REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wrzesień w ogrodzie – co trzeba zrobić? Sadzenie, przesadzanie, cięcie i inne czynności

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sadzenie cebulek tulipanów we wrześniu
Wrzesień w ogrodzie – co trzeba zrobić? Sadzenie, przesadzanie, cięcie i inne czynności
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie prace ogrodowe trzeba wykonać we wrześniu? Przedstawiamy wybrane, ważniejsze czynności. Co powinno się sadzić we wrześniu? A co wykopać?

Sadzenie roślin cebulowych

REKLAMA

Wrzesień – a właściwie jego druga połowa (i początek października) to właściwy czas na posadzenie roślin (kwiatów) cebulowych, które zimują w glebie, takich jak: 
krokusy wiosenne, 
- tulipany, 
- cebulice syberyjskie, 
- przebiśniegi, 
- hiacynty wschodnie, 
- lilie, 
- szachownice cesarskie (te cebule warto sadzić na początku września), 
- narcyzy (te nawet można sadzić pod koniec sierpnia), 
- czosnki ozdobne (te raczej w październiku, a czosnek jadalny może być sadzony nawet na początku listopada), 
- puszkinie,
- szafirki,
- kosaćce cebulowe kwitnące wiosną (te kwitnące latem sadzi się w październiku),

REKLAMA

Warto wiedzieć, że tych roślin nie trzeba wykopywać po przekwitnieniu przez ok. 3-4 lata. Ale raz na przynajmniej 4 lata warto to zrobić, bo w tym czasie wytworzyły się w tym miejscu nowe cebulki, które zabierają składniki odżywcze sobie nawzajem. Dlatego warto je wykopać wszystkie i posadzić (właśnie we wrześniu) w odpowiedniej dla danego gatunku odległości. Jako, że rośliny cebulowe są często przysmakiem gryzoni (np. nornic), warto je sadzić w plastikowych koszyczkach o oczkach nie większych niż 1 cm.

 

cebule tulipanów

Shutterstock

Trawnik

Wrzesień to dobry czas na ostatnie nawożenie przed zimą specjalnym nawozem jesiennym o małej zawartości azotu ale za to z fosforem, potasem oraz mikroelementami. To nawożenie jest ważne aby wzmocnić korzenie trawy i jej odporność na zimowe przesuszenie i mróz.
Na trawnikach, gdzie gleba jest kwaśna (poniżej pH 6,0) – na co wskazują w szczególności dobrze rosnące mchy i skrzyp polny – warto zastosować nawozy wapniowo-magnezowe (np. naturalny dolomit).

Oczywiście konieczne jest podlewanie trawnika jeżeli jesień jest sucha. Nie zapominamy także o koszeniu trawy.

We wrześniu ale także w październiku możemy dosiewać trawę w miejscach, gdzie np. trawa wyschła latem. Warto też wykonać (najpóźniej w październiku) jesienią wertykulację i aerację trawnika. Wertykulacja to wyczesywanie z trawy tzw. filcu, czyli suchych rozkładających się części roślin (zwłaszcza źdźbeł trawy, czy liści). Gruba warstwa filcu sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Aeracja, to nakłuwanie murawy, co pozwala docierać do korzeni większej ilości tlenu.

Wrzesień, to także dobry miesiąc (chyba, że jest wyjątkowo suchy) na zakładanie nowego trawnika.

 

Warzywnik, drzewa i krzewy owocowe

We wrześniu zbieramy wiele warzyw, np. kapustnych, korzeniowych, dynie, cukinie, pomidory, a także owoce (jabłka, gruszki, śliwy). 
Dobrze jest przekopać puste grządki – ale najlepiej wysiać tam poplon i przekopać dopiero pod koniec października lub w listopadzie.
We wrześniu można też siać niektóre warzywa na jeszcze tegoroczny zbiór – m.in. kapusta pekińska, rukola, czy rzodkiewki albo już na przyszłoroczny wiosenny zbiór (szpinak, sałaty ozime, roszponkę).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wrzesień (i październik) to dobry czas na sadzenie lub przesadzanie drzew i krzewów tak owocowych, jak i ozdobnych.

Raczej nie przycinamy drzew i krzewów we wrześniu – tak owocowych, jak i ozdobnych. Wyjątkami są: orzech włoski (można ciąć od połowy września do drugiej dekady października), jeżyna (można ciąć do połowy września), aktinidia.

 

 

Shutterstock

Poplon

Tam, gdzie akurat nie uprawiamy roślin (np. warzywnik, czy inne miejsca przeznaczone na wiosenne siewy i sadzenie roślin) możemy wysiać tzw. poplon, czyli szybko rosnące rośliny, które potem (po pierwszych przymrozkach) przekopiemy dostarczając glebie tzw. zielony nawóz. Jak poplon dobre są np. rośliny motylkowe (bobowate) akumulujące azot z powietrza (np. koniczyna, łubin, wyka, bobik, groch, seradela), a także np. gorczyca (odkażająca glebę), facelia, gorczyca, czy słonecznik. Można kupić specjalne mieszanki poplonu zawierające nasiona różnych roślin (także np. zbóż).

Żywopłot

Wrzesień to ostatni miesiąc roku, w którym można jeszcze przyciąć żywopłot. Ale lepiej to zrobić do połowy tego miesiąca Dlaczego? Chodzi o to, by pobudzone cięciem nowe przyrosty miały czas na zdrewnienie przed zimą. Poza tym nie powinniśmy już w tym roku zasilać żywopłotu nawozem.

 

 

Shutterstock

Usuwanie przekwitłych kwiatostanów

Przez całe lato i jesień (także we wrześniu) warto obcinać przekwitłe kwiatostany wielu roślin ozdobnych – róż i bylin. Czynność ta powoduje to, że roślina nie wysila się na tworzenie nasion i bardziej obficie kwitnie w przyszłym roku a także (w zależności od gatunku) może zakwitnąć jeszcze w tym roku.

Inne prace ogrodnicze we wrześniu

- sadzenie wrzosów i wrzośców – nie możemy zapomnieć o tych roślinach, które dały nazwę temu miesiącowi, 

- przesadzanie bylin i piwonii,

- rozmnażanie przez podział i sadzenie bylin kwitnących na wiosnę i latem (np. liliowce, floksy, funkie, bodziszki, krwawniki, bergenie, tawuły),

- sadzenie roślin dwuletnich (np. bratki, goździki, malwy, niezapominajki, stokrotki) – na początku tego miesiąca,

- wykopywanie cebul i bulw roślin, które nie przetrwają zimy w gruncie (np. mieczyki, dalie, lilie orientalne, begonie, tygrysówki),

- osłanianie oczek wodnych siatkami przed liśćmi – ułatwia to ochronę oczek, przed zamulaniem,

- usuwanie przekwitłych i już uschniętych roślin jednorocznych.

 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA