REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego? Opis i zdjęcia

Heracleum Sosnowskyi - Barszcz Sosnowskiego
Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego? Opis i zdjęcia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi), to inwazyjna w Polsce roślina, które dotknięcie grozi poważnymi oparzeniami. Jak ją rozpoznać? Co trzeba zrobić, gdy się zauważy tę roślinę rosnącą w ogrodzie lub poza nim?

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjną i można go spotkać na terenie całej Polski. Rośnie najczęściej wzdłuż rowów melioracyjnych, strumieni i rzek, na skrajach pól i lasów a także na łąkach i pastwiskach.

REKLAMA

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Łodyga (pęd kwiatowy) jest okrągła, podłużnie bruzdowana, słabo owłosiona, na jej powierzchni znajdują się charakterystyczne czerwonawe lub fioletowawe plamki (zwłaszcza w dolnej części); u podstawy zazwyczaj osiąga średnicę ok. 5-12 cm, pusta w środku. Ta łodyga jest wykształcana zazwyczaj w 2-3 roku wegetacji, kiedy barszcz zakwita. Osobniki młode wykształcają tylko duże rozety liściowe.

Barszcz Sosnowskiego - heracleum sosnowskyi

 

Barszcz Sosnowskiego - heracleum sosnowskyi

Shutterstock

Liście barszczu Sosnowskiego są skrętoległe, pierzastodzielne o średnicy ok. 1,2-1,6 m. Składają się z dość szerokich i przeważnie tępo zakończonych lub nagle, krótko zaostrzonych odcinków. Wzdłuż brzegu blaszki liściowej znajdują się krótkie, zaokrąglone ząbki. Kształt liści jest zmienny. Ogonki liściowe są mocno owłosione.
Blaszki liściowe są słabiej podzielone i o bardziej tępych odcinkach niż u podobnego barszczu Mantegazziego (rośliny również inwazyjnej ale nie tak groźnej jak barszcz Sosnowskiego. Listek szczytowy szerszy i bardziej zaokrąglony. Duże rozety liściowe powodują zacienienie i zahamowanie wzrostu innych roślin.

Barszcz Sosnowskiego - heracleum sosnowskyi - liście

 

Barszcz Sosnowskiego - heracleum sosnowskyi - liście

Shutterstock

Kwiaty. Barszcz Sosnowskiego zakwita zazwyczaj w czerwcu – lipcu (w 2-5 roku), a następnie – po wydaniu nasion (ok. 20 000 do 100 000) – obumiera (gatunek monokarpiczny). Kwiaty białe lub czasem różowawe, zebrane w bardzo duże, lekko wypukłe baldachy (największy – na osi pędu głównego o średnicy 30-80 cm i kilka – kilkanaście mniejszych), złożone na ogół z kilkudziesięciu baldaszków, przywabiają liczne owady (roślina miododajna).

Barszcz Sosnowskiego - heracleum sosnowskyi - kwiat

 

Barszcz Sosnowskiego - heracleum sosnowskyi - kwiat

Shutterstock

Nasiona tej rośliny mogą kiełkować nawet po kilku latach od rozsiania. Barszcz Sosnowskiego ma zdolność do zasiedlania różnych typów siedlisk. Rośliny barszczu Sosnowskiego mogą występować pojedynczo lub w grupach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Barszcz Sosnowskiego - heracleum sosnowskyi

 

Barszcz Sosnowskiego - heracleum sosnowskyi

Shutterstock

Czym grozi dotknięcie Barszczu Sosnowskiego?

REKLAMA

Wodnisty sok Barszczu Sosnowskiego gatunku (a także wydzielina włosków gruczołowych) zawiera duże stężenie furanokumaryn - związków stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Mogą one powodować, tzw. poparzenia (fotodermatozy) wszystkich trzech stopni, a także inne objawy ogólnoustrojowe. Substancje te po ich przedostaniu się do wnętrza organizmu mają także właściwości kancerogenne, powodują zniekształcenia płodu oraz urazy oczu (w skrajnych przypadkach – utrata wzroku).

Oparzenia powstają pod wpływem działania promieni UV (obecnymi w szczególności. w świetle słonecznym), które inicjują reakcję chemiczną, zachodzącą w skórze. Czas po którym zachodzi reakcja wynosi zwykle od 15 min. do 2 godzin i zależy od panujących warunków środowiskowych (nasłonecznienie, wilgotność, temperatura)

Ta właściwość jest szczególnie groźna, bo roślina nie „parzy” od razu więc nieświadome niebezpieczeństwa osoby mogą mieć kontakt z rośliną przez dłuższy czas.
 W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się przez około 3 dni. Po tygodniu miejsca podrażnione ciemnieją, co może się utrzymywać się przez kilka miesięcy. Miejsca podrażnione na skórze zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.

Oparzeniom towarzyszy powstawanie blizn, w skrajnych przypadkach (przy braku odpowiedniego leczenia) może dojść do amputacji poparzonych kończyn.

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca by:

  • nie dotykać łodyg, liści i kwiatów barszczu Sosnowskiego i nie zrywać go przy użyciu gołych rąk,
  • przebywając w bliskości barszczu Sosnowskiego chronić skórę i drogi oddechowe przed promieniowaniem UV (okulary i kremy z filtrem, odzież z nienasiąkliwych tworzyw sztucznych zakrywającą skórę, maski ochronne), trzeba też wiedzieć, że skóra dzieci jest bardziej wrażliwa na toksyczne działanie soku barszczu,
  • nie przebywać w pobliżu barszczu Sosnowskiego ze względu na lotne olejki eteryczne emitowane do otocznia, które mogą osadzać się na skórze,
  • z tego barszczu nie polecamy gotować zupy!

Zasady postępowania w przypadku wystąpienia poparzenia barszczem Sosnowskiego:

  • w przypadku bezpośredniego narażenia/ kontaktu na działanie barszczu Sosnowskiego w jak najkrótszym czasie przemyj skórę letnią wodą z mydłem tak, by usunąć z jej powierzchni sok rośliny. Ponadto zaleca się umyć wszystkie przedmioty i uprać odzież, która miała kontakt z barszczem,
  • jeżeli pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maści (kremy) kortykosteriodowe,
  • w przypadku kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą, chronić przed światłem i skonsultować z okulistą,
  • nie dotykaj zmienionych miejsc na skórze, stosuj na nie chłodne okłady z lodu, a dobór środków farmakologicznych skonsultuj z lekarzem,
  • w przypadku silnego poparzenia i występujących problemów oddechowych wezwij pogotowie ratunkowe,
  • niezależnie od stopnia nasilenia objawów – należy unikać ekspozycji na światło słoneczne (nawet w przypadku braku objawów przynajmniej przez 48 godzin).

Mapy występowania barszczu Sosnowskiego

Mapa występowania barszczu Sosnowskiego w Polsce – na tej stronie można też zgłosić lokalizację zauważonego egzemplarza tej rośliny.

Mapa występowania gatunku w środowisku przyrodniczym w Polsce w Geoserwisie GDOŚ

 

Ważne

W przypadku zauważenia egzemplarza barszcz Sosnowskiego trzeba niezwłocznie zgłosić to pod całodobowy numer alarmowy straży miejskiej 986.

Źródła: 

- Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska,
- Główny Inspektorat Sanitarny.

Kodeks dobrych praktyk Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA