REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Drzewa na tereny podmokłe – Jesion, Olcha i Topola

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Drzewa. Fot. Fotolia.
Drzewa. Fot. Fotolia.

REKLAMA

REKLAMA

Najlepsze drzewa na tereny podmokłe to Jesion, Olcha i Topola. Nie dość, że pomogą one nieco zacienić działkę to jeszcze nieco osuszą grunt.

Jeśli nasza działka ma wysoki poziom wody gruntowej i gliniaste podłoże warto się zastanowić nad posadzeniem kilku drzew, które lubią takie warunki. Jesion, Olcha i Topola – dzięki dużej ilości gęstych korzeni pomogą nam nieco osuszysz glebę. Jest to szczególnie polecane rozwiązanie na działki, gdzie np. woda zalewa piwnice. Choć nie jest to rozwiązanie które całkowicie rozwiąże problem. Wybór odpowiednich gatunków drzew, może jedynie w pewnym stopniu zapobiec podmakaniu działki.

REKLAMA

Zobacz także: Drzewa i krzewy o barwnych owocach

Jesion wyniosły

Drzewem dobrze rosnącym na gliniastym podłożu jest jesion wyniosły. Jest to drzewo liściaste mogące osiągać nawet 40 m wysokości (w warunkach domowych rośnie do ok. 10 m). Drzewo to jest dość łatwe w uprawie. Najlepiej rośnie na żyznej, wilgotnej glebie wapiennej. Stanowisko może być zarówno cieniste jak i nasłonecznione. Jesion wyniosły ma szeroką koronę składającą się z ciemnozielonych liści. Jego gęste i liczne korzenie przerastają glebę . Warto go sadzić w okolicach bagiennych, podmokłych lub zagrożonym zalaniem ponieważ jest to roślina intensywnie pobierająca wodę z gleby (potocznie nazywany jest pompą wodną). Dobrze sprawdza się przy osuszaniu gruntów wokół fundamentów i może żyć nawet do 250 lat.

Olcha

Olcha to kolejne drzewo, które świetnie radzi  sobie z wilgotną glebą i wysokim poziomem wody gruntowej. Olcha to drzewo z rodziny brzozowatych. Drzewa te mają specjalne brodawki korzeniowe, w których żyją promieniowce asymilujące wolny azot. Dlatego też olsze często sadzi się na nieużytkach o niskiej zawartości azotu w glebie. Olsze dobrze rosną na podmokłych glebach. Nie powinniśmy sadzić ich na podłożach wapiennych oraz glebach suchych i piaszczystych ponieważ wtedy przyjmują formę krzaczasta. Olsze są mrozoodporne, bardzo szybko rosną i dożywają średnio do 120 lat. Porastają brzegi rzek, stawów, rowów melioracyjnych oraz bagna. Sadzi się je na skarpach i stromych zboczach, które chroni przed erozją dzięki dużej ilość odrostów korzeniowych. Dlatego sprawdzą się na działkach o nierównym i pagórkowatym terenie.

Zobacz także: Jak pielęgnować drzewa szczepione na pniu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Topola

Drzewem na wysoki poziom wody gruntowej jest również topola. Dobrze rośnie na glebach żyznych i zalewowych o zróżnicowanej zawartości próchnicy. W Polsce spotykane są takie odmiany jak: topola szara, topola biała, topola czarna, topola osika, topola berlińska, topola kanadyjska, topola balsamiczna i inne. Drzewa te rosną na wysokość 30 m. Ze względu na silnie rozwinięty system korzeniowy oraz liczne odrośla korzeniowe topola dobrze wchłania wodę i sprawdza się na terenach podmokłych. Drzewo ma cienką, gładką, zielonkawą korę, która z wiekiem staje się coraz bardziej popękana. Topole najczęściej można spotkać na podmokłych łąkach albo pastwiskach. Szybko wchłaniają wodę i umożliwiają ich uprawę.

Zobacz także: Iglaki – krzewy rosnące w donicach

REKLAMA

Mając nadzieję na osuszenie działki poprzez sadzenie drzew, należy pamiętać o tym, że drzewa chłonią wodę z gleby jedynie w trakcie swojego wzrostu. W okresie jesienno-zimowym, gdy wody jest najwięcej drzewa są w stanie spoczynku i w tym czasie jej nie pobierają. Najbardziej widocznym okresem, kiedy widać, że drzewo osusza teren  jest czas, kiedy drzewo osiągnie odpowiednią wielkość, zazwyczaj dzieje się tak po dopiero po kilkudziesięciu latach wzrostu.

Jeżeli mamy podmokłą działkę o dużej wilgotności gleby, samo sadzenie drzew nie wystarczy. Warto się wtedy zastanowić nad odpowiednim zmeliorowaniem działki np. za pomocą rowów odpływowych.

Zobacz także: Drzewa z odkrytymi korzeniami – sadzenie

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA