Tulipany w ogrodzie i nie tylko – uprawa, odmiany

REKLAMA
REKLAMA
Tulipany
Tulipany to dobrze znany wszystkim gatunek roślin cebulowych z rodziny liliowatych. Są znane ze swoich wielokolorowych kwiatów o eleganckim kształcie, którymi ubarwiają wiosnę. Istnieje około 120 gatunków tulipanów, z których wyhodowano ponad 15 tysięcy uprawnych odmian.
Tulipany można bez problemu uprawiać w polskim klimacie. Tulipany dodają ogrodowi koloru i życia. Są dość łatwe w uprawie, a ich różnorodność kolorów i odmian pozwala na tworzenie unikalnych kompozycji. Bukiet tulipanów może być także miłym i efektownym prezentem.
Tulipany kwitną w Polsce na wiosnę, od kwietnia do maja. Czas kwitnienia może się różnić w zależności od odmiany oraz warunków pogodowych danego roku. Niektóre wczesne odmiany mogą zacząć kwitnąć już pod koniec marca, podczas gdy późniejsze typy mogą kwitnąć aż do początku czerwca. Uprawa różnych odmian tulipanów o różnych terminach kwitnienia może zapewnić tęczę kolorów w naszym ogrodzie przez całą wiosnę.
REKLAMA
Jak uprawiać tulipany? Gleba i stanowisko
Do uprawy tulipanów najlepsza przepuszczalna, próchniczna żyzna gleba o obojętnym odczynie pH od 6 do 7,5. Tulipany dobrze rosną w glebie kompostowej, czy zwykłej ziemi kwiatowej z dodatkiem odkwaszonego torfu.
Gleba w której rosną tulipany powinna być wilgotna. Tulipany najbardziej cenią długą, chłodną jesień z dużą ilością opadów, następnie krótką, śnieżną i łagodną zimę oraz długą, chłodną wiosnę z dużą ilością opadów.
Tulipany najlepiej rosną na stanowisku słonecznym. Potrzebują co najmniej 6 godzin światła słonecznego dziennie. Półcieniste stanowisko może również być odpowiednie, ale może wpłynąć na obfitość kwitnienia.
Sadzenie tulipanów
Najlepszy czas na sadzenie cebulek tulipanów to okres od połowy września do połowy października. Małe cebule sadzi się na głębokość ok. 7–9 cm, a większe na głębokość ok. 10-15 cm. Przed sadzeniem warto zamoczyć cebule w preparacie grzybobójczym.
Rabaty z posadzonymi cebulami tulipanów nie zaszkodzi – zwłaszcza jest to wskazane w mroźne, bezśnieżne zimy - przykryć warstwą liści, kompostu, słomy, siana, czy gałązkami drzew iglastych.
Co zrobić z cebulami tulipanów po przekwitnięciu?
Zaleca się wykopywanie cebuli tulipanów, gdy liście zaczynają schnąć a łuska okrywająca cebule jest już częściowo brązowa. Wykopane cebule trzeba przechowywać w lato w chłodnym, suchym, zacienionym i przewiewnym miejscu. Po wykopaniu trzeba oczyścić delikatnie z ziemi i trochę podsuszyć cebule (ale nie na słońcu). Można też je spryskać, czy zamoczyć w preparacie grzybobójczym. Jak wyschną można je schować do kartonowych pudeł z otworami, czy innych pojemników ale nie szczelnie zamkniętych. Warto pamiętać o oznaczaniu pojemników z poszczególnymi odmianami tulipanów, tak by mieć kontrolę nad tym jaką odmianę sadzimy w danym miejscu.

cebule tulipanów
Shutterstock
Można też pozostawić cebule w gruncie ale raz na kilka lat trzeba je wykopać, bo na cebuli pojawiają się mniejsze cebule przybyszowe, które warto rozsadzić. Małe cebulki można zostawić w glebie, aby urosły lub przechować oddzielnie i posadzić tak jak inne na jesieni.
Odmiany tulipanów
Jak już wspomniano jest ich ponad 15 tysięcy. Aby nie pogubić się w tej sporej liczbie podzielono je na 15 grup:
Tulipany wcześnie kwitnące:
1) tulipany pojedyncze wczesne
2) tulipany pełne wczesne
Tulipany średnio wcześnie kwitnące:
3) tulipany Mendla
4) tulipany Triumph
5) mieszańce Darwina
Tulipany późno kwitnące:
6) tulipany Darwina
7) tulipany liliokształtne
8) tulipany pojedyncze późne (Cottage)
9) tulipany Rembrandta
10) tulipany papuzie
11) tulipany pełne późne (piwoniowe)
Gatunki botaniczne i ich odmiany:
12) Tulipa kauffmanniana Rgl.
13) Tulipa fosteriana Hoog.
14) Tulipa greigii Rgl.
15) Inne gatunki tulipanów, ich odmiany i mieszańce.
W ofercie sklepów z cebulami tulipanów zwracają ponadto uwagę tulipany strzępiaste (nazwa od postrzępionych końcówek płatków kwiatów)

Tulipan strzępiasty - odmiana Queensland
Shutterstock

Tulipan strzępiasty - odmiana Fabio
Shutterstock
Odmian jest tak wiele, że klientom sklepów ogrodniczych czasem trudno się zdecydować. Dlatego powszechne są w ofercie sklepów mieszanki odmian (np. mieszanka odmian niskich tulipanów, czy tulipanów papuzich, tulipanów strzępiastych).

tulipany z grupy tulipanów Rembrandta
Shutterstock

grupa tulipanów Rembrandta - odmiana Helmar
Shutterstock

Tulipan papuzi - odmiana Apricot Parrot
Shutterstock

Tulipany różowe z grupy mieszańców Darwina
Shutterstock

tulipany z grupy Triumph
Shutterstock

tulipan liliokształtny - odmiana Aladdin
Shutterstock

tulipany liliokształtne żółte
Shutterstock

tulipany z grupy Triumph - odmiana Ronaldo
Shutterstock

Tulipan papuzi - odmiana Black Parrot
Shutterstock
Warto pamiętać, że tulipany można uprawiać także w doniczkach na balkonie lub tarasie. Choć jest to trudniejsze niż w ogrodzie. Trzeba bowiem zadbać o to, by cebule tulipanów (które do zakwitnięcia potrzebują kilkunastu tygodni w glebie o temperaturze ok. 0-8°C) zabezpieczyć przed mrozem. Trzeba więc posadzić je (również na jesieni, tak jak tulipany w ogrodzie) w dość duże donice lub pojemniki, które na czas zimy trzeba albo zadołować w gruncie albo dobrze osłonić przed mrozem (np. kartonami , matą słomianą, czy agrowłókniną).
Zobacz także: Weranda
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA