Czosnek olbrzymi i inne czosnki ozdobne
REKLAMA
REKLAMA
Czosnek olbrzymi
Czosnek olbrzymi (Allium giganteum) to gatunek rośliny cebulowej z rodziny czosnkowatych. Jest charakterystyczną rośliną ozdobną uprawianą także w Polsce. Jest w pełni mrozoodporny.
Na długich (nawet do 1,5 m) łodygach kwitną drobne kwiaty (w odcieniach fioletowo-czerwonych), zebrane na szczycie łodygi w efektowną pojedynczą „kulę” o średnicy do ok. 12 cm.
Podłużne liście (z jednej cebuli wyrasta ich 6–9) mają długość do 45 cm a szerokość do 5 cm. Cebula czosnku olbrzymiego osiąga do 18 cm średnicy.
Ten czosnek kwitnie w Polsce w czerwcu i lipcu, w 2 lub 3 roku od posadzenia cebuli. Warto zauważyć, że cała roślina wydziela charakterystyczny czosnkowy zapach, za który odpowiada substancja zwana alliina.
Czosnek olbrzymi robi wrażenie na rabacie posadzony pojedynczo a zwłaszcza w grupie lub rzędzie.
REKLAMA
Uprawa czosnku olbrzymiego nie jest trudna. Najlepiej posadzić go na słonecznym stanowisku w żyznej ziemi (na jesieni lub na początku kwietnia). Cebulę czosnku olbrzymiego sadzi się na głębokości ok. 3-krotności jej wysokości. Druga cebula czosnku olbrzymiego powinna być posadzona nie bliżej niż w odległości 10 cm. Czosnek wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w czasie małej ilości opadów. Oczywiście trzeba zwalczać chwasty rosnące w pobliżu czosnku. Wskazane jest ściółkowanie kompostem, czy skoszoną trawą – zapobiega to niekontrolowanemu rozwojowi chwastów i zmniejsza parowanie wody z gleby.
Po kilku latach uprawy w tym samym miejscu należy cebulki czosnku olbrzymiego wykopać jesienią, rozdzielić i przesadzić w inne miejsce albo wymienić im glebę w danym miejscu.
Poniżej ciekawsze inne gatunki czosnków ozdobnych, których uprawa jest bardzo podobna do czosnku olbrzymiego.
Czosnek okazały (Allium aflatunense) – podobnie wysoki, jak czosnek olbrzymi, kwitnie już w maju, a eksperci polecają np. fioletowo-czerwoną odmianę Purple Sensation.
Czosnek purpurowy (Allium atropurpureum) – łodygi kwiatowe dorastają do ok 1 m, - kwiaty o kolorze fioletowo-brązowym.
Czosnek błękitny (Allium caeruleum) – jak nazwa wskazuje kwiaty o kolorze niebiesko-błękitnym, łodygi kwiatowe dorastają do ok 0,5 metra.
Czosnek Szuberta (Allium schubertii) - dorasta do ok. 0,5 m wysokości, kwiatostany w kolorze różowym nie są tak gęste jak innych czosnków ozdobnych – ale są jednymi z większych (średnica nawet ponad 30 cm).
Czosnek wieloletni (szczypiorek) (Allium schoenoprasum) – tę roślinę znają wszyscy ale nie wszyscy widzieli ją kwitnącą - można ją zarówno zjeść (także kwiaty), jak i podziwiać jej różowo-fioletowe, kuliste kwiatostany, które pojawiają się w maju i czerwcu. Jest rośliną jadalną, leczniczą, a także ozdobną.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.