REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ketmia syryjska (hibiskus ogrodowy) – uprawa w ogrodzie, odmiany, przycinanie, ochrona przed zimą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ketmia syryjska (hibiskus ogrodowy) – uprawa w ogrodzie, odmiany, przycinanie, ochrona przed zimą
Ketmia syryjska (hibiskus ogrodowy) – uprawa w ogrodzie, odmiany, przycinanie, ochrona przed zimą
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego warto posadzić ketmię syryjską w ogrodzie? Jak ją uprawiać? Czy trzeba okrywać na zimę? Jakie są najciekawsze odmiany?

Ketmia syryjska

Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus - stosuje się też potocznie nazwy: hibiskus syryjski lub hibiskus ogrodowy), to wieloletni krzew ozdobny kwitnący przez niemal całe lato. Jest łatwy w uprawie i nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Krzew ten dorasta w Polsce do 1,5-3 metrów wysokości i ok. 1 m szerokości. Kwitnie w naszym kraju od czerwca do sierpnia dużymi (do 10 cm średnicy) licznymi kwiatami podobnymi kształtem do kwiatów malwy. 

W sprzedaży w polskich sklepach i szkółkach roślin ozdobnych dostępne są liczne odmiany ketmii syryjskiej o rożnych kolorach kwiatów: różne odcienie różu, czerwieni, fioletu a nawet koloru niebieskiego. Są też odmiany o białych kwiatach. Co ciekawe kwiat ketmii kwitnie tylko jeden dzień ale na rosnących łodygach stale pojawiają się nowe pąki, co zapewniają obfite kwitnienie przez długi czas. Kwiaty te nie pachną.

REKLAMA

Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus - kwiaty

 

Shutterstock

Ketmia syryjska pochodzi ze wschodniej Azji (konkretnie z południowo-wschodnich Chin), choć do Europy został sprowadzony z Syrii (stąd nazwa). Jest to kwiat narodowy Korei Południowej, jego stylizowany wizerunek widnieje w godle tego państwa i jest wymieniony w hymnie państwowym.

Stanowisko i gleba

Najlepsze dla ketmii syryjskiej są stanowiska słoneczne lub półcieniste, najlepiej osłonięte od wiatrów. Gleba powinna być żyzna, ze sporą zawartością próchnicy (np. ziemi kompostowej), dobrze przepuszczalna o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego (ok. 5,5-7 pH). Nie jest to jednak roślina szczególnie wymagająca i zwykle dobrze radzi sobie w różnych warunkach glebowych. Oczywiście w żyźniejszej ziemi lepiej rośnie i bardziej obficie kwitnie.

Pielęgnacja, nawożenie, podlewanie

Ketmia syryjska jest co do zasady odporna na różne niekorzystne warunki, jak zanieczyszczenie powietrza, upał, uboga gleba i susza. Ale starajmy się zapewnić tej roślinie przynajmniej przeciętne warunki – czyli podlewajmy w czasie suszy, dostarczajmy wiosną nawozu wieloskładnikowego, względnie podsypujmy kompostem lub obornikiem. Usuwajmy też chwasty i darń trawy z najbliższego otoczenia (przynajmniej w promieniu ok. 30-40 cm), zwłaszcza w przypadku młodszych roślin.

Mrozoodporność i zabezpieczenie na zimę

W większości regionów Polski wytrzymuje zimy bez okrywania. Na pewno młodsze egzemplarze, zwłaszcza w chłodniejszych rejonach naszego kraju warto okrywać matami słomianymi lub agrowłókniną i kopczykować (np. liśćmi, czy kompostem).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przycinanie

Ketmia syryjska dobrze znosi przycinanie i może być formowana jeżeli zależy nam na określonym kształcie, czy po prostu na zwartym pokroju. Warto wycinać też pędy rosnące do wewnątrz, niższe (cięcie prześwietlające). Przycinanie najlepiej wykonać wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji. Wiosną warto obejrzeć dokładnie krzew i wyciąć przemarznięte łodygi – o ile takowe zauważymy. Starsze krzewy można odmłodzić mocniej przycinając – pobudzimy ją do tworzenia nowych przyrostów a jednocześnie do obfitszego kwitnienia. Bowiem ta roślina kwitnie na pędach jednorocznych.

Wybrane odmiany ketmii syryjskiej dostępne w Polsce

W Polsce dostępne są liczne odmiany ketmii syryjskiej, różniące się przede wszystkim kolorem i kształtem kwiatów. Warto wskazać następujące:

Ardenskwiaty pełne, różowe.

Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus - odmiana Ardens

 

Shutterstock

Blue Bird – kwiaty niebieskoliliowe z krwisto-czerwonym środkiem.

Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus - odmiana Blue bird

 

Shutterstock

Diana – kwiaty pojedyncze, białe

 

Duc de Brabant – kwiaty pełne, czerwonawe.

Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus - odmiana Duc de Brabant

 

Shutterstock

Hamabo – kwiaty pojedyncze, bladoróżowe z buraczkowo-czerwonym środkiem.

Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus - odmiana Hamabo

 

Shutterstock

Lady Stanley – kwiaty pełne biało-różowe, purpurowo-czerwone w środku

Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus - odmiana Lady Stanley

 

Shutterstock

Marina – kwiaty pojedyncze niebieskie przed rozwinięciem, a po rozwinięciu niebiesko-fioletowe z krwistoczerwonym środkiem.

Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus - odmiana Marina

 

Shutterstock

Woodbridge – kwiaty pojedyncze, różowo-czerwone z intensywnie karminowym środkiem.

Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus - odmiana Woodbridge

 

Shutterstock

 

 

 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA