REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bioróżnorodność. Co możemy zrobić, aby ją chronić?

Bioróżnorodność. Co możemy zrobić, aby ją chronić?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obserwowany w ostatnich latach spadek bioróżnorodności może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie przyszłych pokoleń. Jak możemy wesprzeć bioróżnorodność?

Zagrożenia dla bioróżnorodności

Najważniejsze zagrożenia dla różnorodności biologicznej to niszczenie siedlisk naturalnych, wprowadzanie gatunków inwazyjnych, zmiany klimatu, nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych, zanieczyszczenie wody, gleby i powietrza.

REKLAMA

Co można zrobić?

Można to zmienić rozpoczynając od prostych kroków. Pierwszy to edukacja, która umożliwia zrozumienie naszego powiązania i zależności od przyrody. Należy uświadamiać, że ludzkie zdrowie, żywność, woda pitna i wiele innych aspektów życia zależy od zachowania różnorodnych ekosystemów i gatunków. Edukacja przekłada się na zmianę postaw społecznych w kierunku lepszej ochrony przyrody.

REKLAMA

Kolejnym krokiem jest ochrona naturalnych siedlisk, takich jak lasy, mokradła czy łąki oraz bardziej świadoma turystyka. Stosowanie się do regulaminów parków narodowych i rezerwatów to nasz wkład w ochronę najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Polski.

Do prostych działań chroniących bioróżnorodność należy też tworzenie i utrzymanie ogrodów, w których rosną rodzime gatunki roślin. Przyciągają one różne gatunki zwierząt, szukających pożywienia, schronienia i miejsc do rozmnażania. Stawianie karmników, budek dla ptaków, jeży czy nietoperzy, zimowych hoteli dla owadów, unikanie stosowania pestycydów, to kolejne proste sposoby na osiągnięcie celu. Kompostowanie odpadów organicznych jest nie tylko korzystne dla środowiska, ale też sprzyja rozwojowi bezcennych dla środowiska mikroorganizmów i bezkręgowców.

- Mieszkańców, posiadających ogródki zachęcam do sadzenia rodzimych roślin, które  nie tylko upiększą ich najbliższe otoczenie, ale też przez większą część sezonu staną się swoistą „stołówką” dla owadów. Warto pomyśleć o rezygnacji chociaż z fragmentu równo przystrzyżonego trawnika na rzecz kwitnących bylin, a tuje w żywopłocie zamienić np. na głóg lub tarninę – mówi dr Monika Szewczyk z UNEP/GRID-Warszawa, ekspert kampanii Chroń Bioróżnorodność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O kampanii „Chroń bioróżnorodność”

Kampania Ministerstwa Klimatu i Środowiska pn. „Chroń bioróżnorodność” porusza różne kwestie związane z różnorodnością biologiczną – wyjaśnia dlaczego jedne gatunki znikają z naszego otoczenia, a pojawiają się inne, obce dla naszej lokalnej przyrody, tłumaczy, jakie mogą być konsekwencje ich braku w ekosystemie. Pokazuje także przykłady gatunków przywróconych polskiej przyrodzie, jak np. motyl niepylak apollo, którego introdukcja prowadzona jest od 2016 r. w Karkonoskim Baku Genów w Jagniątkowie. Mówi również o roli, jaką spełnia różnorodność biologiczna w miastach i na terenach wiejskich. Wszystkie te działania mają jeden cel – uświadomienie, jak ważna jest bioróżnorodność dla naszego życia i przekazanie wiedzy, jak każdy z nas może ją chronić.

Więcej informacji na temat roli różnorodności biologicznej w naszym życiu, można przeczytać na stronie kampanii: www.bioroznorodnosc.gov.pl.

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Mati
    2023-09-08 10:00:34
    Jak szukacie mieszkania, polecam sprawdzić dewelopera homegroup.black. Cały proces zakupu i budowy jest transparentny. Deweloper regularnie informuje o postępach prac i jest otwarty na wszelkie pytania, co buduje zaufanie i poczucie bezpieczeństwa.
    0
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

REKLAMA

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

REKLAMA