Lilia czy Liliowiec – jak je odróżnić?
REKLAMA
REKLAMA
Lilie
Odmian Lilii jest bardzo wiele. Możemy wybierać też z pośród wielu kolorów kwiatów: białego, żółtego, różowego, czerwonego a także fioletowego. Kwiaty Lilii znajdują się na szczycie prostej łodygi, pomiędzy którymi znajdują się podłużne liście. Kwiaty Lilii są piękne i okazałe. Każdy kwiat składa się z sześciu płatków, na których mogą pojawiać się charakterystyczne kropki lub linnie.
REKLAMA
Lilia co roku wyrasta z cebuli, które najlepiej jest sadzić wiosną. Lilie można sadzić także jesienią, ale nie później niż do połowy października.
Sadząc Lilie do gruntu należy wykopać dołek głębokości ok. 20 cm, następnie wypełnić go żyzną ziemią. Samą cebulę należy umieścić na wysokości wynoszącej trzykrotność wysokości samej cebuli.
Lilia jest rośliną, która nie lubi dużej wilgoci, ale nie może mieć też za sucho. Gleba w której znajduje się Lilia powinna być lekko wilgotna, a cała roślina powinna znajdować się w niewielkim półcieniu.
Lilia. Fot. Fotolia
Zobacz także: Lilia wodna (grzybień) – uprawa
Liliowce
REKLAMA
Liliowiec jest rośliną, która wyrasta z bulwy i może rosnąc praktycznie w każdym miejscu. Liliowiec jest mało wymagającą rośliną, aczkolwiek warto zwrócić uwagę na to, aby posadzić go w lekko nasłonecznionym miejscu. Wtedy będziemy mieć pewność, że roślina wypuści piękne kwiaty. Liliowiec jest bardziej odporny na przymrozki – niż Lilia. Nawet jeśli trochę przemarznie, nie będzie to miało większego wpływu na jego rozwój.
Kwiaty Liliowców maja różne kolory. Choć każdy z kwiatów żyje tylko jeden dzień, to na jednej łodydze może być ich nawet 40. Kwiaty kwitną na przemian przez okres ok. 2 miesięcy. Liliowce kwitną w lipcu, choć pierwsze kwiaty mogą pojawić się już w maju. Jeden okaz rośliny może rodzić kwiaty nawet przez kilkanaście lat. Jeśli zamarzy się nam rozmnożyć Liliowiec, możemy zrobić to poprzez bulw. Bulwy można dzielić przez cały rok – poza okresem kwitnienia.
Liliowiec. Fot. Fotolia
Zobacz także: Kiedy lilia przekwitnie – co zrobić?
REKLAMA
REKLAMA