REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wrzesień w ogrodzie – co trzeba zrobić? Sadzenie, przesadzanie, cięcie i inne czynności

Sadzenie cebulek tulipanów we wrześniu
Sadzenie cebulek tulipanów we wrześniu
Wrzesień w ogrodzie – co trzeba zrobić? Sadzenie, przesadzanie, cięcie i inne czynności
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie prace ogrodowe trzeba wykonać we wrześniu? Przedstawiamy wybrane, ważniejsze czynności. Co powinno się sadzić we wrześniu? A co wykopać?

Sadzenie roślin cebulowych

REKLAMA

Wrzesień – a właściwie jego druga połowa (i początek października) to właściwy czas na posadzenie roślin (kwiatów) cebulowych, które zimują w glebie, takich jak: 
krokusy wiosenne, 
- tulipany, 
- cebulice syberyjskie, 
- przebiśniegi, 
- hiacynty wschodnie, 
- lilie, 
- szachownice cesarskie (te cebule warto sadzić na początku września), 
- narcyzy (te nawet można sadzić pod koniec sierpnia), 
- czosnki ozdobne (te raczej w październiku, a czosnek jadalny może być sadzony nawet na początku listopada), 
- puszkinie,
- szafirki,
- kosaćce cebulowe kwitnące wiosną (te kwitnące latem sadzi się w październiku),

REKLAMA

Warto wiedzieć, że tych roślin nie trzeba wykopywać po przekwitnieniu przez ok. 3-4 lata. Ale raz na przynajmniej 4 lata warto to zrobić, bo w tym czasie wytworzyły się w tym miejscu nowe cebulki, które zabierają składniki odżywcze sobie nawzajem. Dlatego warto je wykopać wszystkie i posadzić (właśnie we wrześniu) w odpowiedniej dla danego gatunku odległości. Jako, że rośliny cebulowe są często przysmakiem gryzoni (np. nornic), warto je sadzić w plastikowych koszyczkach o oczkach nie większych niż 1 cm.

cebule tulipanów

 

cebule tulipanów

Shutterstock

Trawnik

Wrzesień to dobry czas na ostatnie nawożenie przed zimą specjalnym nawozem jesiennym o małej zawartości azotu ale za to z fosforem, potasem oraz mikroelementami. To nawożenie jest ważne aby wzmocnić korzenie trawy i jej odporność na zimowe przesuszenie i mróz.
Na trawnikach, gdzie gleba jest kwaśna (poniżej pH 6,0) – na co wskazują w szczególności dobrze rosnące mchy i skrzyp polny – warto zastosować nawozy wapniowo-magnezowe (np. naturalny dolomit).

Oczywiście konieczne jest podlewanie trawnika jeżeli jesień jest sucha. Nie zapominamy także o koszeniu trawy.

We wrześniu ale także w październiku możemy dosiewać trawę w miejscach, gdzie np. trawa wyschła latem. Warto też wykonać (najpóźniej w październiku) jesienią wertykulację i aerację trawnika. Wertykulacja to wyczesywanie z trawy tzw. filcu, czyli suchych rozkładających się części roślin (zwłaszcza źdźbeł trawy, czy liści). Gruba warstwa filcu sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Aeracja, to nakłuwanie murawy, co pozwala docierać do korzeni większej ilości tlenu.

Wrzesień, to także dobry miesiąc (chyba, że jest wyjątkowo suchy) na zakładanie nowego trawnika.

 

Warzywnik, drzewa i krzewy owocowe

We wrześniu zbieramy wiele warzyw, np. kapustnych, korzeniowych, dynie, cukinie, pomidory, a także owoce (jabłka, gruszki, śliwy). 
Dobrze jest przekopać puste grządki – ale najlepiej wysiać tam poplon i przekopać dopiero pod koniec października lub w listopadzie.
We wrześniu można też siać niektóre warzywa na jeszcze tegoroczny zbiór – m.in. kapusta pekińska, rukola, czy rzodkiewki albo już na przyszłoroczny wiosenny zbiór (szpinak, sałaty ozime, roszponkę).

Wrzesień (i październik) to dobry czas na sadzenie lub przesadzanie drzew i krzewów tak owocowych, jak i ozdobnych.

Raczej nie przycinamy drzew i krzewów we wrześniu – tak owocowych, jak i ozdobnych. Wyjątkami są: orzech włoski (można ciąć od połowy września do drugiej dekady października), jeżyna (można ciąć do połowy września), aktinidia.

drzewo prace ogród wycinka

 

 

Shutterstock

Poplon

Tam, gdzie akurat nie uprawiamy roślin (np. warzywnik, czy inne miejsca przeznaczone na wiosenne siewy i sadzenie roślin) możemy wysiać tzw. poplon, czyli szybko rosnące rośliny, które potem (po pierwszych przymrozkach) przekopiemy dostarczając glebie tzw. zielony nawóz. Jak poplon dobre są np. rośliny motylkowe (bobowate) akumulujące azot z powietrza (np. koniczyna, łubin, wyka, bobik, groch, seradela), a także np. gorczyca (odkażająca glebę), facelia, gorczyca, czy słonecznik. Można kupić specjalne mieszanki poplonu zawierające nasiona różnych roślin (także np. zbóż).

Żywopłot

Wrzesień to ostatni miesiąc roku, w którym można jeszcze przyciąć żywopłot. Ale lepiej to zrobić do połowy tego miesiąca Dlaczego? Chodzi o to, by pobudzone cięciem nowe przyrosty miały czas na zdrewnienie przed zimą. Poza tym nie powinniśmy już w tym roku zasilać żywopłotu nawozem.

laurowiśnia wschodnia - prunus laurocerasus - żywopłot, przycinanie

 

 

Shutterstock

Usuwanie przekwitłych kwiatostanów

Przez całe lato i jesień (także we wrześniu) warto obcinać przekwitłe kwiatostany wielu roślin ozdobnych – róż i bylin. Czynność ta powoduje to, że roślina nie wysila się na tworzenie nasion i bardziej obficie kwitnie w przyszłym roku a także (w zależności od gatunku) może zakwitnąć jeszcze w tym roku.

Inne prace ogrodnicze we wrześniu

- sadzenie wrzosów i wrzośców – nie możemy zapomnieć o tych roślinach, które dały nazwę temu miesiącowi, 

- przesadzanie bylin i piwonii,

- rozmnażanie przez podział i sadzenie bylin kwitnących na wiosnę i latem (np. liliowce, floksy, funkie, bodziszki, krwawniki, bergenie, tawuły),

- sadzenie roślin dwuletnich (np. bratki, goździki, malwy, niezapominajki, stokrotki) – na początku tego miesiąca,

- wykopywanie cebul i bulw roślin, które nie przetrwają zimy w gruncie (np. mieczyki, dalie, lilie orientalne, begonie, tygrysówki),

- osłanianie oczek wodnych siatkami przed liśćmi – ułatwia to ochronę oczek, przed zamulaniem,

- usuwanie przekwitłych i już uschniętych roślin jednorocznych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Majunia
    2023-09-01 09:59:13
    Ciekawy artykuł. Ostatnio czytalam na podobny temat w portalu od wiedzy o praktyki który też swoją drogą polecam. Serwis jest bardzo dobrze zaprojektowany, z łatwo dostępnymi funkcjami i intuicyjnym menu. Dzięki temu, nawet osoby, które nie są biegłe w korzystaniu z internetu, mogą łatwo znaleźć to, czego szukają.
    1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pergola na tarasie, ogród zimowy. Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę? Czy konieczne jest zgłoszenie budowy?

Mieszkać da się i na tarasie. Co więcej w ciepłe dni jest to bardzo przyjemne. Coraz popularniejsza jest zabudowa tarasów w formie pergoli. Zamożniejsi budują sobie ogrody zimowe. Czy budowa takich obiektów wymaga spełnienia formalności przewidzianych przez Prawo budowlane?

Geranium, anginka (pelargonia pachnąca, pelargonia szorstka) – uprawa w domu, zastosowanie lecznicze

Zamiast trzymać na parapecie i w innych miejscach w domu wyłącznie różne oryginalne rośliny, ale często o trujących liściach, czy kwiatach – warto docenić babcine geranium. Nie jest może zbyt efektowne, kwitnie tylko wtedy, gdy przejdzie zimowy spoczynek w niskiej temperaturze ale olejek geraniowy zawarty w liściach ma właściwości antyseptyczne. Oczyszcza i odkaża powietrze w domu a można też zastosować tę roślinę wspomagająco w leczeniu niektórych chorób. Jak uprawiać w domu pelargonię pachnącą?

Dlaczego liście drzew zmieniają kolor i opadają?

Pod koniec września możemy zaobserwować zjawisko przebarwiania się liści z różnych odcieni zieloni na całą paletę odcieni żółci, barwy pomarańczowej i czerwieni. Nasila się ono w październiku, aby zakończyć się z początkiem listopada, kiedy to z drzew spadną już wszystkie liście. Dlaczego tak się dzieje?

Coraz więcej Polaków kupuje mieszkanie. Czy opłaca się jeszcze wynajmować?

Zakup czy wynajem? Na rynku nieruchomości jest ostatnio duże poruszenie. Program Kredyt 2% przyczynił się do wzrostu sprzedaży mieszkań. Do tego dochodzi brak podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Czy w tej sytuacji wynajem mieszkania wciąż się opłaca? 

REKLAMA

Pogoda na weekend 22-24 września. IMGW: nadchodzi zimny front, od niedzieli znowu zmiana. Po weekendzie wraca lato?

W piątek po południu zacznie do Polski wkraczać front atmosferyczny, który od zachodu będzie nam psuł piękną aurę. Sobota będzie najbrzydsza w tym weekendzie - z deszczem i trochę niższymi temperaturami. W niedzielę wraca już wyż, a więc słońce i piękna pogoda - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Polacy na potęgę biorą kredyty mieszkaniowe

Wyraźny wzrost na rynku kredytów hipotecznych. W II kwartale Polacy zaciągnęli je na 11 mld zł, ale wielu z nich wstrzymywało się z wnioskami do wejścia w życie w lipcu 2-proc. kredytu na pierwsze mieszkanie. Inni klienci, zainteresowani mieszkaniami z rynku wtórnego, czekali na jeszcze jedną korzystną zmianę – od 1 września od takiej transakcji nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. 

Ile trzeba zapłacić deweloperowi za mieszkanie trzypokojowe we wrześniu 2023 roku?

Ile kosztują aktualnie najtańsze nowe mieszkania trzypokojowe? W jakim metrażu? W których inwestycjach można je znaleźć? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.                       

Akustyka mieszkania i domu. Jak odizolować się od dźwięków z zewnątrz?

Badania naukowe dowodzą, że życie w hałasie bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest jego akustyka. Eksperci wskazują, że ochrona przed dźwiękiem zależy od samego projektu inwestycji, rodzaju zastosowanych materiałów czy poprawnego wykonania obiektu.

REKLAMA

Bezpieczny Kredyt 2 proc. bije rekordy popularności. Kiedy zabraknie pieniędzy?

Polacy zdążyli już pożyczyć na zakup mieszkań w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%” blisko 3,7 mld złotych – tyle . I to w 11 tygodni! Popyt znacznie przekracza wstępne rządowe szacunki i to nie tylko te przewidziane na pierwsze tygodnie, ale na cały 2023 rok. Czy pieniędzy na ten program starczy do wiosny 2024 roku?

Instalacje wodne w domu - jak ustrzec się legionelli? Na czym polega dezynfekcja termiczna?

Problemy z występowaniem bakterii Legionella w instalacjach wody użytkowej występował już wcześniej w Polsce, ale ostatnio mamy więcej takich przypadków. Jednym z głównych powodów może być obniżanie temperatury w instalacjach ciepłej wody użytkowej aby ograniczyć koszty. Dlaczego właściwa temperatura w instalacji wodnej ma kluczowe znaczenie w walce z legionellą? Jak dezynfekować instalacje wodne i jak o nie dbać? Wyjaśnia Sebastian Brzoza, Dyrektor Działu Aplikacji i Wsparcia Technicznego z Danfoss Poland.

REKLAMA