłodzić mocniej przycinając – pobudzimy ją do tworzenia nowych przyrostów a jednocześnie do obfitszego kwitnienia. Bowiem ta roślina kwitnie na pędach jednorocznych.
Wybrane odmiany ketmii syryjskiej dostępne w Polsce
W Polsce dostępne są liczne odmiany ketmii syryjskiej, różniące się przede wszystkim kolorem i kształtem kwiatów. Warto wskazać następujące:
Ardens – kwiaty pełne, różowe.
Blue Bird – kwiaty niebieskoliliowe z krwisto-czerwonym środkiem.
Diana – kwiaty pojedyncze, białe
Duc de Brabant – kwiaty pełne, czerwonawe.
Hamabo – kwiaty pojedyncze, bladoróżowe z buraczkowo-czerwonym środkiem.
Lady Stanley – kwiaty pełne biało-różowe, purpurowo-czerwone w środku
Marina – kwiaty pojedyncze niebieskie przed rozwinięciem, a po rozwinięciu niebiesko-fioletowe z krwistoczerwonym środkiem.
Woodbridge – kwiaty pojedyncze, różowo-czerwone z intensywnie karminowym środkiem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.