Lilie w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja
REKLAMA
REKLAMA
Charakterystyka rośliny
Lilie są roślinami cebulowymi z rodziny liliowatych. Ich ciekawe odmiany zdobyły wielu zwolenników. Każda z nich ma inną barwę oraz kształt kwiatostanu. Stały się one ulubieńcem kolekcjonerów ze względu na możliwość ciągłego selekcjonowania nowych odmian.
REKLAMA
Stanowisko
Lilie najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Dodatkowo, muszą one być osłonięte od wiatru. Zapewni to zdrowy wzrost rośliny.
Gleba
Lilia wymaga gleby żyznej i próchniczej o kwaśnym odczynie. Ponadto musi być przepuszczalna, żeby zapewnić stały przepływ wody.
Zobacz także: Lilia czy Liliowiec – jak je odróżnić?
Sadzenie
Podczas sadzenia lilii ważny jest wybór odpowiednich cebulek. Nie powinny one być miękkie, poobijane, zgniecione albo nadgnite. Takie okazy mogą całkowicie zgnić i są wrażliwe na ataki grzybów. Lilie zimujące w ziemi należy sadzić we wrześniu i październiku. Inne gatunki można posadzić na wiosnę. Głębokość na jakiej powinniśmy umieścić cebulkę rośliny wynosi od 10 do 15 cm. Im większa cebulka tym głębiej powinna zostać umiejscowiona. Natomiast odstępy pomiędzy roślinami powinny wynosić 15–20 cm.
Podlewanie
Lilie należy regularnie podlewać. Gleba w okolicy rośliny powinna być stale wilgotna jednak nie za bardzo przemoczona.
Nawożenie
Lilie w ogrodzie powinniśmy regularnie nawozić nawozem wieloskładnikowym.
Kwitnienie
Lilie kwitną w ogrodzie od czerwca do sierpnia.
Zobacz także: Azalia ogrodowa (Rhododendron)
Rozmnażanie
Lilie najskuteczniej rozmnaża się za pomocą oddzielenia cebulek przybyszowych od cebulki matczynej. Musimy to zrobić to wykopaniu cebulek z ziemi gdy mamy zamiar przyszykować je na zimę.
Zabezpieczenie na zimę
Te gatunki lilii, które pozostawiamy na zimę z ziemi dobrze znoszą polski klimat. Natomiast cebulki innych odmian należy na zimę wykopać i przechowywać w ciemnym i suchym pomieszczeniu. Zastosowanie
Choroby
Lilie mogą być atakowane przez choroby wirusowe i grzybiczne. Najczęstszą jest szara pleśń, zgnilizna oraz rdza lilii. W celu ich zwalczenia powinniśmy użyć oprysków antygrzybicznych. Jeżeli chorobę zaatakuje wirus np. mozaiki ogórka albo pstrości tulipana to roślinę musimy wykopać i spalić.
Szkodniki
Niestety lilie atakują również szkodniki. Są nimi stępka Lilianka, wciornastek liliowiec oraz poskrzypka liliowa. Należy je zwalczać za pomocą odpowiednich oprysków.
Lilie w ogrodzie stworzą ciekawe wykończenie krajobrazu. Dzięki interesującym ciekawym kwiatostanom i różnorodnym barwom staną się piękną ozdobą. Właściwa uprawa i pielęgnacja zapewni zdrowy wzrost i wygląd tej pięknej rośliny.
REKLAMA
REKLAMA