REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszenie trawnika: jak często, czym, kiedy, na jaką wysokość?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Koszenie trawnika – jak często, czym, kiedy, jak
Koszenie trawnika – jak często, czym, kiedy, jak
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przy większości domów mamy trawniki. Jak często, w jaki sposób i czym powinniśmy je kosić? Kiedy skosić trawnik po raz pierwszy wiosną, a kiedy ostatni raz przed zimą? Dlaczego nie warto kosić mokrego trawnika?

rozwiń >

Czy w ogóle trzeba kosić trawnik?

Na to pytanie można odpowiedzieć: „to zależy”. Przede wszystkim od tego jakie funkcje pełnić trawnik i na czym najbardziej zależy właścicielom. Jeżeli na trawniku chcemy uprawiać jakieś aktywności rekreacyjne (np. gry i zabawy z dziećmi, czy spotkania towarzyskie), to oczywiście lepiej jak trawa jest krótsza – mniej przeszkadza wtedy w poruszaniu się po niej. 
Ale coraz bardziej popularne – jako alternatywa dla trawnika - są np. kwietne łąki, które pełnią funkcję głównie estetyczną ale też sprzyjają bioróżnorodności. Kwietne łąki kosi się raz w roku (gdy posialiśmy rośliny jednoroczne), po przekwitnięciu kwiatów i wysianiu się z nich nasion – albo 2 razy do roku (gdy posialiśmy rośliny wieloletnie).

W tym artykule zajmiemy się koszeniem tradycyjnych trawników.

Co do zasady trzeba przyjąć, że regularne koszenie trawnika jest kluczowe dla utrzymania zdrowego i bujnego trawnika. Trawy dobrze reagują na częste koszenie, pomaga to też zatrzymać rozwój wielu chwastów.

REKLAMA

Kiedy trzeba skosić trawnik pierwszy raz po założeniu trawnika?

W przypadku świeżo założonych trawników, co odbywa się z reguły na wiosnę powstaje pytanie kiedy trzeba skosić trawnik pierwszy raz po posianiu trawy. Zależy to m.in. od gatunków i odmian traw posianych na trawniku.  Ale w przypadku posianych standardowych mieszanek traw przyjmuje się co do zasady, że pierwsze koszenie nowoposianego trawnika powinno się wykonać, gdy trawa osiągnie 8-12 cm wysokości. W takim przypadku nie powinniśmy kosić zbyt nisko – do ok. 6 cm. Bardzo ważne przy pierwszym koszeniu świeżo posianego trawnika jest to, by kosić dobrze naostrzonymi ostrzami kosiarki, by uniknąć wyrywania źdźbeł z małymi jeszcze korzeniami.

W przypadku pierwszego koszenia trawnika zakładanego z rolek kosi się standardowo, gdy trawa osiągnie 8-10 cm wysokości i można kosić niżej niż 6 cm, bo trawa z rolki ma znacznie silniej rozwinięte korzenie niż trawa na świeżo posianym trawniku.

Kiedy trzeba skosić trawnik pierwszy raz wiosną w warunkach klimatycznych Polski?

W Polsce, optymalny czas na pierwsze skoszenie trawnika po zimie zależy od warunków pogodowych oraz kondycji trawy. Zazwyczaj, pierwsze skoszenie można przeprowadzić, gdy trawa osiągnie wysokość około 8-10 cm, tj. gdy rośliny zaczynają aktywnie rosnąć po okresie zimowej hibernacji.

Kiedy po raz ostatni skosić trawnik jesienią?

Zaleca się wykonać ostatnie koszenie trawnika przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami. Oczywiście zależy to od warunków pogodowych, bo po pierwszych przymrozkach może przyjść okres wyższych temperatur i trawa nadal będzie rosnąć.  Czasem w warunkach ciepłej jesieni w Polsce ostatnie koszenie trawy może mieć miejsce nawet w listopadzie.

Jak często kosić trawnik?

Co do zasady eksperci zalecają koszenie trawnika rekreacyjnego w ogrodach co 7-10 dni tak by trawa nie wyrastała wyżej niż 8-10 cm. Są też mieszanki traw wolniej rosnące, które kosi się co 2 tygodnie lub nawet rzadziej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak nisko kosić trawnik?

Standardowe trawniki rekreacyjne przy domach można kosić na wysokość do ok. 3 cm (nie niżej) – najlepiej ok. 4-5 cm.
Jeżeli trawnik nie był dawno koszony nie jest zalecane przycinanie od razu go bardzo nisko. Lepiej skrócić go najpierw o ok. połowę, a dopiero po kilku dniach skosić na docelową wysokość.

Warto też wiedzieć, że im niżej skoszony trawnik, tym silniej paruje z niego woda. Zatem w przypadku gorących i suchych dni lepiej zostawić nieco wyższą trawę (nawet ok. 6 cm).

W przypadku ostatniego koszenia trawnika w roku zaleca się skoszenie trawy na wysokość 4-5 centymetrów. Jak argumentują eksperci firmy Stiga: Jeśli skrócisz źdźbła poniżej 4 cm, ich korzenie przemarzną. Grozi im to szczególnie podczas bezśnieżnej, a mroźnej zimy. W sytuacji, kiedy pozostawisz trawę na wysokości powyżej 5 cm, trawnik zacznie gnić, przez co wiosną będzie wolno rósł i na pewno wymagał serii intensywnych zabiegów regeneracyjnych. 
Ponadto stanie się  podatny na patogeny chorobotwórcze, przede wszystkim grzyby wywołujące tzw. pleśń śniegową. Niszczenie darni przyspieszą opady śniegu oraz marznącego deszczu (gruba pokrywa śnieżna pokryta z wierzchu lodem, blokuje przepływ tlenu do głębszych warstw podłoża).

Czym kosić trawnik?

REKLAMA

Oczywiście najlepszym narzędziem do koszenia trawy na trawniku jest kosiarka. Kosiarki są specjalnie zaprojektowane do skracania trawy na równą wysokość, co sprzyja utrzymaniu zdrowego i estetycznego trawnika. Istnieją różne rodzaje kosiarek, które można wykorzystać w zależności od preferencji i potrzeb.

Kosiarki ręczne, to tradycyjne kosiarki, działające dzięki sile ludzkich mięśni, które wymagają ręcznego popychania. Składają się z wirnika z ostrzami, które tną trawę podczas przesuwania kosiarki. Są ciche, ekologiczne i odpowiednie dla mniejszych trawników. Co ciekawe – jak informują eksperci z firmy Krysiak Sp. z o.o.: czas koszenia trawnika za pomocą ręcznej kosiarki bębnowej jest porównywalny do strzyżenia wykonanego podstawową kosiarką akumulatorową. Praca z nimi wymaga użycia większej siły, ale jest tańsza niż w przypadku kosiarek akumulatorowych lub kosiarek elektrycznych. Są to najtańsze urządzenia ze wszystkich rodzajów kosiarek.

Kosiarki spalinowe są napędzane silnikiem spalinowym. Są bardziej wydajne i mogą obsłużyć większe trawniki. Mają większą moc tnącą, ale są bardziej hałaśliwe i wymagają regularnego konserwowania i dostarczania paliwa. Są co do zasady najdroższe w porównaniu do innych rodzajów kosiarek i najbardziej kłopotliwe w użytkowaniu (trzeba dolewać paliwa, dbać o olej w silniku).

REKLAMA

Kosiarki elektryczne mają zasilanie elektryczne i są bardziej przyjazne dla środowiska niż kosiarki spalinowe. Są łatwe w obsłudze, lżejsze i wymagają mniejszego wysiłku fizycznego. Ich mankamentami są ograniczony zasięg zasilania, plączący się pod nogami kabel zasilający i niezalecane koszenie na mokrym trawniku. Kosiarki elektryczne (kablowe) są z reguły tańsze od spalinowych.

Coraz większa jest już oferta rynkowa kosiarek akumulatorowych. Kosiarki akumulatorowe działają na zasilanie baterią. Są ciche, niezależne od kabli, a więc bardziej mobilne niż kosiarki elektryczne. Mają ograniczoną żywotność baterii i zasięg, więc mogą być bardziej odpowiednie do mniejszych i średnich trawników. Ale też można kupić drugą baterię, która się ładuje, gdy pracujemy na tej pierwszej. Cenowo są przeciętnie droższe od elektrycznych (zasilanych kablem).

Wybór najlepszego narzędzia do koszenia trawy zależy od rozmiaru trawnika, preferencji osobistych i dostępności źródeł zasilania. 

W przypadku każdego rodzaju kosiarki jednym z najważniejszych zaleceń eksploatacyjnych jest regularne konserwowanie i ostrzenie ostrzy (noży) kosiarki, aby zapewnić optymalne cięcie trawy. Cięcie stępionymi ostrzami powoduje nieestetyczny wygląd trawnika a postrzępione (zamiast równo uciętych) końce źdźbeł trawy są bardziej podatne na choroby grzybowe.

O jakiej porze dnia najlepiej kosić trawnik?

Zdaniem ekspertów z firmy Karcher: Najlepszą porą na cięcie trawnika jest poranek albo wieczór czy późne popołudnie. W tym czasie rośliny są najbardziej sprężyste i podatne na ścinanie. Szczególnie podczas fali upałów starajmy się skosić trawnik bardzo wcześnie rano, aby ominąć najgorętsze godziny.

Czy można kosić mokrą trawę na trawniku? 

Koszenie mokrego trawnika – np. po deszczu, czy z obfitą poranną rosą - nie jest zalecane z wielu przyczyn.
Jak argumentują eksperci Karchera: ciężkie od wody źdźbła trawy są zwykle nieco pochylone, więc koszenie ich zawsze skończy się uzyskaniem nierównej powierzchni; rośliny będą też ścięte zbyt nisko pomimo właściwych ustawień kosiarki. Ponadto, jak argumentują ci eksperci, mokra trawa ma niższą odporność na działanie szkodliwych mikroorganizmów. Jeżeli skosimy wilgotne rośliny, staną się one bardziej podatne na różne choroby

Ważne

Podlewanie trawnika jest zalecane po koszeniu a nie przed.

Także z uwagi na zasady użytkowania kosiarek lepiej nie kosić mokrej trawy. Elektryczny kabel kosiarki elektrycznej na mokrym trawniku grozi porażeniem prądem. Poza tym w przypadku każdego niemal rodzaju kosiarki mokra trawa przykleja się do elementów kosiarek, co obniża sprawność koszenia i utrudnia czyszczenie kosiarki.

oprac. Paweł J. Huczko

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA