REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Drzewa na tereny podmokłe – Jesion, Olcha i Topola

Drzewa. Fot. Fotolia.
Drzewa. Fot. Fotolia.

REKLAMA

REKLAMA

Najlepsze drzewa na tereny podmokłe to Jesion, Olcha i Topola. Nie dość, że pomogą one nieco zacienić działkę to jeszcze nieco osuszą grunt.

Jeśli nasza działka ma wysoki poziom wody gruntowej i gliniaste podłoże warto się zastanowić nad posadzeniem kilku drzew, które lubią takie warunki. Jesion, Olcha i Topola – dzięki dużej ilości gęstych korzeni pomogą nam nieco osuszysz glebę. Jest to szczególnie polecane rozwiązanie na działki, gdzie np. woda zalewa piwnice. Choć nie jest to rozwiązanie które całkowicie rozwiąże problem. Wybór odpowiednich gatunków drzew, może jedynie w pewnym stopniu zapobiec podmakaniu działki.

REKLAMA

Zobacz także: Drzewa i krzewy o barwnych owocach

Jesion wyniosły

Drzewem dobrze rosnącym na gliniastym podłożu jest jesion wyniosły. Jest to drzewo liściaste mogące osiągać nawet 40 m wysokości (w warunkach domowych rośnie do ok. 10 m). Drzewo to jest dość łatwe w uprawie. Najlepiej rośnie na żyznej, wilgotnej glebie wapiennej. Stanowisko może być zarówno cieniste jak i nasłonecznione. Jesion wyniosły ma szeroką koronę składającą się z ciemnozielonych liści. Jego gęste i liczne korzenie przerastają glebę . Warto go sadzić w okolicach bagiennych, podmokłych lub zagrożonym zalaniem ponieważ jest to roślina intensywnie pobierająca wodę z gleby (potocznie nazywany jest pompą wodną). Dobrze sprawdza się przy osuszaniu gruntów wokół fundamentów i może żyć nawet do 250 lat.

Olcha

Olcha to kolejne drzewo, które świetnie radzi  sobie z wilgotną glebą i wysokim poziomem wody gruntowej. Olcha to drzewo z rodziny brzozowatych. Drzewa te mają specjalne brodawki korzeniowe, w których żyją promieniowce asymilujące wolny azot. Dlatego też olsze często sadzi się na nieużytkach o niskiej zawartości azotu w glebie. Olsze dobrze rosną na podmokłych glebach. Nie powinniśmy sadzić ich na podłożach wapiennych oraz glebach suchych i piaszczystych ponieważ wtedy przyjmują formę krzaczasta. Olsze są mrozoodporne, bardzo szybko rosną i dożywają średnio do 120 lat. Porastają brzegi rzek, stawów, rowów melioracyjnych oraz bagna. Sadzi się je na skarpach i stromych zboczach, które chroni przed erozją dzięki dużej ilość odrostów korzeniowych. Dlatego sprawdzą się na działkach o nierównym i pagórkowatym terenie.

Zobacz także: Jak pielęgnować drzewa szczepione na pniu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Topola

Drzewem na wysoki poziom wody gruntowej jest również topola. Dobrze rośnie na glebach żyznych i zalewowych o zróżnicowanej zawartości próchnicy. W Polsce spotykane są takie odmiany jak: topola szara, topola biała, topola czarna, topola osika, topola berlińska, topola kanadyjska, topola balsamiczna i inne. Drzewa te rosną na wysokość 30 m. Ze względu na silnie rozwinięty system korzeniowy oraz liczne odrośla korzeniowe topola dobrze wchłania wodę i sprawdza się na terenach podmokłych. Drzewo ma cienką, gładką, zielonkawą korę, która z wiekiem staje się coraz bardziej popękana. Topole najczęściej można spotkać na podmokłych łąkach albo pastwiskach. Szybko wchłaniają wodę i umożliwiają ich uprawę.

Zobacz także: Iglaki – krzewy rosnące w donicach

REKLAMA

Mając nadzieję na osuszenie działki poprzez sadzenie drzew, należy pamiętać o tym, że drzewa chłonią wodę z gleby jedynie w trakcie swojego wzrostu. W okresie jesienno-zimowym, gdy wody jest najwięcej drzewa są w stanie spoczynku i w tym czasie jej nie pobierają. Najbardziej widocznym okresem, kiedy widać, że drzewo osusza teren  jest czas, kiedy drzewo osiągnie odpowiednią wielkość, zazwyczaj dzieje się tak po dopiero po kilkudziesięciu latach wzrostu.

Jeżeli mamy podmokłą działkę o dużej wilgotności gleby, samo sadzenie drzew nie wystarczy. Warto się wtedy zastanowić nad odpowiednim zmeliorowaniem działki np. za pomocą rowów odpływowych.

Zobacz także: Drzewa z odkrytymi korzeniami – sadzenie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA